Pies-robot rozpoczął pracę w Czarnobylu

YouTube

Czworonożny Spot z firmy Boston Dynamics pracuje na terenie elektrowni atomowej w Czarnobylu. Państwowa Agencja Ukrainy ds. Zarządzania Strefą Wykluczenia pokazała pierwsze zdjęcia.

Inżynierowie z uniwersytetu z Bristolu testują w Czarnobylu nowe platformy, systemy i czujniki w energetyce jądrowej. Spot ma sprawdzić możliwości pracy robotów w tworzeniu map sytuacji radiacyjnej w Czarnobylu. Kierownik projektu David Megson-Smith z Uniwersytetu Bristolskiego, zajmujący się projektem, podkreślił, że jeszcze nigdy Spot nie pracował w tak trudnych warunkach.

Spot spacerował wokół oraz w środku sarkofagu ochronnego, który zakrył zniszczony reaktor nr 4 i starą betonową konstrukcję ochronną.

CZYTAJ TAKŻE: Pies-robot już w sprzedaży, wkrótce skaczący człowiek-robot

Poza Spotem do mapowania przestrzeni i badania stopnia skażenia gruntu oraz powietrza naukowcy użyli także dronów i innych robotów naziemnych wyposażonych w spektrometr gamma, lidar, urządzenia do fotogrametrii i obrazowania wielospektralnego. Wszystko po to by stworzyć kompleksową mapę 3D ilustrującą rozkład szkodliwych fal elektromagnetycznych.

Badania prowadzono na obszarze szczególnie skażonych sektorów wokół elektrowni, takich jak „Czerwony Las”, który znajduje się w czarnobylskiej strefie zamkniętej i otrzymał najwyższe dawki promieniowania w wyniku przejścia chmury radioaktywnego pyłu i dymu po katastrofie w Czarnobylu, a także na terenie składowiska odpadów jądrowych „Pidlisny”, gdzie znajdują się najbardziej wysokoaktywne odpady radioaktywne z całej czarnobylskiej strefy oraz cmentarzysku pojazdów używanych po awarii w elektrowni, zaparkowanych po wsze czasy we wsi Burakówka.

CZYTAJ TAKŻE: Drony mają konkurencję. Niemcy stworzyli ptaki-roboty

Robotyczny pies jest idealnym narzędziem do eksploracji trudnego terenu, dzięki systemowi sensorów potrafi nawigować na nierównym terenie, wchodzić po schodach, otwierać drzwi a nawet samodzielnie się podnieś w razie upadku.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Kiedy kupujemy w necie? Najnowsze dane mogą zaskakiwać

Dla sklepów internetowych statystycznie najintensywniejszy pod względem sprzedaży jest wtorek, a najsłabiej wypada weekend ...

Założyć obywatelom czujniki. Kontrowersyjny pomysł premiera Izraela

Benjamin Netanyahu proponuje, by mieszkańcom Izraela instalować specjalne czujniki RFID reagujące na łamanie zasad ...

Wizja świata bez językowych barier. Polskie startupy w akcji

W ślady Ivona Software, która osiągnęła światowy sukces i została przejęta przez Amazona, chcą ...

Elon Musk nie zaszczepi się na Covid-19. I tak kiedyś wszyscy umrą

Amerykański wizjoner, twórca SpaceX i Tesli, znowu szokuje. Podczas ostatniego wywiadu dla „New York ...

Pułapka na hakera. Zdradzi swoje metody

Nowe podejście do walki z cyberprzestępcami. Zamiast blokować im dostęp, otwieramy drzwi szeroko i ...

Zmiana prezesa w 11 bit studios. Będą „ambitniejsze projekty”

Przemysław Marszał przejmuje stery studia. Zastąpi Grzegorza Miechowskiego, który pozostanie w zarządzie. Deklaruje, że ...