Przegląd prasy rpkom.pl – czwartek 13 września

Publikacja: 13.09.2018 07:30

ACTA2? Tej bajki nie udało się sprzedać
Wielkie platformy internetowe mają płacić w Europie nawet za udostępnianie niewielkich fragmentów artykułów prasowych chronionych prawami autorskimi. Wczoraj Parlament Europejski przyjął swoją wersję dyrektywy o prawach autorskich.
S. B4

NFZ wypływa na ocean internetu dziurawą łódką
Najszybszą datę i miejsce pomocy lekarskiej pokazuje wyszukiwarka TerminyLeczenia.Nfz.Gov.pl. Żeby z niej skorzystać trzeba znać slang medyczny.
S. A6

Cyfryzacja patologii zamiast naprawy systemu. Kolejki do lekarza pozostaną
Bez gruntownych zmian systemu e-skierowanie stanie się e-transferem i na pewno nie skróci kolejek – przekonują organizacje pacjentów. Resort odpowiada: na efekty informatyzacji trzeba poczekać.
S. B8

Gazeta Wyborcza

Europarlament poskramia internet
Internetowi giganci mają płacić za wykorzystanie treści wytwarzanych np. przez media – o co apelowali najwięksi wydawcy w Polsce – taką dyrektywę poparł wczoraj Parlament Europejski. Jej przeciwnicy porównują przepisy do ACTA, a PiS wykorzystuje głosowanie do walki politycznej. S. 1, 11

Uwaga, tu bardzo drogi roaming
Wykonywanie i odbieranie połączeń, czy wysyłanie SMS-ów i MMS-ów może słono kosztować. Sporo zapłacimy też za korzystanie z internetu. Wystarczy włączenie transmisji danych, aby sieć naliczyła nam opłaty nawet wtedy gdy z internetu nie korzystamy. Od ponad roku możemy nie martwiąc się o koszty korzystać z telefonu komórkowego w całej Unii Europejskiej. (…) Z dodatkowymi kosztami trzeba liczyć się wyjeżdżając do krajów spoza Unii Europejskiej.
S. 18-19

Wakacje z nadpłatą za telefon
– Choć nie korzystałem z internetu na wakacjach w Tunezji, sieć T-Mobile naliczyła mi opłaty z tym związane – alarmuje „Wyborczą” pan Wojciech Kapusta. Wystarczyło samo włączenie transferu, by telefon pobierał dane, a sieć naliczyła opłaty.
S. 19

Parkiet

Bankowość mobilna: Kobiety sprawdzają stan konta, mężczyźni zarządzają pieniędzmi
Z bankowości mobilnej w telefonie korzysta 50 proc. mężczyzn i 36 proc. kobiet – wynika z badania #MobilnyPortretPolaka Banku Millennium. Mężczyźni używają jej zdecydowanie częściej niż kobiety – codzienne lub prawie codzienne robi to blisko co piąty mężczyzna i częściej niż jedna na dziesięć kobiet. Jako główny powód panie podają możliwość zajrzenia na konto w każdym momencie, mężczyźni – ponieważ mogą w dowolnym momencie zarządzać pieniędzmi.
http://archiwum.parkiet.com/artykul/802714_Bankowosc_mobilna:_Kobiety_sprawdzaja_stan_konta_mezczyzni_zarzadzaja_pieniedzmi.html (dostęp płatny)

PE stanął po stronie twórców
Parlament Europejski poparł w środę projekt dyrektywy o prawach autorskich na jednolitym rynku cyfrowym. To dobra wiadomość dla twórców, którzy dzięki dyrektywie mają otrzymywać wynagrodzenie za rozpowszechnianie ich utworów w internecie.
http://archiwum.parkiet.com/artykul/802717_PE_stanal_po_stronie_tworcow.html (dostęp płatny)

Puls Biznesu

Niemiecki fintech ciągnie do Polski
Firma Naga, twórca ekosystemu dla traderów, zdobyła już polskich klientów. Teraz chce mieć również warszawski adres.  Naga to niemiecka firma technologiczna, wokół której powstał wianuszek spółek zależnych. Ich pierwiastkiem wspólnym jest nagacoin — kryptowaluta, będąca środkiem płatniczym. Założyciele firmy, od lipca zeszłego roku notowanej na giełdzie papierów wartościowych we Frankfurcie, przyglądają się Polsce. Chcą otworzyć biuro nad Wisłą najpóźniej w pierwszej połowie przyszłego roku. 
https://www.pb.pl/niemiecki-fintech-ciagnie-do-polski-939781 (dostęp płatny)

Dobra wieść dla wydawców prasy
Jean-Claude Juncker miał w środę pecha. Wygłosił przed Parlamentem Europejskim (PE) w Strasburgu coroczne orędzie o stanie Unii Europejskiej, ostatnie w jego karierze przewodniczącego Komisji Europejskiej.
https://www.pb.pl/dobra-wiesc-dla-wydawcow-prasy-939790 (dostęp płatny)

Czy jesteś gotowy na nową erę digitalizacji w logistyce?
Przewoźnicy, załadowcy i dostawcy usług logistycznych stoją dziś przed nowymi wyzwaniami. Klienci domagają się większej przejrzystości łańcucha dostaw i informacji zwrotnych w czasie rzeczywistym. Za sprawą cyfryzacji wszyscy oczekują natychmiastowych i skutecznych odpowiedzi na swoje pytania – opinia Jakuba Barchańskiego, Business development amangera w Transwide, Alpega.
https://www.pb.pl/czy-jestes-gotowy-na-nowa-ere-digitalizacji-w-logistyce-939808 (dostęp płatny)

E-handel zmienia logistykę
Handel elektroniczny to obecnie jeden z najważniejszych stymulatorów rozwojowych sektora TSL, w szczególności branży KEP. Dla e-commerce opracowano już całe systemy logistyczne. W tę sferę weszli także wielcy światowi sprzedawcy online i firmy spoza branży. 
https://www.pb.pl/e-handel-zmienia-logistyke-939801 (dostęp płatny)

Rzeczpospolita

Unia po stronie twórców
Parlament Europejski reguluje prawa autorskie. Internetowi giganci zapłacą autorom za ich pracę. Eurodeputowani poparli w środę projekt dyrektywy o prawach autorskich na jednolitym rynku cyfrowym. Dzięki niej twórcy mają otrzymywać wynagrodzenie za rozpowszechnianie ich utworów w internecie. Dziś zarabiają na tym głównie wielkie koncerny internetowe. Z twórcami dzielą się zyskami niechętnie. – Byłbym wdzięczny, gdyby Parlament Europejski stanął po stronie przemysłu twórczego – apelował przed głosowaniem niemiecki europoseł Axel Voss, sprawozdawca Komisji Prawnej PE.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1385613-Unia-po-stronie-tworcow.html (dostęp płatny)
http://archiwum.rp.pl/artykul/1385617-Prawa-autorskie-tworcow-pod-ochrona-w-internecie.html (dostęp płatny)

Oko na gospodarkę
Na zakupach w sieci liczy się już nie tylko cena. Sklepy muszą coraz częściej konkurować także pod względem liczby oferowanych sposobów dostawy, klienci mają bowiem coraz wyższe wymagania w tym zakresie. 
http://archiwum.rp.pl/artykul/1385603-Oko-na-gospodarke.html (dostęp płatny)

Pracodawcy poradzili sobie z RODO
Od ponad trzech miesięcy przetwarzaniem danych osobowych rządzą: legalność, przejrzystość, celowość adekwatna do potrzeb, minimalizacja danych, ograniczenia czasowe, proporcjonalność oraz rozliczalność – na pytania odpowiada adwokat, Piotr Wojciechowski. 
http://archiwum.rp.pl/artykul/1385538-Pracodawcy-poradzili-sobie-z-RODO.html (dostęp płatny)

ACTA2? Tej bajki nie udało się sprzedać
Wielkie platformy internetowe mają płacić w Europie nawet za udostępnianie niewielkich fragmentów artykułów prasowych chronionych prawami autorskimi. Wczoraj Parlament Europejski przyjął swoją wersję dyrektywy o prawach autorskich.
S. B4

NFZ wypływa na ocean internetu dziurawą łódką
Najszybszą datę i miejsce pomocy lekarskiej pokazuje wyszukiwarka TerminyLeczenia.Nfz.Gov.pl. Żeby z niej skorzystać trzeba znać slang medyczny.
S. A6

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Telekomunikacja
To już wojna w telefonii na kartę. Sieci komórkowe mają nowy haczyk na klientów
Telekomunikacja
Polski internet mobilny właśnie mocno przyspieszył. Efekt nowego pasma 5G
Telekomunikacja
Nowy lider wyścigu internetowych grup w Polsce. Przełomowy moment dla Polsatu
Materiał Partnera
Play: lider telekomunikacji, który nie zwalnia tempa
Telekomunikacja
Rusza przedświąteczna bitwa telekomów. Światłowód czy LTE? Jakie są ceny?