Ursula von der Leyen w Katowicach: Zapowiada powołanie komisarza obrony UE

20 lat temu ten wielki kraj, Polska, dołączyła do Unii Europejskiej i uczyniła UE silniejszą, bardziej kompletną - mówiła na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach Ursula von der Leyen, szefowa KE i kandydatka na szefową nowej Komisji.

Aktualizacja: 07.05.2024 11:42 Publikacja: 07.05.2024 10:39

Ursula von der Leyen

Ursula von der Leyen

Foto: Fotorzepa, Bogusław Chrabota

- To ogromna przyjemność i zaszczyt być tutaj z wami w mieście, które symbolizuje tak wiele z historii i przyszłości Polski. Jesteśmy na terenie jednej z najstarszych i największych kopalń węgla kamiennego w Katowicach — zauważyła szefowa KE.

Ursula von der Leyen mówi o symbolicznym znaczeniu Katowic

- Kiedy kopalnie zostały zamknięte cały ten region ucierpiał. Miasto musiało to na nowo odkryć siebie. Wymagało to odwagi, inwestycji i czasu. Ale dziś to znów tętniący życiem ośrodek gospodarczy. I tym razem to dzięki startupom technicznym i naukowym, to dzięki miejscom rozrywki i kultury — podkreśliła von der Leyen.

Czytaj więcej

"Nowy rozdział dla Polski". Komisja Europejska zamyka procedurę artykułu 7

- Od regionu, w którym dominowały kopalnie węgla, przeszliśmy do miejsca, które organizuje konferencje klimatyczne ONZ. A zajęło to ledwie 20 lat. To miasto symbolizuje transformacyjną siłę Polski i jej mieszkańców. Jest to jak najbardziej uzasadnione za Katowice są gospodarzem Europejskiego Kongresu Gospodarczego — dodała.

- Jest to dla mnie przyjemność, że mogę być tu w przededniu wyborów europejskich, ale też w szczególnej chwili dla Polski. To punkt zwrotny nie tylko dla mieszkańców tego kraju, ale też całej Europy. Gdy Europejczycy pójdą do urn będziemy świętować 35 lat od wyborów z czerwca 1989 r. Był to dzień, gdy ludzie tego wielkiego narodu mogli wziąć przeznaczenie w swoje ręce. Te wybory oznaczały narodziny wolnej, demokratycznej, zjednoczonej Polski — mówiła nawiązując do częściowo wolnych wyborów do parlamentu zorganizowanych po porozumieniu Okrągłego Stołu.

Ursula von der Leyen: Polska powraca jako lider Europy

- 20 lat temu ten wielki kraj, Polska, dołączyła do Unii Europejskiej i uczyniła UE silniejszą, bardziej kompletną. Pragnienie kształtowania własnej przyszłości tkwi głęboko w obywatelach tego narodu. Od ojca polskiej niepodległości, Józefa Piłsudskiego, przez kolejne pokolenia Polaków, którzy powstawali i buntowali się, do odważnego i moralnego przywództwa „Solidarności” i inspirujących osób jak Lech Wałęsa.

Bardzo ważne jest, aby centrum trzymało się mocno, aby walczyło ze skrajnościami

Ursula von der Leyen, szefowa KE

- Państwo wiedzą lepiej niż większość, że wolność i demokracja nie są dane raz na zawsze. Trzeba ich bronić każdego dnia — dodała.

- Dziś chciałabym powiedzieć rzecz następującą: Polska powraca. I nie chodzi tylko o powrót do podstawowych wartości i zasad. Polska powraca także jako lider Europy, napędza naszą gospodarkę, dążąc do skoku naprzód w dziedzinie obrony, konkurencyjności. Ale także jest krajem, który podnosi alarm zwracając uwagę na niektóre zagrożenia. Pragnę pogratulować premierowi Donaldowi Tuskowi, całemu rządowi, całej koalicji, tego silnego przywództwa — podkreśliła. 

Von der Leyen mówiła następnie, że z wyborów parlamentarnych w Polsce z 15 października można „wyciągnąć wiele lekcji”. - Pierwsza lekcja dotyczy budowania szerokich koalicji, które są niezbędne, aby stawić czoła wyzwaniom nas czekającym. Bardzo ważne jest, aby centrum trzymało się mocno, aby walczyło ze skrajnościami - kontynuowała.

- Druga lekcja to mobilizowanie młodych ludzi i walka o to, by każdy oddał głos. Polska pokazuje, że jest gotowa stanąć na czele walki o europejskiej demokracji. Ty właśnie, drogi Donaldzie, zwracając się do tysięcy młodych ludzi w Warszawie 4 czerwca zrobiłeś to najlepiej, mówiąc o tym, że cała Polska, cała Europa, cały świat widzi jak Polacy są gotowi walczyć ponownie o wolność. Masz rację Donaldzie, Polska jest do tego gotowa — mówiła też szefowa KE.

Ursula von der Leyen o Ukrainie: Będziemy ją wspierać tak długo, jak to będzie konieczne

Ursula von der Leyen mówiła też o sytuacji na Ukrainie. Jak podkreśliła Władimir Putin toczy wojnę, w której „chodzi o zmianę granic Europy, nową mapę europejską”. - To również wojna z naszą Unią Europejską i z całym systemem międzynarodowym. Putin pragnie powrotu imperium, autorytaryzmu, chce rządzić naszym kontynentem. Polska to zagrożenie zna lepiej niż większość krajów europejskich z wielu powodów — z powodu historii Polski i dalekowzroczności, którą się Polska wykazuje — stwierdziła dodając, że Polski w tej sprawie należało słuchać.

Szefowa KE chwaliła też Polskę, że „to polskie przywództwo było kluczowe w udzieleniu Ukrainie ogromnego wsparcia politycznego, militarnego i finansowego”. - Ten wysiłek musi być kontynuowany. Europa będzie wspierać Ukrainę tak długo, jak to będzie konieczne — dodała podkreślając, że od wsparcia Ukrainy zależy bezpieczeństwo Europy.

Szefowa KE mówiła następnie, że Europa pilnie potrzebuje rozbudowy, uzupełnienia i przekształcenia sił zbrojnych państw członkowskich. - Musimy zrobić wszystko, aby Rosja miała wystarczającą ilość materiałów, a także przewagę technologiczną. Oznacza to turbodoładowanie polskiego przemysłu obronnego. Europa musi wydawać więcej na przemysł obronny, wydawać lepiej i wydawać środki europejskie. Pomyślmy o prawdziwie europejskim systemie obrony powietrznej. Potrzebny jest nam świetnie prosperujący przemysł obronny — dodała.

Von der Leyen zapowiedziała, że jeśli zostanie szefową KE po wyborach do PE zaproponuje powołanie komisarza obrony w KE. Pierwszym jego zadaniem ma być przedstawienie białej księgi na temat tego jak Europa jest przygotowana jeśli chodzi o możliwości obronne.

- To ogromna przyjemność i zaszczyt być tutaj z wami w mieście, które symbolizuje tak wiele z historii i przyszłości Polski. Jesteśmy na terenie jednej z najstarszych i największych kopalń węgla kamiennego w Katowicach — zauważyła szefowa KE.

Ursula von der Leyen mówi o symbolicznym znaczeniu Katowic

Pozostało 94% artykułu
0 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Jarosław Kaczyński o klimacie: Temperatura była o 13 stopni wyższa i przyroda kwitła
Polityka
„Europa ludzkich spraw”. Lewica prezentuje swój program do PE
Polityka
Sondaż: Donald Tusk chce fortyfikować granicę wschodnią. Co sądzą o tym Polacy?
Polityka
Premier Donald Tusk o pożarach w Polsce: Nie ma powodu, by sądzić, że to siły zewnętrzne
Polityka
Michał Kolanko: Sprawa Jurgiela. Problemy PiS mogą dopiero się zaczynać