Szwajcaria: Tysiące ludzi przeciwko 5G. Boją się o zdrowie

Nie tylko w Polsce sieć 5G budzi niepokój w wielu środowiskach. Protesty w Szwajcarii przeciw budowie infrastruktury 5GAFP

Tysiące ludzi protestowały w sobotę w Bernie przeciwko wprowadzeniu technologii sieci komórkowej 5G w całym kraju. Demonstranci obawiają się, że rozwiązanie to może szkodzić zdrowiu.

Protestujący, wyposażeni w banery, plakaty i transparenty, zgromadzili się przed budynkiem szwajcarskiego parlamentu. – Fakt, że tak wielu ludzi dziś przyszło, jest znaczącym sygnałem przeciwko niekontrolowanemu wprowadzeniu 5G – oceniła Tamlin Schibler Ulmann, wiceprzewodnicząca grupy Frequencia, organizującej manifestację.

Krytycy ze Szwajcarii twierdzą, że promieniowanie elektromagnetyczne, emitowane przez tę technologię, stwarza bezprecedensowe zagrożenia dla zdrowia i środowiska – w porównaniu z poprzednimi generacjami technologii mobilnej.

Za ostrożnym podejściem do 5G opowiedziała się tez Szwajcarska Federacja Lekarzy (FMH). Natomiast założone wcześniej petycje internetowe pomogły przekonać kilka szwajcarskich kantonów do odłożenia w czasie budowy niezbędnej infrastruktury 5G.

Przeciwnicy nowej technologii próbują zebrać 100 tys. podpisów niezbędnych do wymuszenia przeprowadzenia referendum. Miałoby ono dotyczyć nałożenia moratorium na technologię 5G do czasu, aż możliwe będzie właściwe ocenienie ryzyka jej wprowadzenia. Rząd Szwajcarii powołał specjalną grupę, która ma ocenić wpływ na zdrowie nowoczesnej sieci. Raport z jej prac ma powstać do końca roku.

Według agencji AFP na początku lipca w Szwajcarii działały już 334 stacje bazowe 5G.

qm

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Roboty przegrały z ludźmi. Adidas zamknie fabryki

Speedfactory, najnowocześniejsza, w pełni zautomatyzowana fabryka niemieckiego producenta obuwia sportowego, miała być przełomem w ...

Opóźnione premiery. Dlaczego gracze muszą być tak cierpliwi?

„Cyberpunk” CD Projektu nie jest jedynym tytułem, którego premierę opóźniono. Na czas nie powstanie ...

„Kraina Lodu 2” bije rekordy w kinach. 350 mln dolarów w pierwszy weekend

„Kraina Lodu 2” zarobiła niemal 350 mln dolarów w pierwszy weekend wyświetlania na całym ...

Prosiak z Polski sieje postrach na całym świecie

Komputery na całym świecie bezustannie bombardowane są coraz to nowymi wersjami złośliwego oprogramowania. Teraz ...

Rok 2020 ma należeć do ekranów AMOLED

Rynkowy udział smartfonów wyposażonych w topowe wyświetlacze z technologią AMOLED będzie szybko rosnąć. W ...

Efekt koronawirusa. Apple zamyka w Chinach sklepy, zakłady i biura

Koncern Apple poinformował, że do 9 lutego zamyka wszystkie swoje sklepy, biura i zakłady ...