Kogo będzie stać na telefon z 5G? Wiadomo, ile będą kosztować

Adobe Stock

Niebawem w Polsce będzie można kupić telefon nowej generacji. Nie będzie tani, ale takie ceny już znamy. Według analityków warto zaczekać rok.

Nad Wisłą nie ruszyła jeszcze żadna komercyjna sieć komórkowa 5G i w związku z tym żaden z operatorów nie oferuje smartfonów obsługujących tę technologię. Testy trwają i warto się zastanowić, czy telefony z 5G napędzą rynek smartfonów, notujący w ostatnich kwartałach spadki.

W I kwartale br. były one widoczne także w Polsce, choć operatorzy telekomunikacyjni notowani na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych (oni podają takie dane) za sprawą uwalniania sprzedaży urządzeń od abonamentu notują wzrost przychodów z tego tytułu.

Średnio 3,4 tys. zł

Według zestawienia, które przygotowaliśmy, średnia cena telefonu z 5G – po przeliczeniu na złote – to obecnie około 3,4 tys. zł, czyli ponad dwukrotnie więcej, niż dziś Polacy płacą za telefon.

Na razie nie wiadomo zbyt dużo o polityce cenowej producentów smartfonów 5G w Polsce. Wiadomo, że chiński Huawei czeka w blokach startowych, by wprowadzić do sprzedaży takie urządzenie. Ma się ono pojawić na sklepowych półkach na przełomie lipca i sierpnia i kosztować około 4,3 tys. zł. Nie będzie więc to produkt tani, ale też jego cena nie będzie odbiegać od ceny urządzeń 4G z najwyższej półki cenowej.

Podejście Huawei może się różnić od konkurentów, bo ta firma jest w specyficznej sytuacji ze względu na naciski administracji Donalda Trumpa. Według nieoficjalnych informacji, po tym jak USA umieściły Huawei na czarnej liście podmiotów, z którymi amerykańskie firmy nie powinny handlować, i pojawiło się ryzyko, że aparaty chińskiego giganta nie będą wspierane przez Androida, chwilowa sprzedaż produktów spadła nawet o 25 proc. Obecnie sytuacja miała się uspokoić.

Dlatego trudno stwierdzić, czy taką samą strategię cenową przyjmie np. Samsung, którego aparat z 5G w Wielkiej Brytanii kosztuje – w przeliczeniu – ponad 5 tys. zł. Apple nie zdradza planów wobec technologii 5G. Mniej znane marki w innych krajach zaczęły od cen sporo niższych, ale ich aparaty nie są dostępne w Polsce.

Czas przyniesie obniżki

Pewien pogląd na temat tego, jak będą wyglądać ceny, gdy w Polsce ruszą już sieci 5G, można sobie wyrobić na podstawie najnowszego raportu firmy analitycznej Gartner. Zdaniem jej ekspertów producenci smartfonów będą musieli zareagować na negatywne dla nich trendy.

W tym roku, szacuje Gartner, sprzedaż telefonów komórkowych na świecie spadnie o około 3,7 proc., do 1,74 mld sztuk, m.in. za sprawą wydłużającego się cyklu życia urządzeń (są lepszej jakości, a kolejne modele nie różnią się zbytnio od poprzedników) z 2,6 do 2,9 roku.

Czytaj także: MWC w Barcelonie: wysyp smartfonów 5G i ze składanymi ekranami

W pierwszej połowie tego roku wielu producentów telefonów wypuściło na rynek smartfony 5G. Teraz – zdaniem ekspertów – by poprawić zwalniającą sprzedaż smartfonów, producenci przygotowują się do wprowadzenia w 2020 r. telefonów 5G przystępnych cenowo. – W 2020 r. telefony 5G będą odpowiadać za 6 proc. wszystkich sprzedanych urządzeń. Wraz ze wzrostem zasięgu sieci 5G wrażenia użytkowników będą coraz lepsze, a ceny będą spadać – przewiduje Ranjit Atwal, dyrektor ds. analiz w Gartnerze.

– Na razie nie widzimy tendencji spadkowej, jeśli chodzi o średnią cenę smartfona – mówi Piotr Żaczko, rzecznik prasowy Oppo w Polsce. – Wręcz przeciwnie, widać, że konsumenci wybierają droższe aparaty niż kiedyś, bo zależy im na jakości. Jeśli porównamy cenę modelu Oppo obsługującego 5G i jego odpowiednika nieobsługującego tej sieci, to jest ona o około 20 proc. wyższa. Można przypuszczać, że wraz z większym udziałem smartfonów 5G w całkowitym portfolio poziom cenowy urządzeń obsługujących tę technologię także się zmieni i uwzględniać będzie zróżnicowane możliwości i potrzeby zakupowe konsumentów – dodaje Żaczko.

Oppo jest w Polsce nowym graczem. Według naszych informacji telekomy testują obecnie Oppo Reno 5G.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Wiadomości czyta prezenterka, która nie istnieje

Państwowa chińska stacja telewizyjna Xinhua przedstawiła pierwszą cyfrową prezenterkę. Sztuczna Inteligencja, która nazywa się ...

Rosja wzięła się za koparki kryptowalut

Federalna Służba Celna Rosji wszczęła dochodzenie przeciwko firmie DTPK. Zarzucono jej unikanie opłat celnych ...

Europejscy dziennikarze stają w obronie praw autorskich

27 marca ma odbyć się głosowanie w sprawie dyrektywy o prawach autorskich. Parlament Europejski ...

Facebook prześwietlał Sorosa

Sheryl Sandberg, dyrektor operacyjna Facebooka podejrzewała, że Soros finansowo korzysta z publicznego atakowania serwisu. ...

Fintechy to szansa dla polskiego biznesu

Zaawansowane usługi finansowe to ogromna szansa przede wszystkim dla małego i średniego biznesu. Obniżenie ...

„Może byście płacili podatki?” – tak Walmart atakuje Amazona

Szef Amazona wyzwał inne firmy, by „płaciły pracownikom tak dobrze, jak Amazon”. Walmart i ...