Instagram ogranicza dostęp dzieciom. Absurdalny sposób

bloomberg

Firma pod hasłem obrony najmłodszych użytkowników zabrania tworzenia kont dzieciom młodszym niż 13-letnie.

Instagram poinformował o wprowadzeniu dwóch nowych rozwiązań służących bezpieczeństwu najmłodszych użytkowników platformy. Od dziś użytkownicy rejestrujący się w aplikacji będą musieli podać swoją datę urodzenia. W efekcie osoby poniżej 13. roku życia nie będą mogły utworzyć konta na Instagramie, zaś w przypadku kont połączonych z Facebookiem data urodzenia podana na Facebooku zostanie dodana także w Instagramie. Data urodzin będzie widoczna jedynie dla właściciela konta.

CZYTAJ TAKŻE: Instagram ma pomysł na walkę z dręczeniem w sieci

Z kolei nowe ustawienie Instagram Direct sprawi, że jedynie użytkownicy obserwowani przez daną osobę będą mogli rozpocząć z nią rozmowę lub dodać do konwersacji grupowej. Serwis podaje, że poznanie wieku osób korzystających z Instagrama ma zasadnicze znaczenie dla zapewnienia młodym ludziom bezpieczeństwa w ramach platformy. Pozwoli na tworzenie usług dostosowanych do wieku członków społeczności oraz wesprze przestrzeganie regulaminu platformy, wedle którego osoby poniżej określonego wieku nie mają dostępu do Instagrama.

Tylko wiara, że takie rozwiązanie cos zmieni to absurd. Nie jest tajemnicą, że masa dzieci konta w serwisie ma i są dla nich ważnym kanałem komunikacji. Samo wprowadzenie obowiązku podawania daty urodzenia nie spowoduje, że dziecięce konta z Instagrama znikną. Po prostu ich posiadacze zaczną kłamać i podadzą wymyślone daty. Sam fakt, że Instagram podaje wprowadzenie obowiązku podania daty urodzenia jako narzędzie do ochrony najmłodszych zakrawa na parodię. Google również wymaga podania daty urodzenia przy zakładaniu np. konta Gmail i dzieci w efekcie je po prostu wymyślają. Z Instagramem będzie tak samo, choć firma będzie się chwalić, iż skutecznie walczy o potrzeby najmłodszych. Dużo lepiej wygląda ustawienie Instagram Direct, które faktycznie jest rozwiązaniem mogącym pomóc chronić zwłaszcza najmłodszych użytkowników.

CZYTAJ TAKŻE: Dzieci w Chinach zagrają tylko w konkretnych godzinach

Serwis podaje również, że bezpieczeństwo młodych ludzi miało zawsze kluczowe znaczenie dla Instagrama i platforma podejmuje coraz bardziej wzmożone działania w tym obszarze. Przykładowo niedawno serwis uniemożliwił kierowanie reklam suplementów diety do osób niepełnoletnich oraz usunął filtry zdjęciowe promujące chirurgię kosmetyczną. W celu zmniejszenia presji społecznej w ramach platformy, Instagram testuje również ukrycie licznika polubień. Na bazie rozmów z młodzieżą na temat problemu nękania w sieci powstała też nowa funkcja o nazwie „ogranicz”, działająca przeciwko takim zachowaniom. W nadchodzących miesiącach zespół Instagrama będzie badał kolejne możliwe zmiany w aplikacji, które mogą wykorzystywać informacje o dacie urodzenia — na przykład polecanie młodym ludziom włączenie bardziej restrykcyjnych ustawień prywatności.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Rolnicy nie będą potrzebni? Zastąpią ich autonomiczne roboty

Kalifornijski startup FarmWise tworzy roboty, które będą zajmowały się uprawą roślin na polach. Nie ...

Aplikacja imprezowa numerem 1 w Wielkiej Brytanii. Budzi obawy

Houseparty, to jedna z najpopularniejszych aplikacji od wybuchu pandemii. Mimo kwarantanny i izolacji pozwala ...

Saudyjski gigant kupił polski system antydronowy

Ctrl+Sky – system wykrywający drony produkowany przez polską spółkę Advanced Protection Systems (APS) został ...

Polak musi testować, czyli jak kupujemy online

50 mld zł – tyle, według raportu Interaktywnie.com, wydamy na zakupy online w 2019 ...

Trump chce uziemić drony. Boi się szpiegowania przez Pekin

Program rozwoju cywilnych tzw. bezzałogowych statków powietrznych (BSP) w Stanach Zjednoczonych zostanie zawieszony. Jak ...

Trzeba polepszyć warunki dla e-biznesu

Polskie prawo zawiera liczne bariery dla rozwoju gospodarki cyfrowej – twierdzą przedsiębiorcy. We wtorek ...