Misja Artemis1. Potężna rakieta wystartowała w kierunku Księżyca

Start rakiety SLS, do którego właśnie doszło, to pierwszy z etapów powrotu człowieka na Księżyc. Potężny rakieta NASA, po ostatnich niepowodzeniach związanych ze wzbiciem się w powietrze, tym razem odpaliła. Choć nie bez kłopotów.

Publikacja: 16.11.2022 09:03

Misja Artemis1. Potężna rakieta wystartowała w kierunku Księżyca

Foto: NASA

Kolejny raz wystąpił bowiem problem podczas tankowania silników. Proces ten musiano przerwać na kilka godzin. Ostatecznie jednak w środę rano SLS wystartowała z Centrum Lotów Kosmicznych im. Johna F. Kennedy’ego. Tym samym misja Artemis 1 została oficjalnie zapoczątkowana. Cały program zakłada, że Amerykanie dotrą na Księżyc. Ale jeszcze nie teraz. W obecnej misji wyniesiony przez SLS statek Orion ma jedynie okrążyć Srebrny Glob i wrócić na Ziemie. To misja bezzałogowa, a na pokładzie będą jedynie trzy manekiny. Kolejny etap programu (Artemis 2) ma mieć miejsce w przyszłym roku, ale już z udziałem astronautów. Z kolei w 2025 r., w ramach misji Artemis 3, NASA szykuje załogowe lądowanie na Księżycu. A to dopiero przedsmak. W przyszłości program ten ma bowiem pozwolić po raz pierwszy wysłać ludzi na Marsa.

Czytaj dalej RP.PL

Tylko 9 zł aż za 3 miesiące!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Technologie
To ma być przełom w energetyce. Czysta i tania energia popłynie z kosmosu
Materiał Promocyjny
Firmy same narażają się na cyberataki
Technologie
Chiny chcą pierwsze zbudować sztuczne słońce. Amerykanie zostają w tyle
Technologie
„Uszkodzenie DNA”. Plastik dużo bardziej toksyczny niż sądzono
Technologie
Litewskie szpaki zaatakowały Rosjan w Ukrainie. Są małe i mogą uderzać jak kamikadze
Materiał Promocyjny
Sieć T-Mobile Polska nagrodzona przez użytkowników w prestiżowym rankingu
Technologie
Zielone światło dla zielonych projektów: współpraca Sieci Badawczej Łukasiewicz i Grupy Azoty