Aktualizacja: 23.08.2023 14:49 Publikacja: 23.08.2023 11:04
Premier Narendra Modi mówi o „nowym rozdziale indyjskiej odysei kosmicznej”.
Foto: Narendra Modi Fot./Bloomberg
Indie mają wielkie ambicję, a o ich możliwościach przekonaliśmy się w środę o 14.30, gdy – ledwie parę dni po katastrofie Roskosmosu, gdy rosyjska sonda Łuna-25 rozbiła się podczas lądowania na Księżycu – indyjski łazik Chandrayaan-3 z powodzeniem wylądował na południowym biegunie naturalnego satelity Ziemi.
To wyjątkowy moment – z jednej strony rosyjskie fiasko (była to pierwsza misja księżycowa tego kraju od 1976 r.), a z drugiej spektakularne osiągnięcie Indii (kraj ten jest pierwszym w historii, któremu takie lądowanie się udało). A to tylko wstęp do kolejnych ambitnych planów. Indie chcą bowiem wysłać ludzi w kosmos i to już w przyszłym roku.
OpenAI uruchomiło funkcję wyszukiwania w ChatGPT, swoim najpopularniejszym na świecie chatbocie. Dzięki temu start-up, kierowany przez Sama Altmana, może skutecznie konkurować z wyszukiwarkami takimi jak Google czy Bing Microsoftu.
Od tego, w jaki sposób specjaliści od cyberbezpieczeństwa wytłumaczą pracownikom reguły, zależy, czy te reguły będą stosowane na co dzień
Rosnąca globalna popularność TikToka sprawiła, że współzałożyciel jego spółki-matki, ByteDance, stał się najbogatszym człowiekiem w Chinach. I to po imponującym skoku wartości majątku.
Richard Branson, którego Virgin Galactic oferuje turystyczne loty suborbitalne, zainwestował w inny projekt. W przyszłym roku chętnych zabiorą w stratosferę balony z luksusowymi kapsułami, a sam Branson poleci jako pierwszy.
Perplexity, wyszukiwarka oparta na AI, idzie jak burza, ale jej ambitnym planom rozwoju może zaszkodzić wojna z mediami i zarzuty o „kradzież”.
Mobilna Sieć T-Mobile w Polsce w 2024 roku została uznana za najlepszą pod względem prędkości i niezawodności przez międzynarodową firmę Ookla. W rankingu SpeedTest.pl 2023 laury zdobyła usługa internet domowy.
Rozpoczęły się testy BLIK-a na wąskiej grupie klientów aplikacji Revolut. Tym samym potwierdziły się wcześniejsze informacje „Rzeczpospolitej" o sojuszu dwóch gigantów ze świata innowacyjnych finansów. Dla polskiej aplikacji to szansa na zagraniczną ekspansję.
Energia słoneczna z kosmosu, cztery razy tańsza niż z elektrowni atomowych, trafi z kosmosu do domów na Islandii w 2030 roku. Dostarczy ją brytyjski start-up Space Solar. W przygotowaniu są też inne takie projekty.
Indyjska firma farmaceutyczna została przyłapana na dostarczaniu amerykańskich chipów do Rosji. Dotąd takim omijaniem sankcji zajmowały się firmy z Chin i Hongkongu. Teraz ich miejsce, coraz częściej zajmuje biznes z Indii.
Trójka badaczy z Japonii podważyła ustalenia zespołu odpowiedzialnego za publikację zdjęcia czarnej dziury. Chodzi o obiekt zlokalizowany w centrum Drogi Mlecznej, któremu nadano nazwę Sagittarius A*. Czego dotyczy najnowsze odkrycie?
Richard Branson, którego Virgin Galactic oferuje turystyczne loty suborbitalne, zainwestował w inny projekt. W przyszłym roku chętnych zabiorą w stratosferę balony z luksusowymi kapsułami, a sam Branson poleci jako pierwszy.
Grupa astronomów stworzyła oryginalną animację 3D supernowej SN 1181 zlokalizowanej w mgławicy Pa 30. Wyniki badań pozwoliły stworzyć wizualizację pozostałości po wybuchu i pokazały zaskakujące dane o prędkości eksplozji.
Amerykańscy astrofizycy dokonali przełomowego odkrycia dotyczącego czarnych dziur. Udało im się zlokalizować pierwszą czarną dziurę w układzie potrójnym, a więc złożonym z trzech obiektów. Do tej pory znane były jedynie układy podwójne.
Dostawca usług telekomunikacyjnych Intelsat poinformował 19 października o awarii satelity IS-33e. Kilka dni później potwierdzono, że doszło do rozpadu obiektu. Namierzono już kilkadziesiąt szczątków krążących po orbicie.
Najnowsze badania dotyczące kwazarów wykonano dzięki technologicznym możliwościom Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba. Wyniki analiz „antycznych” obiektów zamiast dać odpowiedzi, postawiły jednak kolejne pytania. Podważyły także niektóre teorie o wczesnej historii kosmosu.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas