5G może się stać katalizatorem transformacji cyfrowej przemysłu

Jednym z kluczowych aspektów upowszechnienia technologii 5G będzie jej wpływ na dynamiczne zmiany w przemyśle
Shutterstock

Nowa generacja szybkiego mobilnego transferu danych otwiera drzwi nie tylko do tworzenia nowych usług dla konsumentów, ale także do wdrożenia przemysłowego internetu rzeczy oraz optymalizacji procesów produkcyjnych.

Materiał powstał we współpracy z firmą OPPO

Rok 2020 unaocznił, jak bardzo ważne są dla nas obecnie technologie związane z komunikacją za pośrednictwem internetu, szczególnie z mobilną transmisją danych. To technologie umożliwiły nam zdalne kontakty oraz zdalną pracę i naukę na niespotykaną dotąd skalę. Przy okazji ujawniły się jednak ograniczenia istniejącej infrastruktury, także mobilnej, gdzie w aglomeracjach można się spotkać ze spowolnieniem transmisji danych w najpowszechniej wykorzystywanej dziś technologii 4G (LTE).

Nowy rozdział

Problemy te rozwiąże wchodząca właśnie na rynek, także w Polsce, technologia szybkiego internetu mobilnego piątej generacji – 5G. To rewolucyjna zmiana w porównaniu z dotychczasowymi technologiami telefonii komórkowej: 4G (LTE) umożliwia przesyłanie danych z teoretyczną prędkością sięgającą 100 Mb/s, a nawet 1 Gb/s, podczas gdy 5G – do nawet 20 Gb/s.

Warto podkreślić, że 5G to nie tylko odpowiedź na rosnącą potrzebę transmisji danych i liczby połączeń między ludźmi, to znacznie więcej niż telefonia czy możliwość szybkiego streamingu wideo. To także możliwość wdrożenia internetu rzeczy (Internet of Things, IoT), który skomunikuje ze sobą w czasie rzeczywistym miliardy urządzeń – zarówno w naszych domach, jak i w przemyśle, medycynie czy transporcie – co pozwoli na zaoferowanie zupełnie nowych usług, których części nie jesteśmy jeszcze nawet w stanie przewidzieć.

Ale przede wszystkim wejście 5G do powszechnego użytku będzie mieć ogromny wpływ na usprawnienie funkcjonowania społeczeństw, oznacza bowiem otwarcie drzwi do zupełnie nowego rozdziału w rozwoju wielu obszarów ludzkiego życia. Stanie się to możliwe także dzięki temu, że 5G oferuje nie tylko ogromną prędkość przesyłu danych, ale też minimalne opóźnienie (latencję), wynoszące 1 milisekundę.

Według Mischy Dohlera, profesora zwyczajnego w dziedzinie Wireless Communications na King’s College w Londynie i badacza zajmującego się innowacjami w dziedzinie technologii, nauk ścisłych oraz sztuki, to właśnie brak latencji jest najbardziej przełomowym aspektem technologii 5G. – Nadałem zresztą temu zjawisku nową nazwę: „zsynchronizowana rzeczywistość”, ponieważ 5G umożliwi przenikanie dwóch lub więcej lokalizacji geograficznych – mówi prof. Mischa Dohler.

Ważna edukacja

Wychodząc naprzeciw nadchodzącym zmianom infuture.institute przygotował raport „5G w ujęciu społecznym”, który prezentuje społeczne aspekty wdrażania technologii 5G oraz to, w jaki sposób postrzegają ją konsumenci. Partnerem raportu jest firma OPPO. Raport pokazuje, że choć sam termin 5G jest znany konsumentom, to potrzebna jest merytoryczna i praktyczna edukacja w zakresie tego, co umożliwi ta technologia i jaki może mieć wpływ na nasze życie.

5G oferuje nie tylko ogromną prędkość przesyłu danych, ale też minimalne opóźnienie (latencję), wynoszące 1 milisekundę

– Budowanie relacji to nie tylko wideo i audio. To cała masa niewerbalnych komunikatów: dotyk, bliskość, zapach i milion innych czynników. Nie mamy dziś technologii, które pozwalają na taką wielozmysłową interakcję w świecie online. Co więcej, nie mamy nawet jeszcze technologii, która umożliwiłaby ludziom realne patrzenie sobie w oczy podczas spotkań online, a wiemy, że ma to kluczowy wpływ na nawiązywanie interakcji i budowanie relacji – wskazuje Natalia Hatalska, CEO infuture.institute.

– Upowszechnienie technologii 5G tego nie zmieni, szybkość przesyłania informacji nie będzie miała więc wpływu na jakość więzi międzyludzkich. Niższy poziom latencji zdecydowanie ważniejszy jest w innych obszarach – usprawni z pewnością funkcjonowanie przemysłu, miast, poprawi jakość domowej rozrywki, pozwoli na bardziej imersyjny udział w wydarzeniach sportowych. Docelowo, choć jeszcze nie w ramach technologii 5G, pozwoli na wprowadzenie i upowszechnienie takich rozwiązań, jak autonomiczne samochody – dodaje Natalia Hatalska.

Partner raportu, OPPO, konsekwentnie wspiera upowszechnianie technologii 5G. Firma postawiła sobie za cel, by jak najszybciej zapewnić dostęp technologii 5G użytkownikom na całym świecie. W tym celu współpracuje m.in. z instytucjami standaryzującymi oraz opracowuje i dzieli się tysiącami patentów. Blisko współdziała również z ponad 50 operatorami sieci mobilnych na świecie.

– W OPPO od samego początku demonstrujemy realne zastosowania technologii 5G dla potrzeb konsumenckich, bo wierzymy, że celem innowacji są ludzie. Idzie to w parze także z edukacją użytkowników, która – jak potwierdził raport infuture.institute – jest niezwykle istotna – mówi Leo Li, CEO OPPO w Polsce.

 

– Choć znajomość pojęcia 5G w Polsce jest właściwie powszechna (84 proc.), to zarówno wyniki badań jakościowych, jak i ilościowych pokazują, że namacalność, tej technologii, a w konsekwencji także jej zrozumienie, jest niewielkie – dodaje Leo Li.

OPPO jest światowym pionierem we wdrażaniu rozwiązań dla konsumentów, opartych na 5G. Firma w maju 2019 roku wprowadziła na rynek pierwszy komercyjnie dostępny w Europie smartfon obsługujący 5G, model Reno 5G. Obecnie portfolio OPPO zawiera kolejne modele (m.in. Reno4 Pro 5G) wspierające tę technologię, a ich liczba w kolejnych latach będzie rosnąć. OPPO ma także znaczący wkład w tworzenie innowacji, standardów 5G, rozwój produktów i aplikacji.

W stronę Przemysłu 4.0

Jednym z kluczowych aspektów upowszechnienia 5G będzie jej wpływ na zmiany w przemyśle. Jak wskazują autorzy raportu, rosnąca populacja ludzi na świecie i coraz bardziej dynamiczne zmiany w stylu życia generują większe zapotrzebowanie na produkty i usługi. To zmieniające się podejście do konsumpcji stanowi duże wyzwanie dla przemysłu – zarówno w kontekście procesów przemysłowych, jak i odpowiadania na coraz bardziej zróżnicowane potrzeby konsumentów.

Rozwiązaniem jest wytwarzanie konkretnej liczby produktów dla konkretnego segmentu klientów, czyli ich personalizacja. A efektywną produkcję może zapewnić automatyzacja pracy. – Dlatego tak istotne jest ukierunkowanie tego obszaru na przemysł 4.0. Jego założeniem jest możliwie maksymalne połączenie maszyn i urządzeń za pomocą technologii w celu optymalizacji procesów zachodzących w fabrykach, magazynach czy systemach – czytamy w raporcie.

To właśnie 5G, umożliwiając automatyzację i optymalizację działań, może się stać prawdziwym akceleratorem transformacji gospodarki w stronę przemysłu 4.0. – Jest to pierwsza generacja technologii mobilnej, która będzie w stanie wspomóc funkcjonowanie infrastruktury krytycznej na taką skalę. Jej wdrożenie może przyczynić się do efektywnego i sprawnego wykorzystania IoT w rozwoju różnych gałęzi przemysłu – piszą autorzy badania.

Jak podkreślają, wdrożenie 5G (przy założeniu, że stworzona zostaje odpowiednia infrastruktura wraz z rozwiązaniami przeznaczonymi dla poszczególnych gałęzi przemysłu) może przełożyć się na wzrost gospodarczy. Jednak szczególnie w obszarze przemysłu (ze względu na strategiczny wpływ) wymagać będzie to bezprecedensowej współpracy w trzech sektorach – państwowym, rynkowym i społecznym. Komisja Europejska wskazuje natomiast, że wykorzystanie potencjału technologii 5G w rozwoju przemysłu 4.0 może przyczynić się do wzrostu produkcji o ok. 11 proc.

Raport „5G w ujęciu społecznym” autorstwa infuture.institute będzie dostępny od 21 stycznia na stronie www.infuture.institite. Partnerem raportu jest OPPO.

Materiał powstał we współpracy z firmą OPPO

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Japończycy zbudowali robota z gałęzi. I nauczyli go chodzić

Badacze z uniwersytetu w Tokio, przy współpracy z firmą Preferred Networks, zbudowali roboty, które ...

Nowe dowody osobiste mogą kusić przestępców

Dowody osobiste, wydawane na podstawie wniosków złożonych od 4 marca, mają już warstwę elektroniczną. ...

5 mld dolarów kary dla Facebooka

Amerykańska Federalna Komisja Handlu (FTC) nałożyła 5 mld dolarów kary na Facebooka. To element ...

Polska europosłanka pogania Brukselę: zajmijcie się ładowarkami

Walczyła o tańszy roaming w Unii Europejskiej, teraz chce jednej ładowarki dla wielu urządzeń ...

Sprzęt AGD to hit internetu. Co kupujemy? Najnowsze dane

Mimo dużych gabarytów pralki czy lodówki to jedne z kategorii kupowanych online najczęściej. Polacy ...

Miliard dolarów premii dla prezesa. Padł rekord

Lei Jun, współzałożyciel Xiaomi i obecny prezes firmy dostał naprawdę solidna premię – niemal ...