Polska fabryka pierwszą na świecie. Rewolucja w energetyce

Saule Technologies

We Wrocławiu ruszyła produkcja nowatorskich ogniw słonecznych – tzw. perowskitów. To innowacyjne rozwiązanie może generować energię zarówno ze słońca, jak i ze sztucznego światła.

Dzięki temu perowskity mogą znaleźć zastosowanie w niemal dowolnym miejscu – od etykiet cenowych, przez fasady budynków, po satelity w przestrzeni kosmicznej.

Pierwsza fabryka na świecie to dzieło rodzimego startupu Saule Technologies. – Mija niemal sześć lat od kiedy z pomocą finansową Hideo Sawada, japońskiego inwestora i jego firmy HIS, rozpoczęliśmy projekt, którego celem było postawienie linii produkcyjnej perowskitów. Wieloletni etap badań, testów i wytężonej pracy dziś wchodzi w fazę realizacji – podkreśla Olga Malinkiewicz, założycielka Saule Technologies.

CZYTAJ TAKŻE: Przełom w energetyce? Ciecz przechowa energię przez 20 lat

Jej zdaniem perowskitowe ogniwa słoneczne pomogą zmienić świat – to nadzieja na tanią zieloną energię i transformację energetyczną. Drukowane, ultracienkie (niczym włos), lekkie i elastyczne ogniwa słoneczne na bazie perowskitu są jednocześnie trwałe i wydajne. Polska firma jest pierwszą, która przechodzi do fazy komercjalizacji tej przyszłościowej technologii.

Technologia wynaleziona przez polską fizyk Olgę Malinkiewicz to krok milowy w rozwoju fotowoltaiki i przełom technologiczny dla wielu branż. – Ze względu na swoje unikalne właściwości, ogniwa perowskitowe znajdą zastosowanie wszędzie tam, gdzie tradycyjne ogniwa krzemowe nie mają szans się sprawdzić: na dachach budynków o lekkiej konstrukcji, na oknach, bo ogniwa mogą być częściowo transparentne, na samochodach, żaglach, namiotach, obudowach laptopów, czy telefonach. Zasilą drony i urządzenia internetu rzeczy – wylicza Piotr Krych, prezes Saule Technologies.

CZYTAJ TAKŻE: „100 innowacji stulecia”. Energia ze słońca trafi do auta i smartfona

Startup w ub. r. pozyskał od grupy Columbus Energy 10 mln euro na rozwój. To największy inestor w spółce. Teraz produktami Saule Technologies poważnie interesują się firmy z różnych sektorów gospodarki. Firma podpisała właśnie trójstronne umowy o współpracy z Grupą MVGM, która zarządza nieruchomościami komercyjnymi na 10 europejskich rynkach.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Batman to nie tylko fikcja. Ludzie mają szósty zmysł

Naukowcy sądzą, że człowiek poza wzrokiem, smakiem, węchem, słuchem i dotykiem ma jeszcze inną ...

Polska firma zapowiedziała horror w Los Angeles

Krakowska spółka nieoczekiwanie zaprezentowała trailer nowej gry „Blair Witch” i zapowiedziała jej premierę już ...

Niewidomy mężczyzna odzyskał wzrok. Rewolucyjny implant

Dzięki syntetycznej rogówce niemal zupełnie niewidomy mężczyzna odzyskał wzrok. Nie potrzebne były przeszczepy i ...

Pomógł koronawirus. Branża gier już większa od filmowej i sportowej

Przychody producentów gier wideo wzrosły w 2020 o 20 proc., do 179,7 mld dolarów ...

Mimo pandemii szybko rosną inwestycje w krajowe startupy

Aż 90 proc. funduszy private equity i venture capital mimo pandemii i światowej recesji ...

Niemieccy wydawcy przegrali z Google spór o snippety prasowe

Niemiecki przepis zakazujący wyszukiwarkom wykorzystywania snippetów prasowych bez zezwolenia wydawcy nie może być stosowany, ...