Komisja Europejska wydała rekomendację ws. Huawei i 5G

Komisja Europejska zarekomendowała dziś trzystopniową procedurę weryfikacji ryzyka związanego z budową sieci komórkowych 5G przez chińskie firmy. Polska i inne kraje Unii Europejskiej mają czas do końca czerwca aby opracować i wdrożyć własne zasady bezpieczeństwa dla 5G.

Dziś w Paryżu chiński koncern Huawei prezentował najnowsze flagowe smartfony, a tymczasem Komisja Europejska (KE) opublikowała w tym samym czasie dokument zawierający rekomendację dla państw członkowskich jak postąpić w kontrowersyjnej sprawie wykluczenia z budowy sieci 5G firm chińskich.

Chodź w dokumencie nie ma o tym mowy, wiadomo, że chodzi przede wszystkim o chiński koncern Huawei, do bojkotu którego nawołuje administracja prezydenta USA, Donalda Trumpa.

KE rekomenduje wspólne podejście do tematu wszystkim krajom unijnym. „W celu wsparcia rozwoju unijnego podejścia do zapewnienia cyberbezpieczeństwa sieciom 5G, ta rekomendacja wskazuje działania, które powinny zostać podjęte aby umożliwić:
a) Krajom Członkowskim ocenę zagrożenia cyberbezpieczeństwa sieci 5G na szczeblu krajowym i podjęcie odpowiednich kroków bezpieczeństwa

b) Krajom członkowskim i odpowiednim instytucjom unijnym, agencjom i innym ciałom wspólną ocenę ryzyka na szczeblu unijnym, które uwzględnia analizy krajowe

c) Utworzenie Grupy ds. Współpracy na mocy dyrektywy 2016/1148, która ustali zestaw narzędzi, które można wykorzystać, aby ograniczyć ryzyko związane z infrastrukturą wspierającą cyfrowy ekosystem, w tym w szczególności sieci 5G.

Komisja Europejska dała poszczególnym krajom członkowskim, w tym Polsce czas na przygotowanie swoich analiz i podjęcie odpowiednich działań oraz przekazanie wniosków KE oraz Europejskiej Agencji ds. Cyberbezpieczeństwa (ENISA) do 15 lipca.

Równocześnie kraje członkowskie i KE mają rozpocząć prace w ramach utworzonej Grupy ds. Współpracy, a ENISA dokona przeglądu zagrożeń dla sieci 5G w UE i przedstawi analizę do 1 października – przewiduje opublikowany harmonogram.

Do końca grudnia br. ma zostać wypracowany zestaw narzędzi redukujących zagrożenia cyberbezpieczeństwa dotyczące całej UE.

Niezależnie – zapowiada Komsja – gdy w życie wejdzie tzw. „akt cyberbezpieczeństwa” uchwalony niedawno przez Parlament Europejski, KE i ENISA stworzą system certyfikacji obejmujący kraje członkowskie.

Datą weryfikacji, czy podjęte działania miały sens i były wystarczające ma być 1 października 2020 r..

Co to oznacza dla budowy sieci 5G w Polsce?  Czy będziemy czekać z kolejnymi krokami poprzedzającymi uruchomienie 5G aż wypracowane zostanie unijne podejście? Być może w środę dowiemy się, jakie jest stanowisko strony rządowej w tej kwestii.

Z jednej strony Komisja rekomenduje, aby każde państwo dopilnowało, aby operatorzy i dostawcy sprzętu zobowiązali się do dbałości o ich bezpieczeństwo, z drugiej ustala terminy dla wspólnego działania i szykuje system certyfikacji.

Dzisiejsza publikacja KE nie jest niespodzianką, choć ponoć Komisja miała podać rekomendację do publicznej wiadomości po szczycie z Chinami.

Agencja Reuters trzy dni temu podała, że Komisja wyda dziś rekomendację, w której nie przekaże jednoznacznego sygnału, czy należy wykluczyć z zamówień na infrastrukturę dla sieci 5G chińskie firmy.

Pytania i odpowiedzi nt. rekomendacji.

Mogą Ci się również spodobać

Szokujący raport Ubera: 1,3 tys. napaści seksualnych

W ostatnim roku do firmy wpłynęło 1,3 tys. raportów w związku z seksualnymi napaściami ...

Bill Gates odchodzi z Microsoftu

Firma Microsoft ogłosiła w piątek, że jej współzałożyciel i były prezes Bill Gates odchodzi ...

Mamy właśnie szczyt zakupów świątecznych przez internet

Na Allegro w poniedziałek sprzedać się mogło nawet 3 mln produktów, dwa razy więcej ...

To już pewne. Airbnb idzie na giełdę

Airbnb, serwis pośredniczący w wynajmie mieszkań i domów przez internet, ogłosił, że planuje wejść ...

Polskie miasta czeka paraliż komunikacyjny

Kierowcy nie są w stanie uzyskać licencji taxi, a bez niej nie będą mogli ...

Świetny polski design, ale dramat z patentami

Pod względem wzornictwa przemysłowego polskie firmy weszły już do europejskiej ekstraklasy, ale w przypadku ...