Ile będzie kosztować mobilny internet 5G w Polsce

Operatorzy mobilni za granicą, zamieniając LTE na internet w nowej technologii – 5G – wprowadzają droższe abonamenty. Cena zależy od prędkości i wielkości pakietu. Tak może być także u nas.

Operatorzy mobilni w Polsce są bliscy uruchomienia pierwszych komercyjnych sieci 5G. Jedno z pytań, na które odpowiedzi szukają ich udziałowcy, brzmi: czy internet 5G sprzeda się, jeśli będzie kosztować więcej niż LTE (4G)? Na świecie prób pobierania wyższych opłat za 5G nie brakuje. Abonament z internetem w tej technologii jest średnio droższy niż internet starszej generacji o około 22 proc. – wynika z analizy „Rzeczpospolitej”.

Oczy na zagranicę

– Nie trzeba będzie wymieniać karty SIM, a na start w I kwartale tego roku oferta 5G będzie dostępna we wszystkich obecnych abonamentach – mówi Tomasz Matwiejczuk, dyrektor ds. komunikacji korporacyjnej w Grupie Polsat. Należący do grupy operator sieci Plus zapowiedział, że jeszcze w tym kwartale uruchomi 5G w paśmie 2600 MHz w kilku miastach Polski. – Docelowo będziemy pewnie tworzyć specjalne taryfy 5G – nie wyklucza Matwiejczuk. Na razie nie zdradza, czy za 5G Plus pobierze dodatkową opłatę, jak niegdyś za LTE.

CZYTAJ TAKŻE: Play i Plus wysforowali się na czoło wyścigu o pozycję lidera 5G

Pogląd na to, jakie podejście przyjąć mogą inni operatorzy, można wyrobić sobie, obserwując rozwój wypadków w Rumunii, gdzie w ubiegłym roku 5G uruchomił telekom z działającej także w Polsce grupy Orange. W Orange Rumunia, pod wodzą prezes spółki Ludmiły Climoc, najtańszy abonament z 5G (w wersji bez telefonu) kosztuje 25 euro – o 6 euro, czyli 30 proc. więcej niż abonament z 4G. Climoc zastrzega przy tym, że ofert tych nie można tak wprost porównać, w wersji z 5G pakiet internetu jest bowiem większy.

5-6 tysięcy użytkowników w 2,5 miesiąca

Jakim powodzeniem cieszy się 5G w Orange Rumunia, szefowa telekomu nie zdradza. Mówi o tysiącach abonentów zdobytych od startu na początku listopada ubiegłego roku. Według nieoficjalnych informacji chodzi o nieco ponad 5 tys. abonentów.

Ludmiła Climoc spodziewa się, że w tym roku abonentów przybędzie dużo więcej za sprawą fali nowych modeli smartfonów z 5G, w tym także tych tańszych niż kosztujące po kilka tysięcy złotych flagowce.

Czy Orange Polska również podyktuje premię za swoje 5G? Nie można tego wykluczyć, bo inwestycje w pasmo muszą się zwrócić, firma musi też uważać, aby nowa technologia nie odebrała abonentów światłowodowi, na który stawia Orange.

Trudno na razie wskazać również, na jaką strategię postawi T-Mobile. W USA promuje sprzedaż smartfonów z 5G i nie widać specjalnych abonamentów z opłatami za dostęp do tej sieci. Z kolei w Austrii grupa oferuje 5G jako zamiennik internetu domowego i liczy sobie aż 99,99 euro miesięcznie (z routerem).

Dłuższe testy

Na razie trzy z czterech komórkowych sieci w kraju ogłosiły, że prowadzą testy na częstotliwościach wypożyczonych im przez Urząd Komunikacji Elektronicznej lub na własnych, z wykorzystaniem testowych pozwoleń. W takiej sytuacji jest Play, który powoli przymierza się do uruchomienia pierwszych routerów 5G w Gdyni. W Trójmieście może w sumie uruchomić 101 masztów 5G w paśmie 2100 MHz.

Telekomy występują do regulatora o przedłużenie testów. Jak wynika z informacji od UKE, zgody dostały już Orange i – częściowo – Play.

Orange przyznaje na razie, że przedłuża testy w Lublinie, gdzie ma 10 masztów 5G. Może zrobić to samo w Warszawie (9 stacji), Zakopanem (2) i Chorzowie (7).

Play może nadal testować stacje w Toruniu.

Na przedłużenie testów czeka T-Mobile, który od grudnia 2018 r. prowadzi je w Warszawie (może je prowadzić na 15 masztach). Może też testować 5G w Katowicach i Krakowie.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Apple cenniejsze od Aramco. Najdroższe jabłko świata

Doskonale wyniki kwartalne pozwoliły Apple prześcignąć saudyjski koncern Aramco pod względem kapitalizacji rynkowej i ...

Do ładowarki nie trzeba będzie kabli. Rewolucyjne rozwiązanie

Chiński producent telefonów Xiaomi zaprezentował nową technologię bezprzewodowego ładowania smartfonów. System Mi Air Charge ...

Rolnicy nie będą potrzebni? Zastąpią ich autonomiczne roboty

Kalifornijski startup FarmWise tworzy roboty, które będą zajmowały się uprawą roślin na polach. Nie ...

Fintechy niczym skrzynka szampana

Ciągła zmiana i współpraca startupów z korporacjami to w sektorze finansowym napęd nowej ery. ...

Startupy idące za granicę dostaną pomoc państwa

Polski Fundusz Rozwoju oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju pompują pieniądze w fundusz Cogito ...

Biały Dom wpisał chińskich potentatów na czarną listę. Za podróbki

Jedna z największych firm na świecie działająca na rynku e-handlu, konglomerat Alibaba, do którego ...