Przegląd prasy – poniedziałek 24 czerwca

Publikacja: 24.06.2013 08:30

[srodtytul]Dziennik Gazeta Prawna [/srodtytul]

Duże stacje telewizyjne dołują. A wszystkiemu jest winna cyfryzacja

Michał Fura

Nadawcy czterech największych telewizji mają twardy orzech do zgryzienia. W tym roku udział w oglądalności TVP 1, TVP 2, TVN i Polsatu był średnio o 13,2 proc. mniejszy niż rok wcześniej. Główną siłą napędową zmian jest obecnie cyfryzacja. Z danych Nielsena wynika, że tam, gdzie wciąż obecna jest telewizja analogowa, TVN, Polsat, TVP 1 i TVP 2 nadal rządzą wśród widzów, gromadząc nawet 88 proc. widowni. Na obszarach scyfryzowanych, gdzie mają większą konkurencję (kilkunastu stacji), ich udział spadł do 60 proc., a w ofertach kablowych – wynosi tylko 45 proc. Widzowie spędzają przed telewizorem tyle samo czasu, ale dzielą go na więcej stacji. Jeszcze w 2009 r. oglądali dziennie średnio sześć kanałów, w tym już 15.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=453008 (dostęp płatny)

Nadchodzi muzyczna rewolucja: jedna opłata za odtwarzanie

Sławomir Wikariak

Sklepikarze, fryzjerzy, restauratorzy i hotelarze będą tylko raz płacić za muzykę, której słuchają ich klienci. Dziś o opłatę taką może się upomnieć nawet osiem organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi. Przedsiębiorca z każdą musi zawierać odrębną umowę. Gdy zapłaci Stowarzyszeniu Autorów ZAiKS, za chwilę do jego drzwi może zapukać Związek Artystów Wykonawców STOART, a później kolejne. Szansą na uporządkowanie tego chaosu mają być nowe tabele ze stawkami wynagrodzeń za publiczne odtwarzanie utworów. Wszystkie organizacje ustaliły je wspólnie.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=452981 (dostęp płatny)

Wielki Brat w smart-licznikach? To mit. Klienci nie będą inwigilowani

Maciej Szczepaniuk

Generalny inspektor ochrony danych osobowych uważa, że inteligentne liczniki zagrażają odbiorcom prądu. Strach ma wielkie oczy – uspokaja Urząd Regulacji Energetyki i zapewnia, że to bezpieczna technologia. Zamontowanie do 2020 r. 15 mln nowych liczników prądu pochłonie 8 mld zł. Wymiany starych urządzeń na inteligentne oczekuje od nas Komisja Europejska. Jak na razie energetyczna rewolucja rozkręca się w Polsce powoli, ale główni gracze na rynku wprowadzają już pilotażowe projekty na kilkadziesiąt do kilkuset tysięcy liczników umożliwiających m.in. zdalne odczytywanie zużytej energii.

http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=452960 (dostęp płatny)

[srodtytul]Gazeta Wyborcza/Wyborcza.biz[/srodtytul]

Kill switch, czyli elektroniczny zabójca komórek

Artur Włodarski

Kiedy ginie ich najwięcej? W weekendy, święta i wakacje. Plaga kradzieży komórek skłania producentów do radykalnych rozwiązań. Jak kill switch, czyli zabójczy wyłącznik, który w ciągu sekundy będzie mógł zmienić sprawnego smartfona w złom. Po to, by odstraszyć potencjalnych złodziei.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,14147269,Kill_switch__czyli_elektroniczny_zabojca_komorek.html#ixzz2X6rX1MrD

[srodtytul]Puls Biznesu/PB.pl[/srodtytul]

Inea kocha Poznań i światłowody

Magdalena Wierzchowska

Kablówka dostanie 100 mln USD na rozwój. Widzi Wielkopolskę szerokopasmową. Myśli też o akwizycjach

http://archiwum.pb.pl/3192443,20187,inea-kocha-poznani-swiatlowody (dostęp płatny)

[srodtytul]Rzeczpospolita[/srodtytul]

Coraz więcej czasu spędzamy na oglądaniu wideo z internetu

Magdalena Lemańska

Już 10 proc. czasu, jaki spędzamy na oglądaniu wideo w sieci, spędzamy przed ekranem smartfona lub tabletu – wynika z badań. To o jedną piątą więcej niż przed rokiem i najwyższy wynik w historii badań Ooyala. Firma co kwartał prezentuje swoje globalne badania dotyczące oglądania materiałów wideo na urządzeniach mobilnych, komputerach stacjonarnych, konsolach do gier i tzw. connected TV (telewizorach z dostępem do Internetu).

http://archiwum.rp.pl/artykul/1192840-Coraz-wiecej-czasu-spedzamy-na-ogladaniu-wideo-z-Internetu.html#.UcfPpZwzK4E (dostęp płatny)

Boni i biznes. Jaka e-Polska?

Joanna Ćwiek

Niemal co trzeci Polak jest wykluczony cyfrowo. Albo nie ma dostępu do Internetu i komputera w domu, albo nie wie, jak z niego korzystać. Wraz z rozwojem e-administracji taka osoba będzie mieć coraz większy problem z załatwieniem spraw w urzędzie. Jak mówił w jej trakcie minister administracji i cyfryzacji Michał Boni, w ciągu najbliższych siedmiu lat na cyfryzację Polski zostanie wydanych aż 30 mld zł. Plany resortu zakładają, że za kilka lat każdy będzie miał dostęp do Internetu o prędkości 30 Mb/s. To byłby cywilizacyjny skok.

http://archiwum.rp.pl/artykul/1192882-Boni-i-biznes–Jaka-e-Polska.html#.UcfPBpwzK4E (dostęp płatny)

[srodtytul]Dziennik Gazeta Prawna [/srodtytul]

Duże stacje telewizyjne dołują. A wszystkiemu jest winna cyfryzacja

Pozostało 98% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Telekomunikacja
Polski internet mobilny właśnie mocno przyspieszył. Efekt nowego pasma 5G
Telekomunikacja
Nowy lider wyścigu internetowych grup w Polsce. Przełomowy moment dla Polsatu
Materiał Partnera
Play: lider telekomunikacji, który nie zwalnia tempa
Telekomunikacja
Rusza przedświąteczna bitwa telekomów. Światłowód czy LTE? Jakie są ceny?