Domem można zarządzać ze smartfona

Radosław Borkowski, prezes Somfy
Materiały prasowe

Rynek domów inteligentnych rośnie w tempie dwucyfrowym rok do roku. Już teraz jego wartość to około 150 mln zł – mówi Radosław Borkowski, dyrektor zarządzający firmy Somfy.

Systemy inteligentnego zarządzania domem cieszą się rosnącym zainteresowaniem Polaków. Jak przekłada się to na wartość rynku?
Radosław Borkowski: Jeszcze dwa lata temu eksperci zakładali, że rynek smart home jest wart około 100 mln zł. W 2018 roku szacuje się, że Polacy wydadzą już około 150 mln zł na inteligentne rozwiązania do domów i mieszkań. Tak szybki wzrost utrzyma się też w kolejnych latach.

Ostatnie kwartały to czas deweloperów, którzy sprzedają dosłownie wszystkie mieszkania wprowadzone na rynek. Czy to ma wpływ na rozwój rynku smart home?

Największych zwyżek spodziewamy się w latach 2020 i 2021, gdy zostaną ukończone inwestycje mieszkaniowe, wyposażone w standardzie w systemy smart. Realizujemy takie projekty z największym polskim deweloperem Echo Investment. Na rynku indywidualnym trend wzrostowy jest widoczny cały czas – właściciele większości budowanych domów planują rozwiązania smart home już na etapie projektu.

A jakie rozwiązania smart są najchętniej wybierane przez Polaków?

W przypadku domów jednorodzinnych najbardziej popularne są rozwiązania stosowane przy bramach wjazdowych i garażowych połączone z systemami alarmowymi. Coraz więcej osób decyduje się też na montaż nowoczesnego wideodomofonu, zdalnie sterowanego oświetlenia, ogrzewania czy zautomatyzowanych osłon zewnętrznych i wewnętrznych. Wszystkie te elementy mogą być sterowane radiowo, a korzystając z centrali inteligentnego zarządzania domem TaHoma Somfy, możemy wyjść z domu tylko ze smartfonem, który spina w całość system smart home. A technologia idzie ciągle do przodu – Alexa firmy Amazon umożliwia nam sterowanie wyposażeniem za pośrednictwem poleceń głosowych. Dom inteligentny możemy budować stopniowo – do systemu wystarczy dodać kolejne moduły i integrować je m.in. z platformą scenariuszy warunkowych IFTTT (If This Than That). W efekcie zarządzamy mobilnie całym domowym ekosystemem.

Jakie są jeszcze inne powody, przekonujące Polaków do inteligentnych domów?

Z badań przeprowadzonych w 2018 r. na zlecenie Somfy wynika, że smart home Polakom jednoznacznie kojarzy się ze zwiększeniem poczucia bezpieczeństwa. Całodobowy kontakt z mieszkaniem za pośrednictwem smartfona umożliwiają nam kamery, alarmy, czujniki ruchu czy dymu, a nawet systemy alarmowe all-in-one. Dzięki temu nasze życie staje się coraz wygodniejsze.

Materiał powstał we współpracy z firmą Somfy

Mogą Ci się również spodobać

Konsole i gry na gwiazdkę: Paragon z doładowaniem czy symulator farmera

Switch to jeden z najbardziej pożądanych gadżetów. W 2019 r. wskoczy na pozycję najlepiej ...

Toshiba przejęta za 20 mld dol.? Gigant porzuci elektronikę

Japoński koncern technologiczny zniknie z branży elektronicznej, z którą kojarzony był od lat. Firmę ...

Szef 5G w Swisscomie: Rozwiązaliśmy dylemat kury i jajka

Promieniowanie jest najbardziej kontrowersyjną kwestią w Szwajcarii, choć normy są tu restrykcyjne jak nigdzie ...

Deepfake będzie wkrótce groźną bronią polityczną

Fałszywki wideo ośmieszające celebrytów i polityków przestają już być niewinną zabawą. Mogą wpływać na ...

Nowa identyfikacja wizualna Cityboard Media

Cityboard Media zmienia identyfikację wizualną. Od 16 listopada 2020 r., firma posługuje się nowym ...

Wolność i bezpieczeństwo mogą iść w parze

Podczas tegorocznej edycji Forum Zarządzania Internetem dyskutowano o wolności słowa w sieci, innowacjach oraz ...