Instagram ogranicza dostęp dzieciom. Absurdalny sposób

bloomberg

Firma pod hasłem obrony najmłodszych użytkowników zabrania tworzenia kont dzieciom młodszym niż 13-letnie.

Instagram poinformował o wprowadzeniu dwóch nowych rozwiązań służących bezpieczeństwu najmłodszych użytkowników platformy. Od dziś użytkownicy rejestrujący się w aplikacji będą musieli podać swoją datę urodzenia. W efekcie osoby poniżej 13. roku życia nie będą mogły utworzyć konta na Instagramie, zaś w przypadku kont połączonych z Facebookiem data urodzenia podana na Facebooku zostanie dodana także w Instagramie. Data urodzin będzie widoczna jedynie dla właściciela konta.

CZYTAJ TAKŻE: Instagram ma pomysł na walkę z dręczeniem w sieci

Z kolei nowe ustawienie Instagram Direct sprawi, że jedynie użytkownicy obserwowani przez daną osobę będą mogli rozpocząć z nią rozmowę lub dodać do konwersacji grupowej. Serwis podaje, że poznanie wieku osób korzystających z Instagrama ma zasadnicze znaczenie dla zapewnienia młodym ludziom bezpieczeństwa w ramach platformy. Pozwoli na tworzenie usług dostosowanych do wieku członków społeczności oraz wesprze przestrzeganie regulaminu platformy, wedle którego osoby poniżej określonego wieku nie mają dostępu do Instagrama.

Tylko wiara, że takie rozwiązanie cos zmieni to absurd. Nie jest tajemnicą, że masa dzieci konta w serwisie ma i są dla nich ważnym kanałem komunikacji. Samo wprowadzenie obowiązku podawania daty urodzenia nie spowoduje, że dziecięce konta z Instagrama znikną. Po prostu ich posiadacze zaczną kłamać i podadzą wymyślone daty. Sam fakt, że Instagram podaje wprowadzenie obowiązku podania daty urodzenia jako narzędzie do ochrony najmłodszych zakrawa na parodię. Google również wymaga podania daty urodzenia przy zakładaniu np. konta Gmail i dzieci w efekcie je po prostu wymyślają. Z Instagramem będzie tak samo, choć firma będzie się chwalić, iż skutecznie walczy o potrzeby najmłodszych. Dużo lepiej wygląda ustawienie Instagram Direct, które faktycznie jest rozwiązaniem mogącym pomóc chronić zwłaszcza najmłodszych użytkowników.

CZYTAJ TAKŻE: Dzieci w Chinach zagrają tylko w konkretnych godzinach

Serwis podaje również, że bezpieczeństwo młodych ludzi miało zawsze kluczowe znaczenie dla Instagrama i platforma podejmuje coraz bardziej wzmożone działania w tym obszarze. Przykładowo niedawno serwis uniemożliwił kierowanie reklam suplementów diety do osób niepełnoletnich oraz usunął filtry zdjęciowe promujące chirurgię kosmetyczną. W celu zmniejszenia presji społecznej w ramach platformy, Instagram testuje również ukrycie licznika polubień. Na bazie rozmów z młodzieżą na temat problemu nękania w sieci powstała też nowa funkcja o nazwie „ogranicz”, działająca przeciwko takim zachowaniom. W nadchodzących miesiącach zespół Instagrama będzie badał kolejne możliwe zmiany w aplikacji, które mogą wykorzystywać informacje o dacie urodzenia — na przykład polecanie młodym ludziom włączenie bardziej restrykcyjnych ustawień prywatności.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Najlepiej zarabiający youtuber ma 8 lat

Uwielbiający zabawki Ryan Kaji z Teksasu zarobił w 2019 roku aż 26 mln dolarów, ...

PlayStation 5 jeszcze w lutym?

Tegoroczne największe targi gier wideo odbędą się bez udziału jednego z liderów tej branży, ...

Litwini wjeżdżają do Polski na hulajnogach

Litewska firma CityBee, znana w Polsce z wynajmu aut dostawczych na minuty (tzw. car-sharing), ...

Uber tylko z licencją taxi i w oznakowanych autach

Tak od stycznia 2020 r. ma wyglądać rynek przewozu osób zamawianych przez aplikację. W ...

Naukowcy opracowali czułą skórę dla robotów. Będą mogły przytulić człowieka

Zespół naukowców z Uniwersytetu Technicznego w Monachium (TUM) opracował niezwykłą, czułą skórę dla robotów. ...

Jim Samples, Gremi Media: Zaufana marka to klucz do sukcesu

Netflix nie zdominuje polskiego rynku produkcji treści medialnych – mówi Jim Samples, nowy członek ...