Steve Wozniak: Przyszłość to robotyka

Gdyby ktoś, kto idzie właśnie na politechnikę zapytał mnie, co ma robić, by znaleźć później pracę, to odpowiedziałbym: robotyka – mówił w Warszawie Steve Wozniak, współzałożyciel firmy Apple. – Chciałem być częścią rewolucji – wspominał początki komputerów osobistych.

Pojawił się w stolicy Polski na zaproszenie Polskiej Fundacji Narodowej w ramach projektu 100×100. Jego wtorkowe przemówienie dotyczyło nie tylko początków komputerów osobistych, ale też przyszłości technologii.

– Zbudowałem pierwszy komputer dla siebie 5 lat wcześniej, niż powstał model Apple I. Był brzydki i nikt nie rozumiał, jak go używać. Ale ja zawsze chciałem zbudować i mieć komputer. W tamtym czasie było niewiele osób – zmieściłyby się na tej sali – które wierzyły, że komputery będą dla ludzi i że zmienią świat, kulturę i to jak żyją ludzie. Ja w to wierzyłem – mówił Wozniak, który wcześniej podkreślił, że jest dumny ze swoich polskich korzeni.

Zdaniem Wozniaka wielkie firmy nie wierzyły, że to będzie coś, na czym można zarabiać. Panowało przekonanie, że to będzie hobby. Rewolucję zaczęli młodzi ludzie, którzy dla tego poświęcili swoje życie i pracę. Zakładali firmy w garażu. – Zanim powstał Apple I, komputery były składane z części. Nie dało się ich normalnie używać. Ja zaprojektowałem urządzenie, które miało klawiaturę i ekran. To było użyteczne. Od tego czasu tak wyglądają komputery. To punkt zwrotny, chociaż Apple I był bardzo słabym komputerem jako takim. Apple II zaczęło rewolucję. Chciałem, by można było na tym grać, bo zadałem sobie pytanie, kto będzie chciał za 2 tys. dolarów mieć maszynę do pisania czy wizytownik? Musieliśmy mieć gry – wspominał.

CZYTAJ TAKŻE: Współzałożyciel Apple odwiedzi we wtorek Polskę. Jaki jest Steve Wozniak?

Woźniak mówił też o ewolucji, którą przeszedł świat technologii: – Gdy zaczynałem, najważniejszy był sprzęt. To było najważniejsze dla Doliny Krzemowej. Teraz coraz ważniejsze jest oprogramowanie. Coraz więcej rzeczy można dokonać tylko za pomocą oprogramowania – przekonywał.

Jak przyznał, zmieniło to również jego firmę. Apple startowało jako firma komputerowa – Apple Computer. Teraz jest tylko Apple. – Zajmujemy się życiem ludzi, lifestylem. I jest jeszcze wiele rzeczy, które może zmienić w życiu ludzi robotyka. Np. inteligentne zmywanie naczyń lub inteligentne czyszczenie samochodów. Gdyby ktoś, kto idzie właśnie na politechnikę zapytał mnie, co ma robić, by znaleźć później pracę, to odpowiedziałbym: robotyka – mówił.

Współzałożyciel Apple przyznał, że szybko zrezygnował z używania Facebooka. Był na Facebooku 3 miesiące i zauważył, że przeglądanie stało się nawykiem, uzależnieniem. A tego chciał uniknąć. – Silne nawyki odbierają ludziom wolny wybór. Chciałbym, by Facebook był bardziej regulowany i było więcej konkurencyjności. Chciałbym, aby można było przenieść dane z Facebooka do innych serwisów – mówił.

Woźniak przyznał też, że nie wie, co będzie największym przełomem technologicznym. – To może być sztuczna Inteligencja, kwantowe komputery, druk 3D. Ale czy druk 3D zmienił życie ludzi? Zmienił firmy i korporacje – podkreślał.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Już nie smartfony, a ubieralne gadżety są hitem

Sprzedaż opasek medycznych, ubrań z elektroniką, a zwłaszcza smartwatchy rośnie coraz szybciej. Kategoria technologii ...

Kreml oskarża Google`a i Facebooka o ingerencję w sprawy Rosji

Rosyjski regulator mediów i internetu twierdzi, że amerykańscy giganci Google i Facebook, mimo zakazu ...

Mizerna pensja Jeffa Bezosa, a i tak jest najbogatszy na świecie

Założyciel i prezes Amazona dostał w zeszłym roku pensję w wysokości 81840 dolarów. Jak ...

Bruksela szykuje uderzenie w Chiny

Unia Europejska może odciąć chiński koncern Huawei od uczestnictwa w budowie sieci telekomunikacyjnych 5G. ...

Nie tylko gry wideo. Wielki renesans puzzli i planszówek

Na wskroś analogowa rozrywka, jak planszówki i puzzle, przeżywa prawdziwy rozkwit. Paradoksalnie pomaga w ...

Robot poda skalpel. Ruszył pierwszy szpital 5G

Koreański koncern telekomunikacyjny KT Corporation oraz Samsung stworzyli wspólnie pierwszy na świecie supernowoczesny szpital ...