Uber z wirtualną kasą. Tak będziemy jeździć od stycznia?

Jason Alden/Bloomberg

Od nowego roku zacznie obowiązywać znowelizowana Ustawa o Transporcie Drogowym. Przepisy, tzw. Lex Uber, miały wejść w życie w kwietniu br., ale przesunięto je na październik, a finalnie na 1 stycznia 2021 r.

Jednym z założeń nowych regulacji jest zrównanie przewoźników, takich jak Uber czy Bolt, z taksówkami. Kierowcy muszą posiadać licencję taxi i oznakowany pojazd. Ale na tym nie koniec. Wprowadzono bowiem możliwość rozliczania przejazdów za pomocą aplikacji mobilnej, podłączonej do tzw. kasy wirtualnej.

Problem w tym, że dotąd nie było certyfikowanych rozwiązań tego typu, rozliczanie kursów zamawianych przez aplikację, bez taksometru i fizycznej kasy fiskalnej, byłoby więc niemożliwe. Na miesiąc przed wejściem Lex Uber w życie pojawiają się pierwsze rozwiązania. Dostawcy rozwiązań fiskalnych pracowali nad nimi od miesięcy. Uber ogłosił dziś, że testuje właśnie system rozwijany wspólnie z firmą Elzab. Platforma łącząca pasażerów z kierowcami podaje, że pasażerowie z góry znają kwotę, którą będą musieli zapłacić za przejazd, lecz także po każdym kursie otrzymają rachunek w formie elektronicznej, na podany wcześniej adres email. Co więcej, wchodząc na swoje konto w aplikacji mogą pobrać fakturę z każdego kursu.

Przy swojej wirtualnej kasie Uber i Elzab konsultują rozwiązanie z Ministerstwem Finansów oraz Głównym Urzędem Miar, który certyfikuje takie systemy. – Projekt kasy wirtualnej dla przewoźników, nad którym współpracowaliśmy przez ostatnie miesiące z firmą Uber, to bez wątpienia innowacyjne rozwiązanie nie tylko w skali kraju, ale także na tle innych państw w Europie. Na rozwiązanie e-fiskalizacyjne czeka cała branża przewozowa – komentuje Jan Siwy, dyrektor działu badawczo-rozwojowego Elzabu.

Uber i Elzab spodziewają się certyfikacji systemu w najbliższych tygodniach. – Jesteśmy bliżej zapewnienia trwałego i certyfikowanego rozwiązania e-fiskalizacyjnego. Testy w rzeczywistych warunkach pomogą nam wykluczyć ewentualne problemy – dodaje Michał Konowrocki, dyrektor zarządzający w Uber Polska.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Spotify testuje nową funkcję. Dla tych co lubią śpiewać

Spotify we współpracy z Musixmatch testuję nową funkcję: wyświetlanie tekstów piosenek w czasie rzeczywistym. ...

Polskie miasta czeka paraliż komunikacyjny

Kierowcy nie są w stanie uzyskać licencji taxi, a bez niej nie będą mogli ...

Chińczycy coraz więcej wydają na cyfrową rozrywkę

W przypadku wielu polskich gier zamówienia z terenu ChRL osiągają nawet do 40 proc. ...

Dowód osobisty w komórce i e-dowód to nie to samo

Po co starać się o e-dowód, skoro dowód osobisty można dziś mieć w komórce? ...

Satelity znajdują nawet przeciekające rury

Sektor kosmiczny to gwarantowany zwrot. Za każdą zainwestowaną złotówkę zarobimy 6–7 zł – zapewnia ...

Francuzi karzą Apple. Miliony euro za spowalnianie iPhone’ów

Urząd ds. konkurencji w Paryżu nałożył na koncern kierowany przez Tima Cooka potężną karę. ...