Na spamerów i oszustów nie ma rady. Teraz wykorzystują WhatsApp

Komunikatory narażone są na różnego rodzaju spam oraz „łańcuszki” – wiadomości-śmieci, które zachęcając do dalszego rozsyłania. Jeden z nich pojawił się właśnie na WhatsAppie, ostrzegając, że platforma będzie płatna.

„Od soboty rano WhatsApp będzie płatny. Jeśli masz co najmniej 10 kontaktów, wyślij do nich tę wiadomość. W ten sposób można pokazać, że jesteś zapalonym użytkownikiem i logo będzie niebieskie i pozostanie darmowe. Wiadomość wg dziennika TF1. WhatsApp kosztować będzie 0,01 $ za wiadomość. Wyślij tę wiadomość do 10 osób. Gdy już to zrobisz, lampka zapala się na niebiesko (inaczej aktywuje się WhatsApp rozliczeń.)” – czytamy w wysłanej w piątek wiadomości.

CZYTAJ TAKŻE: WhatsApp oskarża izraelskiego twórcę Pegasusa o szpiegostwo

To oczywiście nieprawda – jeśli WhatsApp miałby zostać płatny, użytkownicy zostaliby poinformowani w oficjalny sposób, który nie wymagałby przesłania dalej informacji do innych użytkowników. To typowa taktyka znana choćby z łańcuszków na Gadu-Gadu – wysyłamy spam, który jest duplikowany przez mniej obeznanych z siecią użytkowników.

CZYTAJ TAKŻE: Włamał się na konto na Facebooku i wyłudzał pieniądze od znajomych ofiary

Wcześniej w tym roku pojawiły się informacje o innym przekręcie na WhatsAppie – oszuści rozsyłali link do ankiet, za które można było otrzymać pakiet bezpłatnego Internetu. Autorzy przekrętu zarabiali na wypełnionych ankietach, a użytkownicy mogli co najwyżej pomarzyć o bezpłatnych gigabajtach do surfowania po sieci. Na szczęście otwarcie linku z ankietą nie powodowało gorszych konsekwencji, jak wyciek danych bądź kradzież wrażliwych informacji.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Nawet lodówka stanie się szpiegiem

Nowa technologia trafiła właśnie do sklepów w Stanach Zjednoczonych. Kamery w sklepie, na półkach ...

Elektryczna deska z Chin nauczy pływać

Na polski rynek trafia właśnie nowatorski gadżet – LeSwim S1 firmy VxFly. To nowoczesna ...

Koronawirus szansą e-sportu. Ale czy łącza wytrzymają?

Gdy z powodu koronawirusa opustoszały stadiony i hale sportowe, zamknięte zostały uczelnie i szkoły, ...

„Lex Uber” z podpisem prezydenta Andrzeja Dudy

Zgodnie z nowelizacją przepisów ustawy o transporcie drogowym „Uber” i „Bolt” (dawne „Taxify”) mają ...

AI przewiduje, kto popełni przestępstwo. Burza w Ameryce

Algorytmy sztucznej inteligencji mające przewidywać przestępstwo przed jego popełnieniem? Koncept znany głównie ze science-fiction ...