Postrach telewizyjnych komików. Robot, który rozśmiesza

YouTube

Naukowcy z Uniwersytetu w Oregonie doszli do wniosku, że śmiech może być kluczem do sukcesu. Robot Jon jeździ po klubach i opowiada dowcipy.

Zespół naukowców stworzył robota o imieniu Jon, którego głównym zadaniem jest rozśmieszać ludzi. Trenowany jest w klubach w Oregonie i Kalifornii, gdzie występuje jako komik. Jon ma być egzemplarzem testowym w programie poprawiania interakcji między człowiekiem a robotami.

CZYTAJ TAKŻE: Biało-czerwonych dopingują już roboty. Sposób na puste trybuny

Ponieważ roboty społeczne, takie jak edukacyjny Anki Cozmo, czy głosowi asystenci, jak Alexa, są coraz bardziej obecni w życiu codziennym ludzi, badacze Naomi T. Fitter i John Vilk chcieli uzyskać więcej informacji o tym, jak roboty mogą wykorzystywać humor do komunikowania się z ludźmi.

Jon to część większego projektu badającego interakcje ludzi i robotów, który został zainicjowany na Carnegie Mellon University w Pittsburghu. Naukowcy postanowili przetestować, jak ludzie zareagują na autonomicznego robota, który dostarcza im wyjątkowo dobre i atrakcyjne słodycze, a jak na maszynę, która przywozi „nudne” przekąski. Naukowcy postanowili wykorzystać kluby komediowe nie tylko do tego, by nauczyć robota reakcji na publiczność, ale także sprawdzić, jak publiczność zareaguje na robota i jego dowcipy.

Jon wystąpił na początku w 22 klubach komediowych w Los Angeles. Prawdziwi komicy wymyślili dowcipy, a robot przedstawił je publiczności. Podczas pierwszej rundy testów publiczność uznała robota za znacznie bardziej zabawnego, gdy dawał im czas na reakcję i śmiech, zamiast przechodzić od razu do następnego dowcipu. Jon nauczył się dzięki tym występom, jak dostosować swoje dowcipy i komentarze po nich do reakcji publiczności, tak by jeszcze bardziej pobudzić ją do reakcji na żarty. Teraz naukowcy chcą popracować nad oprogramowaniem, które pozwoliłoby Jonowi lepiej reagować na ludzkie zachowania i dokładniej oceniać reakcje publiczności na każdy z dowcipów.

CZYTAJ TAKŻE: W Japonii powstaje chodzący robot wielkości 7-piętrowego bloku

Jednak już teraz zdaniem naukowców widać, że ludzie lepiej reagują na sztuczną inteligencję i roboty, które mają poczucie humoru. Komunikacja z nimi jest dla ludzi łatwiejsza i bardziej naturalna.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Co piąty startup wsparty przez państwo jest już martwy

Na rynku pojawia się coraz więcej innowacyjnych biznesów zbudowanych na państwowych pieniądzach. Mimo to ...

Fani rzucili się na nową konsolę Sony. Braki w przedsprzedaży

Japoński koncern twierdzi, że zainteresowanie konsolą PlayStation 5, która ma zadebiutować na rynku 12 ...

Pracownicy polskiego Amazona żądają podwojenia płac. Grożą strajkiem

Związku zawodowe działające w centrach logistycznych giganta wchodzą z firmą w spór zbiorowy. W ...

AI przewiduje, kto popełni przestępstwo. Burza w Ameryce

Algorytmy sztucznej inteligencji mające przewidywać przestępstwo przed jego popełnieniem? Koncept znany głównie ze science-fiction ...

Sklonował Instagrama, dostał pozew od Facebooka

Ensar Sahinturk, obywatel Turcji, który pozazdrościł sukcesów serwisom społecznościowym Facebooka, będzie miał potężne problemy. ...

Sztuczna inteligencja otrzyma zmysł dotyku

„Naukowcy z uczelni MIT stworzyli rękawicę wypełnioną mikro czujnikami, które zbierają dane z przedmiotów, ...