Straszą AI i rozpoznawaniem twarzy. „To niedemokratyczne”

Shutterstock

Technologia rozpoznawania twarzy powinna być zabroniona w Europie ze względu na „głęboką i niedemokratyczną ingerencję” w życie prywatne – uważa Europejski Inspektor Ochrony Danych (EIOD). Zapowiada się ciężka batalia wokół takich rozwiązań opartych na AI.

Główny inspektor ochrony danych w Unii Europejskiej wzywa do całkowitego zakazania biometrycznego nadzoru w miejscach publicznych. Zaawansowane systemy do rozpoznawania twarzy bazujące na sztucznej inteligencji skanują twarz każdego, kto znajdzie się na linii kamery. To zaś jest sprzeczne z podstawowymi prawami człowieka dotyczącymi prawa do prywatności – uważa EIOD i domaga się sprecyzowania przepisów i ustanowienia tzw. czerwonych linii, których nie można byłoby przekroczyć przy korzystaniu z systemu rozpoznania twarzy.

CZYTAJ TAKŻE: Cios w techniki rozpoznawania twarzy. Maski i jeden… kolor

Tymczasem kilka dni temu Komisja Europejska przedstawiła projekt nowych regulacji dotyczących wykorzystania technologii sztucznej inteligencji. Wynika z nich, że Bruksela nie zamierza całkowicie blokować rozwoju AI, która może być stosowana na przykład w przypadku usprawniania produkcji lub prognozowania zmian klimatycznych.

– Nie zamierzamy zakazywać samej technologii, ale uregulować jej wykorzystanie – zapewnił komisarz UE ds. rynku wewnętrznego Thierry Breton.

Zastosowanie technologii sztucznej inteligencji zostało podzielone na cztery kategorie ryzyka. Można je przedstawić w formie piramidy, na której szczycie znajdują się technologie niebezpieczne, stanowiące najwęższą grupę, a u jej podstawy technologie stanowiące minimalne ryzyko.

Bruksela absolutnie chce zapobiec stosowania AI w zabawkach interakcyjnych dla dzieci, które analizują jego zachowanie i manipulują nimi, zachęcając do nieodpowiednich zachowań, a także algorytmy, które określają słabe strony człowieka oraz systemy oceny punktowej obywateli UE.

CZYTAJ TAKŻE: Pentagon stworzył laser, który rozpozna wroga po biciu jego serca

Podobny system SCS działa już w Chinach. Algorytm decyduje o tym, czy danej osobie zostanie przyznany kredyt mieszkaniowy, zasiłek dla bezrobotnych, czy zostanie ona przyjęta na studia, zatrudniona w danej firmie lub z niej zwolniona.

Do tej grupy należą także systemy biometryczne, czyli rozpoznawanie twarzy dzięki technologii AI, które są instalowane w przestrzeni publicznej. Wszystkie rodzaje identyfikacji biometrycznej zostały uznane za technologie wysokiego ryzyka. Z zasady ich stosowanie w miejscach publicznych takich jak parki, centra miast, urzędy będzie w UE zakazane. Wyjątkiem mają być takie okoliczności jak walka z przestępczością lub poszukiwanie osób zaginionych, w przypadku których pozwolenie musi wydać sąd.

Wszystkie kraje członkowskie UE mają w taki sam sposób regulować powyższe przepisy. Firmy, które nie będą ich przestrzegać, a prowadzą działalność w Unii Europejskiej, mogą liczyć się z karami w wysokości od 20 milionów euro do 4 proc. rocznych obrotów.

Wdrożenia przepisów pilnować ma specjalnie powołana Europejska Rada ds. Sztucznej Inteligencji. Komisja proponuje też, aby nadzór nad nowymi przepisami sprawowały wyznaczone przez państwa członkowskie krajowe organy nadzoru rynku.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Robot tysiąc razy szybszy od człowieka dokonał pierwszego odkrycia

Specjalny robot-naukowiec został zbudowany na Uniwersytecie Liverpoolskim w czasie pandemii, by pomóc tamtejszym naukowcom. ...

Mobilny świat zjechał na tydzień do Barcelony

Prawie 110 tys. osób odwiedzi tegoroczne targi MWC19 Barcelona. Za sprawą technologii 5G nie ...

Pozwy za teorie spiskowe. Skarżą media i prawników Trumpa na miliardy

Spółka obsługująca maszyny do głosowania Smartmatic żąda 2,7 mld dolarów odszkodowania od telewizji Fox ...

Grozi nam epidemia wirusów komputerowych

Ataki hakerów przybrały na sile. Widoczna jest bezpośrednia korelacja między liczbą infekcji koronawirusa w ...

Polskie firmy igrają z ogniem w sieci

Już niemal co druga polska firma zetknęła się z cyberzagrożeniami. Jednak na ich podejście ...

Francuski gigant gamingowy zwolnił prezesa za molestowanie

Tommy François, wiceprezes Ubisoft został zwolniony po tym, jak został oskarżony przez pracowników o ...