System AI jest w stanie wykryć najróżniejsze zmiany chorobowe – od trądziku po czerniaka. I to równie skutecznie jak prawdziwy lekarz. System uczenia maszynowego zaszyty w tym rozwiązaniu naukowcy przeszkolili na kilkunastu tysiącach przypadków chorób.

CZYTAJ TAKŻE: Szczepionki na raka za progiem. Covid-19 przyspieszył prace

Jak pisze „Financial Times” rozwiązanie Google może być przełomem w powszechnej diagnostyce skóry. Chodzi o Derm Assist, internetową platformę, za pośrednictwem której będzie można wysłać zdjęcie odcinka swojej skóry, co do którego mamy pytania, czy wątpliwości, a także odpowiedzieć na pytania dotyczące objawów. Na tej podstawie system AI automatycznie oceni z jaką chorobą mamy do czynienia. „Cyfrowy lekarz” przeanalizuje podobne przypadki chorób skórnych i wyda diagnozę. Aplikacja ma być bezpłatna i jeszcze w tym roku pojawi się na europejskim rynku. Warunkiem skorzystania z niej będzie zalogowanie się poprzez swoje konto Google.

Internetowy gigant zastrzega, że Derm Assist nie będzie wydawał medycznych diagnoz, a jedynie dostarczy użytkownikom „wiarygodnych informacji, dzięki którym będą mogli podjąć bardziej świadomą decyzję” co robić dalej. Jak podaje „FT”, co roku w wyszukiwarce Google przeprowadzanych jest ok. 10 mld wyszukiwani związanych z problemami skórnymi, chorobami włosów i paznokci, ale prawidłowo w ten sposób diagnozowanych jest ledwie 13 proc. przypadków.