To ma być przełom. Facebook użył 1,5 mld postów na Reddit, by stworzyć chatbota idealnego. Platforma społecznościowa twierdzi, że Blender jest w stanie wykazać empatię, ma duża wiedzę i umiejętności a także posiada osobowość.
Z pierwszych testów wynika, że 49 proc. osób, które miały kontakt z Blenderem w fazie testowej uznało, że rozmawia z prawdziwym człowiekiem a nie z AI. Zdaniem Facebooka to ogromny sukces i przełom w technologii chatbotów – informuje BBC.
Jednak zdaniem ekspertów trenowanie Sztucznej Inteligencji na takich platformach jak Reddit ma swoje wady. Blender – na wzór dyskusji na Reddit – przy dłuższych konwersacjach zaczyna używać obraźliwych określeń, albo zmyśla fakty i gubi się w rozmowie. Naukowcy chcą w trakcie kolejnych prac nad chatbotem zająć się tymi problemami. Jednak zdaniem przedstawicieli Facebooka, to co już udało się osiągnąć za pomocą AI jest imponujące. Żaden chatbot nie był jak dotąd tak dobry i niemal ludzki w swoich reakcjach.
CZYTAJ TAKŻE: Chatboty lubią osoby wstydliwe
Facebook uważa, że jego nowy chatbot jest zdecydowanie lepszy niż Meena, chatbota Google, uznanego za najdoskonalszy chatbot świata.
Z testów porównawczych Facebooka wynika, że 75 proc. uczestników uznała Blendera za bardziej zaangażowanego w rozmowę niż Meen, a 67 proc. uznała go za bardziej „ludzkiego” od chatbota Google.
Blendera nauczono okazywania empatii adekwatne do sytuacji, potrafi więc sam wybrać właściwy moment na składanie gratulacji czy wyrażenie współczucia. Potrafi też prowadzić zaawansowane konwersacje wykorzystując zgromadzoną wiedzę i wykorzystując zwroty używane przez specjalistów różnych dziedzin. Ma też osobowość i potrafi wyrazić w trakcie rozmowy własne zdanie.
CZYTAJ TAKŻE: Facebook ma problem. Kara może sięgnąć… 529 mld dolarów
Chatbot Facebooka jest niemal perfekcyjny przy krótkiej wymianie opinii, ale gubi się podczas dłuższych dyskusji. Inżynierowie portalu chcą się więc skupić na tej niedoskonałości chatbota.
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.