Młoda spółka SP Tech wdrożyła nowatorskie rozwiązania IT w systemach takich firm jak Lotos Kolej, Orlen Koltrans czy Orlen Ochrona, a teraz szykuje się do podboju Niemiec. W ekspansji ma pomóc 5 mln euro od inwestorów.
Zanim runęła giełda kryptowalut FTX Sama Bankmana-Frieda świat żył inną aferą. Piękna i tajemnicza Bułgarka z niemieckim paszportem stworzyła firmę inwestycyjną, oczarowała inwestorów, zebrała miliardy dolarów i zniknęła. Wciąż szuka jej FBI.
Łódzki start-up SeniorApp stworzył narzędzie pierwszej potrzeby dla osób starszych. Platforma umożliwia potrzebującym łatwo i szybko znaleźć określony rodzaj wsparcia w najbliższej okolicy – od robienia zakupów, po sprzątanie mieszkania.
Po sukcesie ChatGPT przyszła pora na kolejny model tzw. generatywnej sztucznej inteligencji – audio AI. Za algorytmami, które potrafią podkładać dubbing w filmach, czy naśladować mowę każdej osoby, w dowolnym języku, stoi polski start-up.
Biofarmaceutyczna spółka z Wrocławia, która opracowała transdermalny system do przenoszenie leków przez skórę, dostała zielone światło od Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego (GIF).
Zrobotyzowane narzędzie do rozmnażania roślin, algorytmy śledzące aktywność psa czy zapobiegające wypadkom – te zagraniczne pomysły kiełkują nad Wisłą.
Start-up Daniela Robaczewskiego ma być odpowiedzią na problem licznych nadgodzin w korporacjach i firmach konsultingowych. Platforma uchroni przed wypaleniem zawodowym?
Znane firmy technologiczne redukują zatrudnienie. Za oceanem to już istne tsunami, ale teraz i firmy w Europie ruszyły ze zwolnieniami. Na poważne cięcia zdecydowała się także rodzima Brainly.
SatRev, rodzima spółka z branży kosmicznej, zdobyła jeden z największych w Europie Środkowej kontraktów na satelitarną obserwację Ziemi. Będzie monitorować uprawy w Polsce.
Jeden z największych na świecie producentów sprzętu fitness inwestuje w polską spółkę z branży wirtualnej rzeczywistości. Ta pomoże łączyć ćwiczenia fizyczne z interaktywną rozrywką.
Dzięki takim rozwiązaniom jak to, za którym stoi rodzimy start-up PixelRace, przemysł filmowy czeka istna rewolucja. Jego innowacyjne systemy, tzw. real-time virtual production, w praktyce tworzą dowolną „wirtualną scenografię”.
Drony, roboty, sztuczna inteligencja i nowatorskie oprogramowanie dla biznesu – przyglądamy się pomysłom rodzimych innowatorów na coraz trudniejszym rynku. Wybraliśmy te, o których może być głośno w tym roku.
Krakowski start-up Reakto opracował system szybkiego reagowania do ochrony domów i firm. Do tego celu wykorzystuje bezzałogowce. Dzięki nim czas reakcji na zgłoszenia alarmowe ma ulec skróceniu.
Łódzki start-up Inovatica AGV opracowuje technologię, która będzie jednym z filarów nowoczesnej logistyki – autonomiczne wózki widłowe. Projekt już doceniono w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.
Kandydaci do pracy mogą być zweryfikowani jeszcze przed spotkaniem z rekruterem. Odpowiednie narzędzia HR stworzyła poznańska spółka Staffly. Korzystają z nich już Toyota, Leroy Merlin czy Action.