Założyciel Twittera kupuje startup za 29 mld dol.

Amerykańska spółka Square planuje przejąć fintech Afterpay. Byłoby to największe przejęcie australijskiego przedsiębiorstwa w historii.

Publikacja: 02.08.2021 15:34

Założyciel Twittera kupuje startup za 29 mld dol.

Foto: Bloomberg

Notowana na NYSE spółka płatnicza Square, której szefem jest Jack Dorsey, jednocześnie prezes Twittera, ma zamiar dokonać dużej transakcji. Afterpay zostało założone w 2015 r. i działa w Ameryce od 2018 r. Firma najbardziej znana jest z oferty „kup teraz, płać później” – usługi, która pozwala klientom rozkładać płatności na raty, szczególnie popularnej wśród młodych osób.

CZYTAJ TAKŻE: Wielki serwis społecznościowy przejmuje… bank

– Square i Afterpay mają wspólny cel – stwierdził Dorsey. – Zbudowaliśmy naszą działalność, aby system finansowy był bardziej sprawiedliwy, dostępny i zintegrowany, a Afterpay zbudował zaufaną markę zgodną z tymi zasadami – dodał.

Square zamierza kupić wszystkie akcje Afterpay. Spółka ta notowana jest na giełdzie w Sydney. Oferowana przez Square cena jest o około 30 proc. wyższa niż cena zamknięcia z sesji poprzedzającej ogłoszenie transakcji. Inwestorzy zareagowali euforią – notowania Afterpay wzrosły o 18 proc. Afterpay ma ponad 16 mln klientów na całym świecie, z jego usług korzysta ponad 100 tys. firm.

Square spodziewa się, że transakcja zostanie sfinalizowana w pierwszym kwartale 2022 r. Przejęcie jest nie tylko największym w historii Square’a, ale także największym przejęciem australijskiej firmy w historii – wynika z danych Refinitiv.

To już kolejna akwizycja Square’a w tym roku. W marcu ogłoszono przejęcie większościowego pakietu serwisu Tidal, a w lipcu akwizycję platformy Crew.

Globalne Interesy
Sprzedaż iPhone'ów runęła i Apple traci pozycję lidera. Jest nowy król smartfonów
Globalne Interesy
Chiny nagle zablokowały dostawy podzespołów do Rosji. Zagrożona produkcja rakiet
Globalne Interesy
Wkrótce może zabraknąć prądu. Zaskakujący powód
Globalne Interesy
Potężny cios w firmę Kaspersky w USA. Założyciel to barwna postać
Globalne Interesy
Amerykański gigant tak opuścił Rosję, że dalej w niej jest