Popyt na nowe usługi to szansa dla firm informatycznych

Branża IT ma szerokie pole do popisu: począwszy od sprzętu, poprzez oprogramowanie, a na wsparciu operacyjnym i serwisie skończywszy

Publikacja: 14.11.2016 19:44

Popyt na nowe usługi to szansa dla firm informatycznych

Foto: 123RF

Wnajbliższych latach krajowy rynek IT będzie rósł w tempie 4–5 proc. rocznie. W obliczu stagnacji w segmencie publicznym firmy szukają nowych zleceń. Coraz mocnej rozpychają się w sektorze medycznym. Usługi IT z zakresu telemedycyny świadczą zarówno małe podmioty, jak i duże międzynarodowe grupy.

Czas na zdrowe miasta

Sztandarowym projektem krakowskiego Comarchu w sektorze medycyny jest aktualnie realizowany program „Miasto zdrowia”. Jego głównym założeniem jest objęcie mieszkańców kompleksową opieką zdrowotną dzięki innowacyjnym systemom informatycznym. To rozwiązanie na styku dwóch dziedzin: smart city i e-zdrowia.

– Wdrażając pilotażowe programy, chcemy pokazać samorządom, jak produkty IT pomagają w zarządzaniu systemem opieki i dokumentacją medyczną w regionie, a w efekcie podnoszą jakość świadczonych usług – mówi Piotr Madej, wiceprezes Comarch Healthcare.

Dodaje, że umowa podpisywana jest z samorządami. Partnerami zostają placówki medyczne, ale beneficjentami programu są mieszkańcy, którzy dostają dostęp do usług telemedycznych. Krakowska spółka oferuje sprzęt, oprogramowanie, wsparcie logistyczno-operacyjne i wiedzę lekarską. – Szpitale i przechodnie, które podpisują umowy z Comarchem, otrzymują między innymi urządzenia telemedyczne do zdalnego KTG, przenośne stanowiska telemedyczne czy też aparaty przenośne do diagnostyki EKG – wymienia wiceprezes.

Wyzwań nie brakuje

Na rzecz rozwoju telemedycyny aktywnie działa też rzeszowskie Asseco Poland. Niedawno zawarło porozumienie z Microsoftem. Na jego mocy ponad połowa placówek medycznych w Polsce, także tych posiadających oprogramowanie Asseco (firma ma ponad 50-proc. udział w rynku oprogramowania dla placówek medycznych), będzie mogła wykorzystać nowoczesne techniki komunikacyjne, w tym telekonsultacje. Możliwość zasięgnięcia porady lekarskiej zdalnie nie tylko wpłynie na rozładowanie kolejek w placówkach opieki zdrowotnej, ale również zwiększy komfort osób chorych – podkreśla Asseco. To szczególnie istotne dla pacjentów, których mobilność jest ograniczona z powodu różnego rodzaju dolegliwości.

Wprawdzie obowiązująca od grudnia znowelizowana ustawa wyraźnie stwarza możliwości świadczenia usług telemedycznych przez lekarzy, jednak problematycznych obszarów nie brakuje. Asseco wskazuje chociażby na kwestię ochrony danych medycznych – ich właściwego zabezpieczania, archiwizacji oraz bezpiecznego przekazywania drogą elektroniczną. Jest to bezpośrednio związane z koniecznością prowadzenia pełnej dokumentacji medycznej w formie cyfrowej. To z kolei następne wyzwanie stojące przed sektorem medycznym i obsługującymi go firmami.

Symptomem coraz większej popularności rynku e-zdrowia jest bardzo szybko rosnąca liczba aplikacji medycznych na urządzenia mobilne. Ich funkcjonowanie w ramach tzw. internetu rzeczy również stanowić będzie coraz większe wyzwanie w kontekście bezpieczeństwa danych.

Trzeba dopracować model biznesowy

Wyniki programów pilotażowych w Polsce potwierdzają potrzebę wprowadzania usług telemedycznych w placówkach ochrony zdrowia. – Dla nich to oznacza przede wszystkim podwyższenie jakości świadczenia usług oraz redukcję kosztów. Dlatego udoskonalają infrastrukturę IT oraz w nią inwestują – mówi wiceprezes Comarchu.

Zdaniem ekspertów polskie firmy technologiczne są już gotowe do wdrażania usług telemedycznych. – Rynek musi jeszcze popracować nad modelem operacyjnym i biznesowym, ale to tylko kwestia czasu – uważa Szymon Piątkowski, szef zespołu ds. ochrony zdrowia w PwC. Podkreśla przy tym, że świadczenie usług telemedycznych to jednoczesne połączenie kilku obszarów: medycyny, telekomunikacji i łączności oraz informatyki. W każdej z tych dziedzin są podmioty, które mocno rozważają inwestycje lub już inwestują w rozwój telemedycyny. – Rozmawiając z tymi podmiotami, odnoszę jednak wrażenie, że nie do końca mają opracowany model działania – mówi Piątkowski.

Nie lada wyzwaniem jest usprawnienie całego procesu cyfryzacji dokumentów i danych pacjentów. Realizowany z rozmachem projekt P1 miał być dla firm IT szansą na zarobek, ale na razie jest źródłem kłopotów. Resort zdrowia negatywnie ocenił ich dotychczasową pracę i wypowiedział im umowy. Część firm już zawiązała z tego tytułu rezerwy, inne dopiero się do tego szykują. – Czeka nas jeszcze kilka lat pracy. Wydaje się, że dobrym rozwiązaniem może być przykład włoski, tzn. nie twórzmy ogólnopolskiego, scentralizowanego systemu, którego wdrożenie jest bardzo trudne, łatwiej będzie wdrożyć systemy w poszczególnych województwach – radzi Piątkowski z PwC. Można przygotować pilotaż w wybranym województwie, który następnie zostanie powielony w innych.

Warto wspomnieć, że telemedycyna to szerokie pojęcie. – To nie tylko świadczenie usług lekarz–pacjent, ale także możliwość wymiany informacji na linii lekarz–lekarz (konsultacji, drugiej opinii) czy zdalnego świadczenia usług przez lekarzy dla innych lekarzy (na przykład opisy badań diagnostycznych) – wymienia Piątkowski.

Krzysztof Groyecki | wiceprezes asseco poland

Działamy na rzecz rozwoju polskiego sektora medycznego na kilku płaszczyznach. Mocno inwestujemy w badania i rozwój. Tylko w 2015 r. przeznaczyliśmy na ten cel 133 mln zł. Uważnie przyglądamy się też rynkowi start-upów. Z kilkoma rozpoczęliśmy rozmowy, ale jest zbyt wcześnie, bym mógł opowiedzieć o szczegółach. Współpracujemy też z dostawcami rozwiązań. Przykładem może być porozumienie podpisane z firmą Microsoft, którego celem jest wspólne tworzenie rozwiązań w dziedzinie telemedycyny. Umowa dotyczy wykorzystania usługi Skype for Business w naszym autorskim rozwiązaniu Asseco Medical Management Solutions. Pozwoli to udostępniać nowoczesne rozwiązanie komunikacyjne w ponad połowie placówek medycznych w Polsce.

Wnajbliższych latach krajowy rynek IT będzie rósł w tempie 4–5 proc. rocznie. W obliczu stagnacji w segmencie publicznym firmy szukają nowych zleceń. Coraz mocnej rozpychają się w sektorze medycznym. Usługi IT z zakresu telemedycyny świadczą zarówno małe podmioty, jak i duże międzynarodowe grupy.

Czas na zdrowe miasta

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Biznes Ludzie Startupy
Globalne koncerny zwiększają sprzedaż dzięki polskiej sztucznej inteligencji
Biznes Ludzie Startupy
Latająca amfibia. Polska firma, znana z filmowego hitu, stworzyła broń przyszłości
Materiał partnera
Cyberbezpieczeństwo w nowym wydaniu
Biznes Ludzie Startupy
Polska firma rozpycha się rynku podróży. Wchodzi do kolejnych krajów
Biznes Ludzie Startupy
Samuraj ruszył na ratunek samobójcom. Polska AI chroni Amerykanów
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?