Idate: za 6 lat światłowód w 4,6 mln gospodarstw domowych w Polsce

Adobe Stock

Polska jest ponownie na 8. miejscu od końca pod względem odsetka gospodarstw domowych posiadających łącze światłowodowe bądź w modelu FTTH (fiber to the home), bądź FTTB (fiber to the building) – wynika z tegorocznej edycji raportu FTTH Council Europe, organizacji promującej technologie światłowodowe.

Zgodnie z zaprezentowanymi danymi, w końcu września 2018 r. z usługi dostępu do światłowodowego Internetu korzystało 5,1 proc. polskich domostw (około 700 tys. abonentów), a w zasięgu takich sieci było 28 proc. gospodarstw domowych.

Tymczasem średnia pokazująca odsetek abonentów światłowodu dla 28 państw Unii Europejskiej to 13,9 proc.

Dla porównania, w edycji raportu z 2018 roku odsetek polskich domów ze światłowodem wynosił 3,9 proc. (co dawało około 500 tys. abonentów).

Widać więc w Polsce postęp, ale do przodu idą pod tym względem także inne kraje. Bardzo wysforowały się przez 12 miesięcy Czechy, które w poprzedniej edycji były w rankingu za nami, a tym razem zajmują 21 miejsce z wynikiem powyżej średniej unijnej, podczas gdy Polska ma miejsce 26.

Pod względem odsetka gospodarstw domowych korzystających ze światłowodu w 2020 roku Polska będzie na 12 miejscu na 15 państw objętych prognozą, a w 2025 r. na miejscu 13

Według szacunków Idate, w 28 państwach członkowskich w 2018 r. internet w technologii FFTH/FTTB miało 30 mln abonentów, a w całej Europie prawie 60 mln (o 15,7 proc. więcej niż przed rokiem).

Zasięg łączy światłowodowych jest zwykle ponad dwa razy większy. W krajach UE – mogłoby z nich korzystać już 81 mln gospodarstw domowych, a w Europie – 160 mln. To oznacza, że penetracja sieci wynosi około 37 proc. w każdym przypadku.

W Polsce stopień penetracja sieci FTTH/FTTB umowami abonenckimi jest zapewne dużo niższy, na co wskazują np. dane Orange Polska za ubiegły rok, a jest to właściciel najrozleglejszej pod względem zasięgu dostępowej sieci światłowodowej.

We wrześniu 2018 r. Orange Polska miał 324 tys. abonentów FTTH, a w grudniu 2018 r. 366 tys. Jednocześnie w końcu września ub.r. w zasięgu usługi światłowodu telekomu było 3,16 mln gospodarstw domowych, a na koniec roku 3,37 mln. Dane te obejmują przy tym również zasięg zbudowany dzięki infrastrukturze innych operatorów, takich jak Netia, czy Inea.

Eksperci z Idate szacują, że we wrześniu ub.r. zasięg FTTH/FTTB w Polsce to 4 mln gospodarstw domowych, co daje penetrację sieci umowami abonenckimi na poziomie 17 proc..

Prognoza do 2025 roku opublikowana przy okazji tej edycji raportu mówi, że liczba abonentów łączy FTTH/FTTB w UE więcej niż potroi się i urośnie do 103 mln. Natomiast w ujęciu całego kontynentu prognoza mówi o 168 mln abonentów w tym samym okresie.

Zasięg sieci światłowodowych także będzie rósł, ale wolniej: w UE skoczy o nieco ponad 100 procent, a w Europie jako takiej o 64 proc.

Natomiast liczba abonentów łączy światłowodowych w Polsce w przyszłym roku miałaby wynieść 1,6 mln (daje to wg. naszych obliczeń 22 proc. penetracji sieci), a w 2025 – 4,6 mln (około 42 proc.). Pod względem odsetka gospodarstw domowych korzystających ze światłowodu w 2020 roku Polska będzie na 12 miejscu na 15 państw objętych prognozą, a w 2025 r. na miejscu 13.

Analitycy spodziewają się, że w przyszłym roku światłowód będzie w co dziesiątym domu w Polsce (11 proc. gospodarstw zaopatrzy się do tego czasu w takie łącze), a w 2025 roku w prawie co trzecim (31,6 proc.).

Zdaniem Idate czołówka państw o najwyższym stopniu popularności łączy FTTH/FTTB w 2025 r. to Portugalia (90 proc.), Hiszpania (83,2 proc.) oraz Szwecja (81 proc.). Te same kraje mają być na podium również w 2020 roku, choć Półwysep Iberyjski lokuje się za Skandynawami.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Tomasz Pawlikowski i Piotr Piętka: E-commerce motorem biznesu

Pojęcie reklama jest już mocno przestarzałe. Zajmujemy się transformacją biznesową – mówią Tomasz Pawlikowski ...

Startup stworzył rakietę, która weszła w przestrzeń kosmiczną

Japoński startup działający w branży kosmicznej w sobotę dokonał udanego wystrzelenia pierwszej, niewielkiej rakiety ...

Raport NASK: Hakerzy będą coraz groźniejsi

Im biznes czy administracja będą częściej korzystać z internetu, tym łatwiej mogą się zetknąć ...

Tinder ma konkurencję. Portal randkowy dla krów hitem

Brytyjski startup Hectare zaprezentował nową aplikację randkową. Jest niezwykle popularna wśród rolników. Pozwala im ...

Startupy 2019. RoboCamp spopularyzuje naukę kodowania

Gdański startup z końcem 2018 r. pozyskał ponad pół miliona dolarów od funduszu Alfabeat. ...

Xperia przejdzie do historii? Sony ma duży problem

Sprzedaż smartfonów japońskiej firmy leci na łeb na szyję. Jeszcze w 2014 r. koncern ...