Według agencji, Xiaomi dołącza do wyścigu w zakresie rozwoju tzw. inteligentnej mobilności, obok takich firm, jak Google, Apple, czy chińskie Huawei i Baidu.

Ogłoszenie rewelacji dotyczących Xiaomi spowodowało, że notowania akcji chińskiej firmy wzrosły o ponad 9 proc., a producenta aut – o ponad 15 proc. Z nieoficjalnych informacji wynika, że w Great Wall producent smartfonów zamierza konstruować pojazdy pod własną marką. Partnerstwo obu firm ogłoszone już oficjalnie ma zostać w przyszłym tygodniu.

CZYTAJ TAKŻE: Groźny rywal Tesli i Apple. Elektryczne auta powstaną obok smartfonów

Baidu, internetowy gigant z kraju środka, zawarł podobne partnerstwo, ale z producentem Geely. Koncern w portfolio ma markę Volvo, czy Londyńskie Przedsiębiorstwo Taksówkowe (The London Taxi Company). Great Wall Motors specjalizuje się w produkcji pickupów. Te trafiają na rynek azjatycki i afrykański. Wraz z BMW buduje fabrykę elektryków w Chinach.

Pierwsze auta marki Xiaomi na rynek mogą trafić w 2023 r. – podaje Reuters. Pojazdy EV mają być elementem ekosystemu internetu rzeczy i łączyć się z innymi urządzeniami będącymi online.