Szwajcaria: Tysiące ludzi przeciwko 5G. Boją się o zdrowie

Nie tylko w Polsce sieć 5G budzi niepokój w wielu środowiskach. Protesty w Szwajcarii przeciw budowie infrastruktury 5GAFP

Tysiące ludzi protestowały w sobotę w Bernie przeciwko wprowadzeniu technologii sieci komórkowej 5G w całym kraju. Demonstranci obawiają się, że rozwiązanie to może szkodzić zdrowiu.

Protestujący, wyposażeni w banery, plakaty i transparenty, zgromadzili się przed budynkiem szwajcarskiego parlamentu. – Fakt, że tak wielu ludzi dziś przyszło, jest znaczącym sygnałem przeciwko niekontrolowanemu wprowadzeniu 5G – oceniła Tamlin Schibler Ulmann, wiceprzewodnicząca grupy Frequencia, organizującej manifestację.

Krytycy ze Szwajcarii twierdzą, że promieniowanie elektromagnetyczne, emitowane przez tę technologię, stwarza bezprecedensowe zagrożenia dla zdrowia i środowiska – w porównaniu z poprzednimi generacjami technologii mobilnej.

Za ostrożnym podejściem do 5G opowiedziała się tez Szwajcarska Federacja Lekarzy (FMH). Natomiast założone wcześniej petycje internetowe pomogły przekonać kilka szwajcarskich kantonów do odłożenia w czasie budowy niezbędnej infrastruktury 5G.

Przeciwnicy nowej technologii próbują zebrać 100 tys. podpisów niezbędnych do wymuszenia przeprowadzenia referendum. Miałoby ono dotyczyć nałożenia moratorium na technologię 5G do czasu, aż możliwe będzie właściwe ocenienie ryzyka jej wprowadzenia. Rząd Szwajcarii powołał specjalną grupę, która ma ocenić wpływ na zdrowie nowoczesnej sieci. Raport z jej prac ma powstać do końca roku.

Według agencji AFP na początku lipca w Szwajcarii działały już 334 stacje bazowe 5G.

qm

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Sukces Hyper Poland w Wielkiej Brytanii

Polski startup technologiczny Hyper Poland przeprowadził udaną rundę finansowania poprzez brytyjską platformę crowdfundingu udziałowego ...

Autoodtwarzanie filmów i przewijanie stron bez końca może być zakazane

Wideo automatycznie odtwarzane po wejściu na stronę oraz niekończące się przewijanie witryn może zostać ...

Zygmunt Solorz może zostać królem centrów przetwarzania danych

Rosnący ruch internetowy i konieczność przechowywania danych firm działających online sprawia, że w Polsce ...

Sharp chce wyszarpać kawał polskiego rynku smartfonów

Japoński koncern dobrze znany m.in. z produkcji telewizorów, chce podbić europejski rynek urządzeń mobilnych, ...

Pracuj i odpoczywaj w Międzychodzie

Międzychód kompleksowo rozwija się w obszarze inwestycji, turystyki oraz warunków życia dla mieszkańców. O ...

Chatboty wkraczają do firm i urzędów

Klienci coraz częściej wolą rozmawiać na czacie, niż nawiązywać kontakty osobiste czy dzwonić na ...