Koronawirus uderzył w biometrię. Największy problem ma Pekin

Bloomberg

Pandemia utrudnia życie firmom biometrycznym. Muszą szukać nowych sposobów rozpoznawania twarzy – tym razem w maseczkach ochronnych.

Według ekspertów amerykańskiej firmy doradczej ABI Research pandemia będzie miała wyraźny negatywny wpływ na tego typu firmy. Przychody ze sprzedaży urządzeń biometrycznych wyniosą w tym roku 28 mld dolarów, to oznacza spadek o 2 mld dolarów w porównaniu z rokiem 2019. I nie chodzi tylko o urządzenia do rozpoznawania twarzy, ale także o biometrię dotykową wykorzystywaną przez korporacje do identyfikacji pracowników, przez opiekę zdrowotną, kontrole graniczne czy administrację rządową. Według analityków technologie biometryczne będą teraz skupiać się na rozwoju metod bezdotykowych.

CZYTAJ TAKŻE: Pekin ma nowy problem. Jak nadzorować miliony zamaskowanych ludzi

Chińczycy z tym problemem zmierzyli się już na początku tego roku, zaraz po wybuchu pandemii wirusa w Wuhanie i wprowadzeniu obowiązku zasłaniania twarzy. Rządowy system kontroli biometrycznej, oparty na systemie ulicznego monitoringu i skanowania twarzy przechodniów, praktycznie przestał działać.

Jednak już na początku marca firm Hanwang Technology, która pracuje m.in. dla chińskiego Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, poinformowała, że opracowała nowe oprogramowanie do rozpoznawania twarzy osób noszących maseczki ochronne – analizując oczy, kształt głowy i inne niezmienne cechy twarzy widoczne mimo masek. Huang Lei, prezes firmy, twierdzi, że nowe oprogramowanie jest skuteczne w 95 proc. Tradycyjne systemy rozpoznawania twarzy bez masek są skuteczne w 99,5 proc. Huang Lei powiedział agencji Reuters, że nowy system wciąż nie radzi sobie z twarzami ludzi, którzy jednocześnie noszą maseczkę i okulary przeciwsłoneczne.

CZYTAJ TAKŻE: AI może mylić twarze kobiet i Azjatów

Maska na twarzy to jednak też problem dla użytkowników najnowszych iPhonów, które za pomocą Face ID pozwalały właścicielowi odblokowywać telefon. Apple udało się rozwiązać ten problem w najnowszej aktualizacji iOS 13.5 i iPadOS 13.5. iPhone po zainstalowaniu najnowszego oprogramowania potrafi rozpoznać, że użytkownik nosi maskę. Wówczas po wykonaniu gestu służącego do odblokowania od razu wyświetli się ekran do ręcznego wprowadzania kodu.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Kto rządzi internetową reklamą w Polsce? To dwóch gigantów

Facebook i Google sięgnęły w 2018 roku po ponad połowę wydatków reklamodawców na promocję ...

Roboty pomogą dzieciom z autyzmem rozróżniać emocje

Najmłodsi dotknięci autyzmem często mają problemy z odczytywaniem lub okazywaniem emocji, mogą być bardzo ...

Rewolucja w grach. Zabójca konsol od Google`a

Google uruchomi streaming, który ma sprawić, że Xbox, PlayStation i komputery staną się zbędne. ...

Miej odwagę sięgać po więcej! – rozmowa z wiceprezesem grupy BLIX

Rozmowa z Marcinem Lenkiewiczem, współzałożycielem i wiceprezesem Grupy BLIX posiadającej w portfolio aplikacje, z ...

Kosmiczny powrót Ameryki. Pierwszy taki lot od dekady

Po prawie dekadzie przerwy amerykańscy astronauci polecą w kosmos, startując z amerykańskiej ziemi. Na ...

Mariusz Chudy: Po RODO wzrosła świadomość cyberbezpieczeństwa

Cyberbezpieczeństwo jest kluczowym aspektem na kolejne dekady – mówił w programie #RZECZoBIZNESIE Mariusz Chudy, ...