Warunkowa zgoda KE na przejęcie E-Plusa przez Telefonikę Deutschland

W minioną środę Komisja Europejska ostatecznie wydała długo oczekiwany przez telekomunikacyjną branżę w Europie i przesuwany w czasie werdykt. Zgodziła się na notyfikowaną 31 października 2013 roku konsolidację operatorów mobilnych w Niemczech. Należąca do hiszpańskiej grupy Telefonica Deutschland (operator sieci O2) przejmie więc E-Plusa, kontrolowanego przez holenderski KPN.

Transakcja, zgodnie z zapowiedziami regulatora w Niemczech, warta 8,6 mld euro jest przy tym obwarowana kilkoma warunkami. Komisja Europejska także już wcześniej sygnalizowała, że je postawi.

Ponieważ w krótkim terminie transakcja spowoduje zmniejszenie się liczby komórkowych operatorów infrastrukturalnych na niemieckim rynku z 4 do 3, regulatorzy wymogli na Hiszpanach kroki zapobiegające spadkowi konkurencji.

Telefonica Deutschland zobowiązała się do trzech rzeczy:

* do sprzedaży przed finalizacją transakcji 30 proc. przepustowości swoich zasobów sieciowych na rzecz konkurencyjnych operatorów; ten warunek jest już niemal spełniony, ponieważ TD zawarła umowę z niemieckim wirtualnym operatorem – Drillisch, który kupił od niej dwie trzecie tej puli.

* do sprzedaży części pasma i infrastruktury na rzecz potencjalnego nowego operatora MNO lub MVNO, które skorzystają na pierwszym wymienionym warunku; KE liczy również, że przyszła aukcja częstotliwości planowana przez niemieckiego regulatora i spełnienie tego warunku przyczyni się do pojawienia się w Niemczech nowego operatora MNO;

* do przedłużenia dotychczasowych umów hurtowych zawartych przez O2 i E-Plusa oraz udostępnienie usług 4G wszystkim zainteresowanym w przyszłości.

Deutsche Telekom krytykuje przy tym zasadę wprowadzoną przez KE, zgodnie z którą przy okazji fuzji i przejęć wspierani mają być MVNO. Zdaniem DT taka pomoc powinna dotyczyć firm, które inwestują we własną sieć.

Cytowany przez „Financial Times” Markus Haas, prezes Telefoniki Deutschland zapowiedział, że transakcja zostanie sfinalizowana w III kwartale br. Podtrzymał, że dzięki niej jego firma spodziewa się uzyskać ponad 5 mld euro synergii.

Komentował, że „to znak, iż konsolidacja w Europie jest możliwa i zachęca do inwestycji w biznes mobilnej transmisji danych”.

Według „FT” decyzja dla Telefoniki Deutschland może przyspieszyć konsolidacyjne rozmowy we Włoszech. Natomiast we Francji w krótkim terminie raczej one spowolnią. W środę Orange zapowiedział, że – wbrew namowom polityków – nie będzie brał w konsolidacji tamtejszego rynku udziału.

Komunikat Komisji Europejskiej wraz z zobowiązaniami Telefoniki Deutschland można znaleźć tutaj.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Zabrał hasła do grobu. Klienci nie mogą wypłacić 190 mln dol.

QuadrigaCX, kanadyjska firma zajmująca się handlem kryptowalutami informuje, że nie jest w stanie wypłacić ...

Na tym eksplodującym rynku Chińczycy pobili Apple

Rynek wearables, czyli technologii ubieralnych, gwałtownie rośnie. Motorem wzrostu nie są takie korporacje jak ...

Uczniowie muszą uważać. Plaga wirusów w e-podręcznikach

Powrót do szkoły może okazać się wyjątkowo niebezpieczny. Jak donoszą eksperci Kaspersky Lab, cyberprzestępcy ...

Przełom w terapii nowotworowej?

Jednym z głównych czynników stresowych indukujących proces kancerogenezy jest niedotlenienie komórek nowotworowych ze względu ...

Michał Szułdrzyński: Co o mnie wie moje auto

Samochody dziś jeżdżą na nowym paliwie – to twoje dane. Taką tezę postawił kilka ...

Netflix łączy siły z mobilną potęgą

Czołowy producent urządzeń mobilnych ogłosił, że zacieśnia współpracę z Netflixem. Więcej treści telewizyjnego potentata ...