Wielki powrót komunikatorów

Chris Ratcliffe/Bloomberg

To nie tylko szybka forma komunikacji, ale i dobry sposób na drogie połączenia międzynarodowe czy kupno biletu do kina.

W Polsce komunikatory mają już kilkanaście milionów użytkowników i wciąż powstają nowe. Mogą zagrozić innym formom komunikacji, takim jak np. SMS. Pierwszy komunikator został stworzony już w 1996 r. przez izraelską firmę ICQ. Jego nazwa nawiązywała do angielskiej gry słów – „I seek you”, czyli: szukam cię.

Zamiast telefonu

ICQ wyglądał oczywiście dość prymitywnie, ale późniejsi fani polskich rozwiązań Gadu-Gadu czy Tlenu doskonale pamiętają te klimaty z kolorowymi ikonkami i tekstem. Numer Gadu-Gadu był swoistym dowodem tożsamości. Raper Taco Hemingway śpiewa nawet, że wciąż go pamięta, choć czasy świetności tego komunikatora dawno minęły. Swego czasu była to jedna z najcenniejszych marek w polskim internecie, należała do grupy Naspers obok np. Allegro. Jednak Gadu-Gadu systematycznie traciło zainteresowanie na rzecz np. mediów społecznościowych.

Dziś komunikatory wracają, ale liderem jest Facebook Messenger, który w październiku miał przez aplikację mobilną ponad 9 mln użytkowników. 5,3 mln w ten sam sposób korzystało z komunikatora WhatsApp, też należącego do Facebooka.

Na całym świecie ta forma komunikacji przeżywa zdecydowany renesans. Każdego miesiąca 2,6 mld ludzi korzysta z Facebooka, Messengera, Instagrama i WhatsAppa. Z kolei z badań firmy Nielsen wynika, że 64 proc. osób woli użycie komunikatora zamiast telefonu czy e-maila. – Messenger to nie tylko narzędzie komunikacji ze znajomymi i rodziną, ale też nowa droga prowadzenia i rozwoju biznesu. Potwierdza to fakt, że 10 mld wiadomości miesięcznie to tylko te przesyłane pomiędzy firmami a ich obecnymi lub potencjalnymi klientami. Ta możliwość bezpośredniej komunikacji z marką wpływa na budowanie zaufania do niej, co przyznaje 69 proc. amerykańskich i 66 proc. brytyjskich użytkowników – mówi Robert Bednarski, dyrektor regionalny w Facebooku. – Obserwujemy, że ludzie oczekują od firm kontaktu za pomocą narzędzi, których używają i które lubią. Ten zwrot w stronę kanału mobilnego jest w świecie reklamy równie istotny jak upowszechnienie się telewizji 60 lat temu – dodaje.

CZYTAJ TAKŻE: Pogłoski o śmierci SMS są mocno przesadzone

Użytkowników zachęca łatwość komunikacji – tekst, głos czy transmisja wideo, wystarczy tylko dostęp do internetu. Korzystanie z komunikatorów za granicą pozwala też na oszczędności na drogich międzykontynentalnych rozmowach w roamingu. W miarę wprowadzania nowych komunikatorów pojawiały się kolejne funkcje i z dobrodziejstw komunikacji w tym kanale zaczęły korzystać także firmy.

Wycieki danych

Co za tym idzie, pojawiły się problemy np. z bezpieczeństwem danych, na co odpowiedzią jest choćby mocniej szyfrowany Signal, który ma dodatkowo otoczkę projektu spoza rynku wielkich korporacji, ponieważ powstaje w ramach open source. Z kolei aplikacja mobilna do darmowych rozmów tekstowych i wideo Imo odnotowała już ponad 500 mln pobrań na urządzenia z systemem Android.

CZYTAJ TAKŻE: Firmy też stawiają na komunikatory

To, do czego może dojść, doskonale widać po chińskim komunikatorze WeChat, który ma ponad 1 mld użytkowników miesięcznie. To już nie tylko komunikator, ale też dzięki nowym funkcjonalnościom można za jego pośrednictwem kupić bilety do kina czy na pociąg, zamówić zakupy internetowe i od razu uregulować płatność czy zarezerwować taksówkę. Ruszył już projekt wykorzystania WeChat jako urzędowego systemu identyfikacji obywateli zamiast np. papierowych dowodów tożsamości.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Rekord zakupów w Czarny Piątek

W ostatni piątek specjalne rabaty i promocje przyciągnęły do serwisów zakupowych niemal 11 mln ...

Potężne cyberataki na Ekwador po wydaniu Assange’a

Od momentu wydalenia aktywisty z londyńskiej ambasady kraj został zaatakowany w cyberprzestrzeni już 40 ...

Polskie firmy IT pod presją kosztów pracy i zagranicznych graczy

W tym roku polski rynek IT może urosnąć o około 5 proc. Największe przedsiębiorstwa ...

Powstał dom z plastikowych butelek. Jest odporny na huragany

Dość już tego betonu. Firma JD Composites w tym tygodniu zaprezentowała swój pierwszy dom ...

Instagram szykuje rewolucję

Choć dla wielu liczba polubień ich zdjęcia stanowi niemal kwintesencję istnienia, to Instagram rozważa ...

Brak składanego iPhone’a może zaszkodzić Apple

Steve Wozniak chciałby mieć składany smartfon z logo nadgryzionego jabłka i martwi się faktem, ...