Huawei: 5G da impuls do rozwoju po pandemii

Adobe Stock

Epidemia Covid-19 stała się katalizatorem procesów społecznych i technologicznych, które zmienią trwale świat, jaki znaliśmy dotychczas.

Konieczność izolacji ludzi wymusiła nowe zachowania zarówno w sferze pracy, jak i spędzania czasu wolnego. Nagle trendy, które nieśmiało raczkowały, stały się standardem. Zdalna praca na masową skalę wszędzie tam, gdzie jest możliwa, pozwala firmom bronić się przed negatywnymi skutkami lockdownu. Masowe wykorzystanie sieci teleinformatycznych spowodowały, że operatorzy stanęli przed gigantycznym wyzwaniem obsłużenia potrzeb klientów. Ograniczenia już stosowanych technologii powinny skłaniać decydentów do szybkiego wdrożenia technologii 5G, która da impuls do rozwoju gospodarczego w postpandemicznym świecie oraz usunie ograniczenia, które dziś napotykamy. W porównaniu z powszechnym obecnie standardem przesyłu danych LTE przejście na 5G pozwoli przyspieszyć transfer danych nawet do prędkości 10 Gb na sekundę i jednocześnie zredukować opóźnienia do 1 milisekundy. Wzrośnie także 25-krotnie pojemność sieci i nastąpi gwałtowny rozwój internetu rzeczy.

CZYTAJ TAKŻE: Firmy przenoszą się do domów. Ma to swoje zalety

Upowszechnienie się standardu 5G spowoduje, że każda gałąź gospodarki zyska nowe możliwości rozwoju i będzie zmuszona do transformacji. Firmy, które nie staną w tym wyścigu, będą traciły swoją pozycję. Zmiany dotkną poszczególnych zawodów, umożliwiając wykorzystanie technologii np. do lepszej diagnostyki za pośrednictwem zaawansowanej telemedycyny, poprawią bezpieczeństwo pracowników i pozwolą zoptymalizować działania. Rozwój autonomicznych pojazdów wpłynie na sektor transportowy. Drony dostarczające paczki pod drzwi zobaczymy nie tylko na filmach s.f.

Pracownicy skorzystają z niezakłóconych połączeń w jakości 4K podczas wideokonferencji. Wspierani oprogramowaniem bazującym na AI skupią się na kreatywnych rozwiązaniach, proste czynności powierzając algorytmom. Kolejnej rewolucji możemy się spodziewać w sferze urządzeń. Szybsze, pojemniejsze i bardziej stabilne łącze otwiera także drzwi do używania tzw. Remote PC, które stanowią niejako zastępstwo komputerów i laptopów znanych obecnie. Procesy i obliczenia są w tej usłudze prowadzone w chmurze, dzięki czemu wymagania hardware’owe końcowego odbiorcy, a więc i koszty, znacząco spadają – wystarczy mu ekran, klawiatura i myszka. Rozwiązanie to jest już wprowadzane w Chinach, gdzie miesięczny okres korzystania z mocy obliczeniowej wydajnego komputera można kupić w formie abonamentu za około 15 zł miesięcznie. Z kolei o tym, jak istotna w biznesie jest redukcja opóźnień, a tym samym czasu reakcji, wiedzą z pewnością gracze giełdowi.

CZYTAJ TAKŻE: Wiceprezes Huawei: Sieć 5G szkieletem gospodarki

Nie ulega wątpliwości, że społeczna izolacja i brak możliwości skorzystania z wyjścia do teatru czy kina znacząco wpływa na zdrowie psychiczne. Rozwiązania takie jak podniesienie jakości obrazu ulubionych gier online to jedno, ale sieć 5G otwiera nowe możliwości dla rozrywki. Mamy przedsmak niektórych z nich w postaci streamingu koncertów z mieszkań artystów. Dzięki najnowszym rozwiązaniom możliwe będzie nie tylko podniesienie ich jakości, ale i ewolucja. Zamiast oglądać statyczny obraz z koncertu dzięki zestawom VR doświadczymy bycia w pierwszym rzędzie, swobodnie rozejrzymy się po scenie, zapewniając sobie wyższą immersję w to doświadczenie. Wirtualna rzeczywistość już dziś umożliwia odwiedzenie światowej klasy muzeów, wkrótce wejście na szczyt Mount Everest czy przejście się wzdłuż Wielkiego Kanionu Kolorado. Rozwój sieci 5G pozwoli na przeniesienie tych rozrywek do domu, co w kontekście obostrzeń związanych z imprezami masowymi czy podróżami może okazać się jedyną szansą na tego typu doznania, zapewniające tym samym pracę instytucjom kultury czy artystom. Rozwój sieci 5G stanowi naturalną odpowiedź na zmieniające się czasy, zapewniając wyższą jakość naszej codzienności.

Aleksander Jakubczak, dyrektor ds. rozwiązań 5G, Huawei Polska

Materiał powstał we współpracy z firmą Huawei

Materiał ukazał się w Poradniku Pracy Zdalnej

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Nadchodzi era „OK, Google”

Wirtualni pomocnicy opanują nasze smartfony, domy i samochody. I przemówią po polsku. Gigant stojący ...

Technologia AI zadba o atmosferę w pracy

Firmowe działy HR zyskają nowatorskie narzędzie – sztuczną inteligencję, która rozpozna nastrój pracownika. Wdrożenia ...

Powstanie supercyborg. Roboty upodabniają się do ludzi

Hanson Robotics, jedna z najbardziej znanych firm na świecie, pracujących na maszynami ze sztuczną ...

Koniec najbardziej znanych targów komputerowych na świecie

Spółka Deutsche Messe AG poinformowała, że nie będzie już organizować targów CeBIT w Hanowerze. ...

Wysyp chińskich premier

Xiaomi, Oppo, Realme – dla tych marek epidemia nie jest problemem. Chińscy producenci pną ...

Zoom z zakazem. Uczniowie nie mogą korzystać z aplikacji

Zoom to „król” widekonferencji w czasie pandemii. Aplikacja do połączeń online stała się najpopularniejszym ...