Pies-robot rozpoczął pracę w Czarnobylu

YouTube

Czworonożny Spot z firmy Boston Dynamics pracuje na terenie elektrowni atomowej w Czarnobylu. Państwowa Agencja Ukrainy ds. Zarządzania Strefą Wykluczenia pokazała pierwsze zdjęcia.

Inżynierowie z uniwersytetu z Bristolu testują w Czarnobylu nowe platformy, systemy i czujniki w energetyce jądrowej. Spot ma sprawdzić możliwości pracy robotów w tworzeniu map sytuacji radiacyjnej w Czarnobylu. Kierownik projektu David Megson-Smith z Uniwersytetu Bristolskiego, zajmujący się projektem, podkreślił, że jeszcze nigdy Spot nie pracował w tak trudnych warunkach.

Spot spacerował wokół oraz w środku sarkofagu ochronnego, który zakrył zniszczony reaktor nr 4 i starą betonową konstrukcję ochronną.

CZYTAJ TAKŻE: Pies-robot już w sprzedaży, wkrótce skaczący człowiek-robot

Poza Spotem do mapowania przestrzeni i badania stopnia skażenia gruntu oraz powietrza naukowcy użyli także dronów i innych robotów naziemnych wyposażonych w spektrometr gamma, lidar, urządzenia do fotogrametrii i obrazowania wielospektralnego. Wszystko po to by stworzyć kompleksową mapę 3D ilustrującą rozkład szkodliwych fal elektromagnetycznych.

Badania prowadzono na obszarze szczególnie skażonych sektorów wokół elektrowni, takich jak „Czerwony Las”, który znajduje się w czarnobylskiej strefie zamkniętej i otrzymał najwyższe dawki promieniowania w wyniku przejścia chmury radioaktywnego pyłu i dymu po katastrofie w Czarnobylu, a także na terenie składowiska odpadów jądrowych „Pidlisny”, gdzie znajdują się najbardziej wysokoaktywne odpady radioaktywne z całej czarnobylskiej strefy oraz cmentarzysku pojazdów używanych po awarii w elektrowni, zaparkowanych po wsze czasy we wsi Burakówka.

CZYTAJ TAKŻE: Drony mają konkurencję. Niemcy stworzyli ptaki-roboty

Robotyczny pies jest idealnym narzędziem do eksploracji trudnego terenu, dzięki systemowi sensorów potrafi nawigować na nierównym terenie, wchodzić po schodach, otwierać drzwi a nawet samodzielnie się podnieś w razie upadku.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Firmy wchodzą do cyfrowej rzeczywistości

Ekrany „smart” w biurach, salach konferencyjnych, czy nowoczesnych punktach informacyjnych to sposób na stworzenie ...

Google oświetli drogę kierowcy

Koncern pracuje nad nową funkcją Google Map, która ma zwiększyć bezpieczeństwo podróży w nocy, ...

Terminator powraca z hukiem. Film ma być brutalny i ponury

W filmie “Terminator: Dark Fate” (Mroczne przeznaczenie) ponownie wystąpią Arnold Schwarzenegger, jako cyborg oraz ...

Premiera podniebnej taksówki: 18 elektrycznych wirników nad głową

Niemiecki startup Volocopter zaprezentował najnowszy model powietrznej elektrycznej taksówki, która może zabrać na pokład ...

Polak bardzo mało wart dla internetowych gigantów. Dlaczego?

O ile dane internauty z państw zachodnich warte są nawet 200 dol., to Polacy ...

Dinozaury rocka i generacja apek

Awatary gwiazd w grach komputerowych, interakcje z fanami, coraz krótsze przeboje to przyszłość rynku ...