Kto zbuduje nam 5G? Prawo na ukończeniu

W najbliższą środę Ministerstwo Cyfryzacji podejmie decyzję o ostatecznej treści rozporządzenia regulującego sposób budowy sieci nowej generacji w Polsce.

Publikacja: 16.12.2019 20:40

Karol Okoński, wiceminister i pełnomocnik rządu ds. cyfryzacji, złożył dymisję, która może być przyj

Karol Okoński, wiceminister i pełnomocnik rządu ds. cyfryzacji, złożył dymisję, która może być przyjęta w tym tygodniu.

Foto: Ministerstwo Cyfryzacji

W poniedziałek odbyły się ostatnie już warsztaty z udziałem przedstawicieli rządu, Urzędu Komunikacji Elektronicznej i operatorów komórkowych, poprzedzające publikację rozporządzenia Ministerstwa Cyfryzacji regulującego sposób budowy sieci 5G w Polsce. – Została ustalona treść rozporządzenia, ale może się ona jeszcze zmienić – mówi nam osoba zbliżona do tych prac.

CZYTAJ TAKŻE: Aukcja 5G nie dla nowego gracza. Znamy cenę wywoławczą

Chodzi o to, że ostateczną treść dokumentu, który ma zostać opublikowany w celu konsultacji w najbliższych dniach, ustali resort cyfryzacji.

Jaka ona będzie – nie jest pewne. Wiemy, że nie wyklucza odgórnie żadnego z dostawców oraz, że określa, na ile sieci 5G muszą być dublowane i przez ilu dostawców wykonywane.

Huśtawka nastrojów

Jak słyszymy, z punktu widzenia operatorów ważne będzie, czy i na ile nastąpi powrót do pierwotnej wersji, która branżę wystraszyła. Z rozmów z ich przedstawicielami wynikało, że rozwiązanie w proponowanym kształcie będzie bardzo kosztowne i może zaburzyć konkurencyjność w branży.

W poniedziałek nastroje były dużo lepsze. Rozporządzenie po zmianach ma bowiem dawać operatorom większą swobodę w wyborze sposobu działania.

Na ile spokój ten jest pozorny – trudno ocenić. Może wynikać z faktu, że w grze są właśnie inne istotne dla telekomów przepisy. Chodzi o rozporządzenie ministra zdrowia podnoszące normy promieniowania elektromagnetycznego (PEM).

Prace nad rozporządzeniem dot. bezpieczeństwa sieci 5G prowadzone są w związku z rolą, jaką odegrać ma technologia w przyszłości oraz naciskami Stanów Zjednoczonych, by wykluczyć z wyścigu o kontrakty firmy chińskie, czyli głównie Huawei.

CZYTAJ TAKŻE: Przeciwnicy 5G próbowali zniszczyć stację nadawczą w Krakowie

W minionym tygodniu spokój operatorów zburzyła wypowiedź ministra koordynatora ds. służb specjalnych Mariusza Kamińskiego. Przebywający w Stanach Zjednoczonych członek rządu wyraził publicznie krytykę tych, którzy się godzą, aby chińskie firmy budowały sieci 5G.

Cyberpełnomocnik

Słowa Kamińskiego przytaczał serwis Forsal.pl, zastrzegając, że nie jest to oficjalne stanowisku rządu w Polsce.

– Kiedy słyszę, że chińskie firmy mają być atrakcyjnym partnerem dla rozwoju technologii 5G na świecie, to ogarnia mnie przerażenie, jak bezmyślni są ludzie, którzy godzą się na takie rzeczy – cytowano Kamińskiego. Przypomniał on też, że Polska jako jedyna zatrzymała pracownika Huawei, podejrzanego o działanie szpiegowskie.

Ze strony rządowej słyszymy, że opinii Kamińskiego nie można ignorować.

Wszystko to sprawia, że przed mającą ruszyć w przyszłym roku pierwszą aukcją częstotliwości dla sieci 5G (tzw. pasmo 3,6 GHz) pozostaje spora doza niepewności, na jakich zasadach Polska zechce budować sieci nowej generacji.

Niektórzy uważają, że znamienne jest, iż przed zatwierdzeniem zasad dla 5G ze stanowiska odchodzi pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa – Karol Okoński. Pisaliśmy o tym jako pierwsi kilka tygodni temu. W poniedziałek, premier Mateusz Morawiecki przyjął ego rezygnację. Nie wiadomo, kto zastąpi Okońskiego.

CZYTAJ TAKŻE: W tym tygodniu ma być gotów projekt aukcji 5G. Będzie z niej 5 mld?

Ustępujący minister miał ponoć pisać się na jednokadencyjną współpracę z rządem. Tak wynika z oficjalnej już notatki na stronie ministerstwa cyfryzacji.  Nad rozporządzeniem o 5G ma pracować, ale doraźnie.

5G

W poniedziałek odbyły się ostatnie już warsztaty z udziałem przedstawicieli rządu, Urzędu Komunikacji Elektronicznej i operatorów komórkowych, poprzedzające publikację rozporządzenia Ministerstwa Cyfryzacji regulującego sposób budowy sieci 5G w Polsce. – Została ustalona treść rozporządzenia, ale może się ona jeszcze zmienić – mówi nam osoba zbliżona do tych prac.

CZYTAJ TAKŻE: Aukcja 5G nie dla nowego gracza. Znamy cenę wywoławczą

Pozostało 87% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
5G
Elon Musk ma kolejny problem. Tym razem manipulacja z 5G
5G
Gen. Włodzimierz Nowak: W kwestii 5G jest wiele sygnałów, które ocierają się o fantastykę
5G
Jest nowy projekt ustawy o cyberbezpieczeństwie. Ze spółką Polskie 5G
5G
Polska sieć 5G zmieści się w... plecaku. Wdrożenia w USA i Azji?