Aktualizacja: 01.11.2024 00:48 Publikacja: 16.11.2022 09:03
Foto: NASA
Kolejny raz wystąpił bowiem problem podczas tankowania silników. Proces ten musiano przerwać na kilka godzin. Ostatecznie jednak w środę rano SLS wystartowała z Centrum Lotów Kosmicznych im. Johna F. Kennedy’ego. Tym samym misja Artemis 1 została oficjalnie zapoczątkowana. Cały program zakłada, że Amerykanie dotrą na Księżyc. Ale jeszcze nie teraz. W obecnej misji wyniesiony przez SLS statek Orion ma jedynie okrążyć Srebrny Glob i wrócić na Ziemie. To misja bezzałogowa, a na pokładzie będą jedynie trzy manekiny. Kolejny etap programu (Artemis 2) ma mieć miejsce w przyszłym roku, ale już z udziałem astronautów. Z kolei w 2025 r., w ramach misji Artemis 3, NASA szykuje załogowe lądowanie na Księżycu. A to dopiero przedsmak. W przyszłości program ten ma bowiem pozwolić po raz pierwszy wysłać ludzi na Marsa.
Energia słoneczna z kosmosu, cztery razy tańsza niż z elektrowni atomowych, trafi z kosmosu do domów na Islandii w 2030 roku. Dostarczy ją brytyjski start-up Space Solar. W przygotowaniu są też inne takie projekty.
Od tego, w jaki sposób specjaliści od cyberbezpieczeństwa wytłumaczą pracownikom reguły, zależy, czy te reguły będą stosowane na co dzień
W wyścigu do pierwszej elektrowni wykorzystującej fuzję jądrową liderem byli dotąd Amerykanie. Chińczycy na badania chcą jednak wydawać dwa razy więcej od nich i mogą jako pierwsi dotrzeć do źródła taniej i nieograniczonej energii.
Ftalan, który jest wielu sztucznych tworzywach, farbach i klejach, ma dramatyczny wpływ na zdrowie i reprodukcję żywych organizmów. Naukowcy odkryli, że powoduje pęknięcia w niciach DNA, co prowadzi nawet do śmierci komórki.
Odporny na zagłuszanie kompaktowy dron Shpak może przenosić ładunki do 5 kg i ma zasięg operacyjny około 20 km. Wyprodukowany został na Litwie. To bardzo skuteczna broń, która sprawi wojskom rosyjskim poważne problemy.
Mobilna Sieć T-Mobile w Polsce w 2024 roku została uznana za najlepszą pod względem prędkości i niezawodności przez międzynarodową firmę Ookla. W rankingu SpeedTest.pl 2023 laury zdobyła usługa internet domowy.
Transformacja energetyczna, Gospodarka o Obiegu Zamkniętym oraz dekarbonizacja przemysłu to trzy główne obszary wybrane do współpracy między Siecią Badawczą Łukasiewicz a Grupą Azoty. Na podstawie podpisanego w październiku listu intencyjnego obie organizacje będą razem rozwijać działania, uwzględniające rozwój polskiej gospodarki przy jednoczesnej trosce o środowisko naturalne.
Administrator NASA Bill Nelson wezwał do wszczęcia dochodzenia w sprawie artykułu „Wall Street Journal” informującego, iż założyciel SpaceX i sponsor kampanii Donalda Trumpa Elon Musk oraz prezydent Rosji Władimir Putin utrzymują „regularny kontakt” od końca 2022 roku.
Brzmi jak żart pierwszokwietniowy, ale żartem nie jest. Włoska Prada wypracowała takie technologie, że została wybrana na dostawcę kombinezonów dla astronautów NASA.
Słońce osiągnęło maksimum aktywności w swoim 11-letnim cyklu - poinformowali przedstawiciele NASA. Ten okres może potrwać nawet rok i będzie miał wpływ na życie na Ziemi. Co może dla nas oznaczać maksymalna aktywność słoneczna?
NASA wystrzeliła z Florydy sondę kosmiczną, której celem będzie zbadanie, czy księżyc Jowisza Europa stwarza warunki odpowiednie do podtrzymania życia. Naukowców szczególnie interesuje ogromny podpowierzchniowy ocean, który prawdopodobnie kryje się pod grubą skorupą lodu.
Tanager-1, najnowocześniejszy satelita do śledzenia emisji gazów cieplarnianych, został wyniesiony na orbitę przez rakietę Falcon 9 należącą do firmy SpaceX. To urządzenie ma pomóc lepiej zrozumieć skalę emisji gazów cieplarnianych na świecie.
Astronauci NASA Butch Wilmore i Sunita Williams spędzą co najmniej osiem miesięcy na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Czy ich wydłużony lot będzie rekordowy? Czy zapłacą za to zdrowiem?
Amerykanie Butch Wilmore i Suni Williams, którzy utknęli na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), nie wrócą zepsutym Starlinerem Boeinga. W sobotę NASA poinformowała, kiedy i jak chce sprowadzić ich do domu.
Doświadczali grawitacji, jaka panuje na Marsie, jedli tylko uprawiane przez siebie warzywa, mieli ograniczony kontakt ze światem zewnętrznym – po 378 dniach spędzonych w bunkrze imitującym Marsa, czworo wolontariuszy NASA wróciło „do rzeczywistości”.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas