Ile będzie kosztować mobilny internet 5G w Polsce

Operatorzy mobilni za granicą, zamieniając LTE na internet w nowej technologii – 5G – wprowadzają droższe abonamenty. Cena zależy od prędkości i wielkości pakietu. Tak może być także u nas.

Operatorzy mobilni w Polsce są bliscy uruchomienia pierwszych komercyjnych sieci 5G. Jedno z pytań, na które odpowiedzi szukają ich udziałowcy, brzmi: czy internet 5G sprzeda się, jeśli będzie kosztować więcej niż LTE (4G)? Na świecie prób pobierania wyższych opłat za 5G nie brakuje. Abonament z internetem w tej technologii jest średnio droższy niż internet starszej generacji o około 22 proc. – wynika z analizy „Rzeczpospolitej”.

Oczy na zagranicę

– Nie trzeba będzie wymieniać karty SIM, a na start w I kwartale tego roku oferta 5G będzie dostępna we wszystkich obecnych abonamentach – mówi Tomasz Matwiejczuk, dyrektor ds. komunikacji korporacyjnej w Grupie Polsat. Należący do grupy operator sieci Plus zapowiedział, że jeszcze w tym kwartale uruchomi 5G w paśmie 2600 MHz w kilku miastach Polski. – Docelowo będziemy pewnie tworzyć specjalne taryfy 5G – nie wyklucza Matwiejczuk. Na razie nie zdradza, czy za 5G Plus pobierze dodatkową opłatę, jak niegdyś za LTE.

CZYTAJ TAKŻE: Play i Plus wysforowali się na czoło wyścigu o pozycję lidera 5G

Pogląd na to, jakie podejście przyjąć mogą inni operatorzy, można wyrobić sobie, obserwując rozwój wypadków w Rumunii, gdzie w ubiegłym roku 5G uruchomił telekom z działającej także w Polsce grupy Orange. W Orange Rumunia, pod wodzą prezes spółki Ludmiły Climoc, najtańszy abonament z 5G (w wersji bez telefonu) kosztuje 25 euro – o 6 euro, czyli 30 proc. więcej niż abonament z 4G. Climoc zastrzega przy tym, że ofert tych nie można tak wprost porównać, w wersji z 5G pakiet internetu jest bowiem większy.

5-6 tysięcy użytkowników w 2,5 miesiąca

Jakim powodzeniem cieszy się 5G w Orange Rumunia, szefowa telekomu nie zdradza. Mówi o tysiącach abonentów zdobytych od startu na początku listopada ubiegłego roku. Według nieoficjalnych informacji chodzi o nieco ponad 5 tys. abonentów.

Ludmiła Climoc spodziewa się, że w tym roku abonentów przybędzie dużo więcej za sprawą fali nowych modeli smartfonów z 5G, w tym także tych tańszych niż kosztujące po kilka tysięcy złotych flagowce.

Czy Orange Polska również podyktuje premię za swoje 5G? Nie można tego wykluczyć, bo inwestycje w pasmo muszą się zwrócić, firma musi też uważać, aby nowa technologia nie odebrała abonentów światłowodowi, na który stawia Orange.

Trudno na razie wskazać również, na jaką strategię postawi T-Mobile. W USA promuje sprzedaż smartfonów z 5G i nie widać specjalnych abonamentów z opłatami za dostęp do tej sieci. Z kolei w Austrii grupa oferuje 5G jako zamiennik internetu domowego i liczy sobie aż 99,99 euro miesięcznie (z routerem).

Dłuższe testy

Na razie trzy z czterech komórkowych sieci w kraju ogłosiły, że prowadzą testy na częstotliwościach wypożyczonych im przez Urząd Komunikacji Elektronicznej lub na własnych, z wykorzystaniem testowych pozwoleń. W takiej sytuacji jest Play, który powoli przymierza się do uruchomienia pierwszych routerów 5G w Gdyni. W Trójmieście może w sumie uruchomić 101 masztów 5G w paśmie 2100 MHz.

Telekomy występują do regulatora o przedłużenie testów. Jak wynika z informacji od UKE, zgody dostały już Orange i – częściowo – Play.

Orange przyznaje na razie, że przedłuża testy w Lublinie, gdzie ma 10 masztów 5G. Może zrobić to samo w Warszawie (9 stacji), Zakopanem (2) i Chorzowie (7).

Play może nadal testować stacje w Toruniu.

Na przedłużenie testów czeka T-Mobile, który od grudnia 2018 r. prowadzi je w Warszawie (może je prowadzić na 15 masztach). Może też testować 5G w Katowicach i Krakowie.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Polacy ubrani online

Online kupuje już 11 mln Polaków w wieku do 64 lat, ale w tej ...

Nie będzie zakazu dla TikToka w USA? Sąd ratuje Chińczyków

Carl Nichols, sędzia okręgowy w Waszyngtonie, orzekł, że nałożenie przez Departament Handlu Stanów Zjednoczonych ...

Producenci gier na GPW są 10 razy więcej warci niż polski rynek

Łączna wartość gier sprzedawanych w Polsce jest relatywnie mała, lecz mocno rośnie. Jeszcze szybciej ...

Wynaleziono materiał znacznie lżejszy i twardszy od tytanu. To rewolucja w lotnictwie

Na bazie niklu naukowcy stworzyli materiał, potocznie nazwany metalicznym drewnem. Ma niespotykane dotąd właściwości ...

Giganci technologiczni zarabiają krocie w banalny sposób

Suma przychodów pięciu największych firm technologicznych na świecie dałaby im 19. miejsce wśród największych ...

Digital Brain – cyfryzacja na miarę XXI wieku

Dzięki nowej platformie naukowcy i lekarze na całym świecie otrzymają łatwy dostęp do materiałów ...