5G pomaga zwalczać koronawirusa

W chińskich szpitalach korzysta się już z technologii 5G
AFP

Walka z pandemią Covid-19 i jej skutkami odbywa się na wielu płaszczyznach i dotyka niemal wszystkich osób na świecie.

Materiał powstał we współpracy z Huawei

Służba zdrowia i jej pracownicy mierzą się z olbrzymim wyzwaniem, które oprócz tradycyjnego sprzętu medycznego i determinacji ludzi do niesienia pomocy wymaga szybkiego dostępu do danych, które mogą ratować ludzkie życie.

Istotnym czynnikiem, który przyczynił się do sprawnego opanowania pandemii koronawirusa w Chinach, było wykorzystanie na masową skalę technologii 5G oraz rozwiązań opartych o sztuczną inteligencję (AI). Pozwoliło to na wprowadzenie obrazowania termicznego 5G+, inteligentnych karetek z monitorowaniem wideo w jakości 4K czy platformy do zdalnych konsultacji medycznych.

Doświadczenia z Chin zostały przedstawione w raporcie „Zwalczanie COVID-19 przy pomocy 5G: możliwości usprawnienia systemów publicznej opieki zdrowotnej” opracowanym przez firmę doradczą Deloitte oraz przez Huawei – dostawcę rozwiązań telekomunikacyjnych wykorzystanych do walki z wirusem. W raporcie przeanalizowano przykłady walki z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2, jak i sposoby leczenia Covid-19 w Chinach. Wnioski z raportu mogą być istotne dla innych krajów mierzących się z epidemią, ponieważ zastosowane rozwiązania pozwoliły opanować rozprzestrzenianie się wirusa w bardzo rozległym kraju, jakim są Chiny. Szybka transmisja dużych ilości danych w czasie rzeczywistym zasilała rozwiązania sztucznej inteligencji, wspierając zarówno diagnozowanie pacjentów, jak i określenie dalszych kroków, mających ograniczyć wzrost zachorowań.

CZYTAJ TAKŻE: Huawei: 5G da impuls do rozwoju po pandemii

Dzięki analizom zbieranych danych dotyczących rozwoju epidemii chińskie władze w krytycznym momencie zobowiązały duże miasta do budowania mobilnych szpitali, na wzór pekińskiego Xiaotangshan.

Powstające w błyskawicznym tempie szpitale automatycznie były podłączane do sieci teleinformatycznych. Współpraca Huawei z innymi partnerami oraz największymi operatorami telekomunikacyjnymi w Chinach pozwoliła na bardzo szybkie skonfigurowanie sieci 5G na potrzeby nowych szpitali. Budowa, testowanie i uruchomienie sieci 5G zajęło zaledwie trzy dni dla szpitala Huoshenshan w Wuhanie i szpitala Xiaotangshan w Pekinie. W prowincji Heilongjiang sieci 4G i 5G dla centrum reagowania kryzysowego zostały zbudowane w ciągu 32 godzin.

Dzięki sieci 5G system opieki zdrowotnej zyskał na lepszych czasach reakcji, skuteczniejszym monitorowaniu pacjentów, gromadzeniu danych i ich analizach, zdalnej współpracy i lepszej alokacji zasobów. Synergia oraz przetwarzanie danych stanowią podstawę do inteligentnej opieki zdrowotnej.

Wspierając lekarzy na całym świecie, Huawei zaoferował bezpłatny dostęp do rozwiązania EIHealth, które obejmuje usługi takie, jak wykrywanie genomu wirusowego, identyfikacja leków antywirusowych oraz analiza tomografii komputerowej za pomocą sztucznej inteligencji. Każda organizacja, która zarejestruje się do usługi Huawei Cloud, otrzyma do 1500 godzin darmowych zasobów w chmurze i profesjonalne wsparcie techniczne.

Dotychczas podmioty korzystające z rozwiązania EIHealth przyczyniły się między innymi do opracowania pięciu potencjalnie skutecznych leków antywirusowych, określenia modeli homologicznych wszystkich kluczowych białek SARS-Cov-2 oraz analizowania jego genomu, a także skutecznych, zautomatyzowanych metod diagnozowania Covid-19.

Materiał powstał we współpracy z Huawei

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Rekordowy rok w polskich kinach. Kto przyciągnął widzów?

Ponad 60,2 mln biletów sprzedały w 2019 r. kina w Polsce. Tym samym padł ...

Barwniki do mikroskopii wysokiej rozdzielczości

Dzisiejsza nauka w zaawansowany sposób bada komórki i ich elementy, takie jak organelle czy ...

Polska AI pierwsza na świecie oszacuje ryzyko w ubezpieczeniach

Opracowywane przez rodzimą spółkę Quantee narzędzie o nazwie ActuAI ma być pierwszą na świecie ...

Amazon dusił sprzedawców, teraz ma problem

Austriackie władze antymonopolowe wszczęły wobec firmy postępowanie w sprawie potencjalnego nadużywania pozycji dominującej w ...

Dotkliwa porażka Internetu. Przegrywa… z gazetkami supermarketów

Choć sklepy inwestują masę pieniędzy w nowoczesne formy dotarcia do klienta, to większość z ...

Jest nowy szef unijnej agencji ds. cyberbezpieczeństwa

Unijna agencja ds. cyberbezpieczeństwa wreszcie ma nowego szefa. Na stanowisko wybrany został Estończyk Juhan ...