Amerykańska Federalna Komisja Handlu (FTC) nałożyła 5 mld dolarów kary na Facebooka. To element ugody w sprawie dotyczącej wykorzystywania przez Facebooka danych osobowych jego użytkowników.
Czytaj także: Wielka kara dla Facebooka za wyciek danych. Gigant zapłaci 5 mld dol.
Tym samym potwierdziły się doniesienia medialne sprzed dwóch tygodni. Dzienniki Wall Street Journal i Washington Post, powołując się na anonimowe źródła napisały, że portal społecznościowy zostanie obłożony rekordowo wysoka karą finansową.
Ugoda zawarta z FTC przewiduje również, że Facebook będzie musiał stworzyć specjalny komitet nadzorujący to jak spółka wykorzystuje dane osobowe. Żadne większe zmiany w biznesie reklamowym nie będą wymagane.
Czytaj także: Współzałożyciel Apple Steve Wozniak radzi, by porzucać Facebooka
Kierownictwo FTC przyjęło ugodę stosunkiem 3 głosów do 2. Za nią głosowali członkowie władz Komisji reprezentujący republikanów, przeciwko nominaci demokratów, którzy uznali, że ugoda jest zbyt łagodna dla Facebooka. Ugodę musi jeszcze zatwierdzić sąd, ale powinno to być formalnością.
– Pomimo ciągle powtarzanych obietnic milion użytkowników z całego świata, że mogą oni kontrolować jak wiele z ich osobistych informacji jest przekazywanych innym, Facebook ograniczał wybory konsumentów – stwierdził Joe Simons, przewodniczący FTC, nominat republikanów.
Czytaj także: Facebook znów dziurawy jak sito. Czy ktoś tam panuje nad danymi?
– Ugoda daje immunitet dla szefów Facebooka i nie wprowadza żadnych prawdziwych ograniczeń dla jego modelu biznesowego i nie naprawia głównych problemów, które doprowadziły do tych nadużyć – uważa Rohit Chopra, komisarz FTC reprezentujący demokratów.
Sprawa w której zawarto ugodę obejmowała m.in. aferę z wykorzystaniem informacji o użytkownikach Facebooka przez spółkę Cambridge Analytica do celów kampanii wyborczej Donalda Trumpa w 2016 r.
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.