Aplikacja Clearview umożliwia szybką identyfikację osoby i zdobycie jej wrażliwych danych na podstawie zdjęcia wykonanego smartfonem. To dzieło mało znanego startupu.
Aplikacja jest obecnie wykorzystywana przez amerykańską policję, FBI oraz inne służby ochrony porządku publicznego. Porównuje ona zdjęcie danej osoby z bazą danych zawierającą ponad 3 mld fotografii ściągniętych z Facebooka, YouTube’a oraz innych mediów społecznościowych. Pokazuje ona również linki do stron, na których pojawiły się zdjęcia.
CZYTAJ TAKŻE: AI może mylić twarze kobiet i Azjatów
To pomaga w szybkim ustaleniu nazwiska zidentyfikowanej osoby, a często również jej adresu, numeru telefonu, maila, a także dotarcia do wszelkich informacji, jakimi dzieli się ona w mediach społecznościowych. Jak pisze „New York Times”, baza zdjęć aplikacji Clearview jest dużo większa niż np. należąca do FBI (zawierająca 641 mln fotografii obywateli USA).
Aplikacja Clearview została stworzona przez małą spółkę Clearview AI. Spółka ta udostępnia bardzo niewiele informacji. Na swojej stronie internetowej (clerview.ai) zapewnia, że w jej bazie znajdują się jedynie informacje publicznie dostępne, nie zbiera chronionych danych, działa zgodnie z prawem, pomaga w zwalczaniu przestępczości i oczyszczaniu z zarzutów niewinnych ludzi, a niezależni eksperci potwierdzili skuteczność jej aplikacji.
CZYTAJ TAKŻE: Twoja twarz brzmi znajomo, czyli blisko totalnej inwigilacji
Jeszcze w listopadzie na stronie Clearview AI znajdował się tylko adres do korespondencji (nieistniejący adres w Nowym Jorku). W serwisie LinkedIn jest obecny tylko jeden pracownik spółki – menedżer ds. sprzedaży posługujący się pseudonimem John Good. Z dochodzenia „New York Timesa” wynika, że pod tym pseudonimem kryje się twórca spółki Hoan Ton-That, australijski „maniak komputerowy” i zarazem były model. Jedynymi znanymi aplikacjami, jakie stworzył wcześniej, są: mało znana gra na iPhony oraz aplikacja pozwalająca umieszczać na zdjęciach fryzurę Donalda Trumpa. Inwestorami w Clearview AI najprawdopodobniej są m.in. miliarder Peter Thiel oraz Richard Schwartz, były współpracownik Rudy’ego Giulianiego (byłego burmistrza Nowego Jorku).
CZYTAJ TAKŻE: 1984 w 2020 roku. Rusza system totalnej kontroli miliarda ludzi
Clearview AI chwali się tym, że z jej aplikacji korzysta ponad 600 departamentów policji i agencji rządowych w USA. Spółka udzieliła jednak też licencji na użytkowanie kilku firmom, które mogły wdrożyć tę technologię w swoich działach bezpieczeństwa
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.