Toruński start-up stworzył „Ubera dla kolei”. Wychodzi za granicę

Młoda spółka SP Tech wdrożyła nowatorskie rozwiązania IT w systemach takich firm jak Lotos Kolej, Orlen Koltrans czy Orlen Ochrona, a teraz szykuje się do podboju Niemiec. W ekspansji ma pomóc 5 mln euro od inwestorów.

Robot-wąż może odmienić onkologię. Wykona trudne zabiegi chirurgiczne

Robot COBRA ma zrewolucjonizować chirurgię onkologiczną. Potrzeba na to jeszcze dziesięciu lat, ale pierwsze testy już trwają.

Ona była pierwsza. Królowa kryptowalut zniknęła z 4 mld dolarów

Zanim runęła giełda kryptowalut FTX Sama Bankmana-Frieda świat żył inną aferą. Piękna i tajemnicza Bułgarka z niemieckim paszportem stworzyła firmę inwestycyjną, oczarowała inwestorów, zebrała miliardy dolarów i zniknęła. Wciąż szuka jej FBI.

Polska aplikacja pomoże seniorom. Mycie okien, sprzątanie, zakupy

Łódzki start-up SeniorApp stworzył narzędzie pierwszej potrzeby dla osób starszych. Platforma umożliwia potrzebującym łatwo i szybko znaleźć określony rodzaj wsparcia w najbliższej okolicy – od robienia zakupów, po sprzątanie mieszkania.

Polacy dadzą botom dowolny głos. Ta technologia może być groźna

Po sukcesie ChatGPT przyszła pora na kolejny model tzw. generatywnej sztucznej inteligencji – audio AI. Za algorytmami, które potrafią podkładać dubbing w filmach, czy naśladować mowę każdej osoby, w dowolnym języku, stoi polski start-up.

Plaster zamiast zastrzyków. Rewolucyjna zmiana nie tylko dla cukrzyków

Biofarmaceutyczna spółka z Wrocławia, która opracowała transdermalny system do przenoszenie leków przez skórę, dostała zielone światło od Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego (GIF).

Polska bazą ukraińskich start-ów do światowej ekspansji. Kto się liczy?

Zrobotyzowane narzędzie do rozmnażania roślin, algorytmy śledzące aktywność psa czy zapobiegające wypadkom – te zagraniczne pomysły kiełkują nad Wisłą.

Polak łączy menedżerów i studentów. Studenci mogą dorobić

Start-up Daniela Robaczewskiego ma być odpowiedzią na problem licznych nadgodzin w korporacjach i firmach konsultingowych. Platforma uchroni przed wypaleniem zawodowym?

Polskie algorytmy przyspieszą badanie pacjenta. Wchodzą teraz do Indii

Wrocławska technologia, która na bazie e-wywiadu medycznego automatycznie tworzy dla pacjentów raport z rekomendacją dalszych działań, idzie w świat.

Fala zwolnień big-techów dotarła nad Wisłę. Jest pierwsza ofiara

Znane firmy technologiczne redukują zatrudnienie. Za oceanem to już istne tsunami, ale teraz i firmy w Europie ruszyły ze zwolnieniami. Na poważne cięcia zdecydowała się także rodzima Brainly.

Stracili satelity w misji Virgin Orbit. Teraz Polacy zdobywają wielki kontrakt

SatRev, rodzima spółka z branży kosmicznej, zdobyła jeden z największych w Europie Środkowej kontraktów na satelitarną obserwację Ziemi. Będzie monitorować uprawy w Polsce.

Duże pieniądze jadą za rowerem VR. Światowy gracz inwestuje w warszawski start-up

Jeden z największych na świecie producentów sprzętu fitness inwestuje w polską spółkę z branży wirtualnej rzeczywistości. Ta pomoże łączyć ćwiczenia fizyczne z interaktywną rozrywką.

Warszawski fintech wpadł w oko gigantowi. „Strategiczne wsparcie"

Rozwijana przez Michała Konopkę spółka AIS Gateway, dzięki danym otwartej bankowości i analityce rachunków, potrafi przewidzieć zachowanie konsumenta.

Bollywood z polską technologią. Ten start-up przeniesie aktora w każde miejsce

Dzięki takim rozwiązaniom jak to, za którym stoi rodzimy start-up PixelRace, przemysł filmowy czeka istna rewolucja. Jego innowacyjne systemy, tzw. real-time virtual production, w praktyce tworzą dowolną „wirtualną scenografię”.

Polskie start-upy, które warto obserwować w 2023 roku

Drony, roboty, sztuczna inteligencja i nowatorskie oprogramowanie dla biznesu – przyglądamy się pomysłom rodzimych innowatorów na coraz trudniejszym rynku. Wybraliśmy te, o których może być głośno w tym roku.

Start-upy 2023. Dron złapie włamywacza

Krakowski start-up Reakto opracował system szybkiego reagowania do ochrony domów i firm. Do tego celu wykorzystuje bezzałogowce. Dzięki nim czas reakcji na zgłoszenia alarmowe ma ulec skróceniu.

Start-upy 2023. Wózek sam odbierze palety

Łódzki start-up Inovatica AGV opracowuje technologię, która będzie jednym z filarów nowoczesnej logistyki – autonomiczne wózki widłowe. Projekt już doceniono w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Start-upy 2023. Nowe oblicze rekrutacji

Kandydaci do pracy mogą być zweryfikowani jeszcze przed spotkaniem z rekruterem. Odpowiednie narzędzia HR stworzyła poznańska spółka Staffly. Korzystają z nich już Toyota, Leroy Merlin czy Action.