Huawei Honor: Klasa smartfonu C

Publikacja: 30.04.2012 15:43

Huawei Honor: Klasa smartfonu C

Foto: HUAWEI

Skala ocen 1-6 (6-celujący)

Huawei Honor, to drugi telefon producenta, który otrzymaliśmy w ostatnich miesiącach do testów. Wcześniejsze testy dotyczyły modelu Huawei Ideos U8500 – sporego hitu – dzięki kampanii reklamowej Play z wykorzystaniem wizerunku Kuby Wojewódzkiego. Ideos U8500 nie zebrał dobrych opinii, ale należy pamiętać, że był to jeden z najtańszych ,lub nawet najtańszy, smartfon dostępny na polskim rynku. Huawei Honor, to już klasa średnia.

Ponad nim będą pozycjonowane takie modele, jak Ascend D Quad i Ascend P1 S. Najciekawsze jest jednak to, co traktujemy obecnie jako klasę średnią. Honor ma ekran o przekątnej 4 cale, procesor 1.4 GHz i kamerę 8 megapikseli. Jeszcze niedawno byłyby to parametry topowego telefonu za bardzo duże pieniądze.

Zestaw (ocena 4)

W pudełku z Huawei Honor U8860 znajdziemy zgrabny, mały zasilacz z nowej serii Huawei, osobny kabel USB oraz małe słuchawki douszne z pilotem do odbierania połączeń. W komplecie najbardziej brakuje karty pamięci, bo Honor ma tylko 2 GB pamięci na multimedia użytkownika.

Obudowa (ocena 5)

Honorowa obudowa jest bardzo dobrze wykonana. Telefon ma doskonałe wymiary – nie jest ani za duży, ani za mały. Mierzy 62 x 124 x 11 mm i waży 140 g. Z przodu telefonu, oprócz dużego ekranu 4 cale, znajdziemy cztery sensoryczne przyciski znane każdemu użytkownikowi Androida: menu, home, back i search.

Nad ekranem znajduje się obiektyw przedniej kamery VGA. Jest przeznaczona głównie do prowadzenia wideorozmów. Tylna część obudowy ma przyjemną, porowatą fakturę. Obiektyw kamery 8 megapikseli został umieszczony koło głośnika oraz lampy błyskowej. Huawei nie komplikował sprawy i umieścił gniazdo minijack na górze obudowy, a łącze miniUSB na dole. Naszemu smartfonowi możemy zarzucić chyba tylko monotonię kolorystyczną: jest czarny do granic możliwości.

Ekran (ocena 5)

Wyświetlacz Honora ma sporą rozdzielczość: 480 x 854 piksele. W tzw. średniej półce smartfonów jest to wartość całkowicie wystarczająca. Ekran ma bardzo ładne kolory, sterowanie dotykowe działa znakomicie. Bardzo dobre są także kąty widzenia, co zwykle było piętą achillesową tańszych konstrukcji. Rozmiar 4 cale nie jest oczywiście już rekordowy, ale należy pamiętać, że jest to ekran większy np. od wyświetlacza w iPhone’ie.

Procesor/pamięć/parametry techniczne (ocena 5)

Honor wykorzystuje procesor Qualcomm Snapdragon 1.4 GHz. Pamięć operacyjna urządzenia to 512 MB, a pamięć ROM, to około 2 GB. Tak jak już wspomnieliśmy szczególnie ta ostatnia wartość jest trochę za niska. Wydajność samego systemu jest bardzo dobra, choć gdy uruchomiliśmy najnowsze Angry Birds Space, to odczuliśmy niewielkie kłopoty z dźwiękiem (tzw. lagi). Być może wynikało to z tego, że nasz testowy telefon miał zaawansowaną, ale jeszcze nie finalną wersję oprogramowania.

Oto wyniki popularnych benchmarków:

Ekran główny/nakładka (ocena 6)

W telefonie działała wersja Android 2.3.6 Gingerbread. W siedzibie Huawei widzieliśmy już jednak egzemplarze wykorzystujące Androida 4.0 Ice Cream Sandwich. Ma być dostępny do pobrania w czerwcu. Skupiliśmy się więc na sprawdzeniu, jak w Honorze radzi sobie Gingerbread.

Huawei nie ingeruje zbytnio w „gołego” Androida. Chiński producent przygotował własny ekran blokady telefonu – zresztą bardzo wygodny – jest także indywidualny menedżer zadań oraz kilka drobniejszych ułatwień na ekranie głównym i w menu z ikonami. Oprócz zmian w głównym menu Huawei przygotował także kilka autorskich aplikacji:

Do dyspozycji użytkownika Huawei Honor jest pięć pulpitów głównego ekranu. Oczywiście, na górze ekranu głównego mamy dostęp do rozbudowanego, rozwijanego paska statusu. Huawei przygotował też kilka autorskich widżetów, choć większość z nich,to aplikacje znane z innych telefonów z Androidem.

Wprowadzanie tekstu (ocena 6)

4-calowy ekran pozwala na bardzo wygodne wpisywanie tekstu. Oczywiście wygodniej pisze się w widoku poziomym. Oprócz zwykłej androidowej klawiatury Huawei zaimplementował także system klawiatur TouchPal. Oprócz poprawiania wprowadzanych wyrazów oferuje on także kilka rozkładów klawiatur, które możemy przewijać podczas wpisywania tekstu. Nie jest to zbyt intuicyjne rozwiązanie i chyba lepszym wyborem jest zwykła klawiatura wirtualna Androida.

Telefon (aplikacja) i jakość połączeń (ocena 5)

Huawei Honor oferuje nam bardzo dobrą jakość połączeń. Chińska firma ma duże doświadczenie w infrastrukturze, co zapewne dobrze wpływa na obsługę standardowych usług, takich jak głos.

Sama aplikacja telefoniczna składa się z czterech zakładek znanych ze wszystkich telefonów z Androidem: dialera, call log, kontaktów oraz ulubionych. Honor wspiera na szczęście speed dialing, co bardzo uławia wyszukiwanie potrzebnych numerów. Lista kontaktów jest synchronizowana z danymi Facebooka i Twittera.

Kamera (ocena 4)

Kamera w Huawei ma aż 8 megapikselową matrycę. Patrząc na bardzo dobre zdjęcia z iPhone (który ma nieco niższą rozdzielczość), taka matryca w telefonie nie jest potrzebna, ale darowanego koniowi…

Efekt końcowy zastosowanej technologii jest na szczęście taki, że zdjęcia z Honora wychodzą bardzo dobrze. Ciekawy efekt daje także zastosowanie funkcji HDR, która została zaimplementowana seryjnie. Takie zdjęcia są nawet specjalnie oznaczone w nazwie pliku. Znacznie gorzej wygląda jednak sprawa z filmami.

Honor nagrywa w HD 720p. Powinno to sprawiać, że jakość nagranych filmów jest naprawdę znakomita. Tak jednak nie jest. Jakość jest zaledwie średnia, a największym problemem w naszym egzemplarzu był dźwięk, który nagrywał się za cicho. Spróbujemy sprawdzić tę funkcjonalność w innym egzemplarzu i dopiszemy w teście, czy nie był to jakiś błąd związany z wersją oprogramowania. Długość filmu nagranego Honorem nie może przekroczyć 30 minut

Przeglądarka (ocena 5)

Przeglądarka w Androidzie konkuruje tak naprawdę już tylko z przeglądarką w iPhone’ie. Przeglądarki z Androida zwykle przegrywają w rankingu szybkości wczytywania stron, ale należy pamiętać, że one wczytują także materiały graficzne flash, a iPhone je pomija. Podobnie sytuacja wygląda w Honor.

Przeglądarka jest niesamowicie dobra – strony wyglądają idealnie, zoomowanie działa bardzo szybko. Strony możemy dodawać w prosty sposób do ulubionych i dodawać do nich skróty na głównym ekranie. Bardzo wygodne jest także „zarządzanie” otwartymi oknami przeglądarki. Czekamy na Androida 4.0 i jeszcze lepszą przeglądarką już zintegrowaną ze stacjonarną przeglądarką Chrome.

Odtwarzacz wideo (ocena 4)

Odtwarzacz wideo w Huawei Honor bez problemu odtwarza materiały HD 720p nagrane tym smartfonem a także zapisane w innych urządzeniach w formacie MP4. Nie oznacza to jednak, że możemy go za coś specjalnego pochwalić. Honor, przy obecnej wersji oprogramowania, nie odtwarza niestety popularnych materiałów AVI – DivX i Xvid.

Huawei, aby się wyróżnić, mógłby wgrać do swojej wersji Androida szerszy pakiet kodeków. Procesor 1.4 GHz bez problemu by sobie radził z odtwarzaniem popularnych formatów, a Honor stałby się wówczas prawdziwym odtwarzaczem multimedialnym.

Nawigacja i mapy (ocena 5)

Android od niedawna jest najlepszą platformą dla użytkowników nawigacji satelitarnej. Oprócz Google Navigation, Automapy i Naviexperta mamy do dyspozycji także kilka innych mniej znanych programów nawigacyjnych.

Wszystkie znane programy obsługują tzw. traffic, co pozwala teoretycznie skrócić podróż omijając korki. My testowaliśmy w Honorze wyłącznie bezpłatną Google Navigation. W Warszawie radził sobie bardzo dobrze. Honor bardzo szybko łapie „fixa”, a ekran 4 cale sprawia, że smartfon może zastąpić naszą dotychczasową nawigację w samochodzie. W czasie testów dwa razy zdarzył się reset urządzenia podczas korzystania z GPS. Błąd ten będzie usunięty w finalnej wersji oprogramowania.

Serwisy społecznościowe (ocena 4)

Oprócz natywnych aplikacji Twitter i Facebook w Huawei Honor znajdziemy „hub stream”, który integruje strumień wiadomości właśnie z tych dwóch portali społecznościowych. Przydatność takich programów nie jest wielka, ale niektórzy mniej zaawansowani użytkownicy social media na pewno z autorskiego „huba” Huawei skorzystają.

Obsługa plików Office (ocena 3)

Za obsługę plików Office w naszym Honorze odpowiada pakiet Documents to Go. Jest to jeden z bardziej zaawansowanych programów, który pozwala także na korzystanie z pakietu Google Docs.

Odczyt plików biurowych odbywa się bezproblemowo, ale edycja jest już dostępna wyłącznie po zakupieniu specjalnej dodatkowej aktywacji. To przykre, bo Huawei powinien choć na starcie oferować więcej od konkurentów, aby z dużym impetem wejść na rynek. Zakup klucza, to wydatek prawie 50 zł, co podraża zakup telefonu.

Bateria (ocena 6)

Huawei bardzo szczyci się baterią w Honor. Będzie to jedna z cech podkreślanych w kampanii reklamowej. W czasie naszych testów, urządzenie z baterią 1930 mAh działało około półtora dnia przy stałej synchronizacji poczty w sieci 3G lub WLAN oraz przy włączonym Bluetooth. Gdy Honor trafi do mniej „hardcorowego” użytkownika, ten czas zapewne wydłużył by się do 2-2,5 dni.

Galeria zdjęć Huawei Honor

PODSUMOWANIE

Huawei Honor to pierwszy „poważny” smartfon chińskiego producenta. Jest bardzo dopracowany, co stanowi wyraźne ostrzeżenie dla rynkowych konkurentów. Huawei chce w ciągu najbliższych 2-3 lat wylądować w TOP3 największych producentów telefonów. Honor, to dowód, że może się to udać. Sam telefon jest udaną konstrukcja bez większych „wodotrysków”. Zaletą jest mocna bateria oraz obietnica uaktualnienia do systemu Ice Cream Sandwich. Teraz należy modlić się o to, aby Honor na rynku pojawił się w atrakcyjnej cenie.

ZALETY:

WADY:

[Test został przeprowadzony przez redakcje TELEPOLIS.PL, GSMONLINE.PL oraz RPKOM.PL. Autor: Lech Okoń TELEPOLIS.PL (foto/wideo), Wojciech Piechocki GSMONLINE.PL (tekst)]

Skala ocen 1-6 (6-celujący)

Huawei Honor, to drugi telefon producenta, który otrzymaliśmy w ostatnich miesiącach do testów. Wcześniejsze testy dotyczyły modelu Huawei Ideos U8500 – sporego hitu – dzięki kampanii reklamowej Play z wykorzystaniem wizerunku Kuby Wojewódzkiego. Ideos U8500 nie zebrał dobrych opinii, ale należy pamiętać, że był to jeden z najtańszych ,lub nawet najtańszy, smartfon dostępny na polskim rynku. Huawei Honor, to już klasa średnia.

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Telekomunikacja
Polski internet mobilny właśnie mocno przyspieszył. Efekt nowego pasma 5G
Telekomunikacja
Nowy lider wyścigu internetowych grup w Polsce. Przełomowy moment dla Polsatu
Materiał Partnera
Play: lider telekomunikacji, który nie zwalnia tempa
Telekomunikacja
Rusza przedświąteczna bitwa telekomów. Światłowód czy LTE? Jakie są ceny?