Polska ruszyła w technologiczną pogoń za europejskimi liderami. Wielki potencjał IT

W naszym regionie w sektorze cyfrowym działa więcej firm, a w branży teleinformatycznej pracuje więcej osób niż na rynkach Europy Zachodniej. Jak przekonują eksperci, nad Wisłą zapanował świetny klimat do rozwoju IT.

Potężny cios w firmę Kaspersky w USA. Założyciel to barwna postać

Waszyngton chce zakazu używania oprogramowania firmy założonej przez absolwenta szkoły KGB. W Polsce antywirus Kaspersky Lab co prawda zniknął z dużych sklepów, ale nadal można go bez problemu kupić.

Amerykański gigant tak opuścił Rosję, że dalej w niej jest

Microsoft nie planuje likwidacji swoich spółek w Rosji. Oficjalnie firma opuściła Rosję po agresji Putina na Ukrainę. W rzeczywistości wciąż tam jest i zarabia, wspomagając podatkami wojenny budżet Kremla.

Pod Warszawą powstanie gigantyczne centrum danych. Ma karmić sztuczną inteligencję

Firma Atman pozyskała 1,35 mld zł na rozbudowę infrastruktury serwerowej. Kredyt ma sfinansować utworzenie kampusu w Duchnicach pod Warszawą, gdzie trafi 50 tys. serwerów. W gromadzeniu i przetwarzaniu danych Polska staje się potentatem w regionie.

Deepfake może namieszać przy wyborczych urnach. Porozumienie gigantów w Polsce

Sztuczna inteligencja może wpłynąć na wyniki głosowania – ostrzegają eksperci. Aby zapobiec manipulacjom i masowej dezinformacji, Google, Meta i TikTok rozłożyły nad Wisłą „cyfrowy parasol”.

Startuje impreza Future Crunch 2024 poświęcona sztucznej inteligencji

Konferencja Future Crunch 2024 to miejsce, gdzie najnowsze osiągnięcia w dziedzinie AI spotykają się z biznesem i edukacją. Patronem medialnym wydarzenia jest dziennik „Rzeczpospolita” i portal Rp.pl.

Można spreparować wypowiedź dowolnej osoby. OpenAI przyznało, że testuje Voice Engine

Firma OpenAI, twórca popularnego bota ChatGPT, zaprezentowała Voice Engine, nowe narzędzie AI, które potrafi wygenerować głos każdego i to w różnych językach. Budzi to obawy związane z wykorzystaniem do dezinformacji i innych form nadużyć.

Potężny cios w demokrację i biznes. Jak sztuczna inteligencja sieje dezinformację

Fałszywe materiały wideo z prawdziwymi politykami, influencerami czy szefami firm to już poważne zagrożenie, na które trzeba szybko znaleźć antidotum.

Powrót „męczennika" na Facebooka? Muzułmanie walczą z zakazem używania tego słowa

Rada nadzorcza Meta wezwała firmę do zaprzestania zakazu używania arabskiego słowa „shaheed” („męczennik”) i jego angielskiego odpowiednika. Uznano, że podejście Facebooka jest „przesadne” i niepotrzebnie tłumi wypowiedzi milionów użytkowników.

Kobiety zmieniają rynek pracy ICT

Czy kobiety mogą zmienić rynek pracy ICT w Polsce? Dlaczego powinno ich być w tej branży więcej? To jedne z kluczowych pytań, które padły podczas tegorocznego Forum Gospodarczego TIME.

Jak wdrażać AI w sektorze ubezpieczeniowym

W celu identyfikacji obszarów do zastosowania generatywnej AI, szacowania ryzyka projektów i zapewnienia bezpieczeństwa tego rodzaju rozwiązaniom PZU powołało specjalny zespół GPT Lab. Firma testuje również na potrzeby wewnętrzne Asystenta AI, który zwiększy efektywność i jakość pracy.

„Zła” sztuczna inteligencja mnoży się jak szalona. Podszyje się, oszuka, okradnie

Darknet jest siedliskiem coraz większej liczby chatbotów podobnych do ChatGPT, ale zaprojektowanych tak, by pomagać m.in. w oszustwach e-mailowych czy tworzeniu fałszywek deepfake. Już co trzeci bot na świecie służy złu.

Zagłuszają drony, kamery czy WiFi. Amazon ma duży problem

Federalna Komisja Łączności prowadzi dochodzenie w sprawie Amazona w związku ze sprzedażą i promowaniem nielegalnych produktów zakłócających sygnał radiowy.

Już prawie połowa ruchu w internecie przypada na boty. Coraz więcej jest złośliwych

Chatboty, agregatory danych czy roboty indeksujące to rozwiązania, które coraz częściej pomagają firmom świadczyć cyfrowe usługi. Ale ze strony algorytmów w sieci szybko przybywa zagrożeń.

Polskie firmy IT mają kwitnąć. Kulą u nogi rotacja pracowników

Rynek IT w Polsce mocno rośnie, a perspektywy jego rozwoju są bardzo obiecujące. Pojawia się jednak sporo wyzwań związanych np. z dostępem do specjalistów czy z systemami AI. Te nie pozostaną bez wpływu na branżę.

Tajny projekt Pentagonu. Elon Musk buduje kosmiczne oko Ameryki

SpaceX, spółka należąca do kontrowersyjnego i skłóconego z administracją Joe Bidena miliardera, tworzy sieć setek satelitów szpiegowskich na podstawie tajnej umowy z amerykańską agencją wywiadowczą.

"To wspaniały biznes". Były sekretarz skarbu USA chce kupić TikToka

Steven Mnuchin, sekretarz skarbu w administracji Donalda Trumpa, powiedział, że zbiera grupę inwestorów, która wykupi chińską platformę TikTok.

Polowanie na specjalistów od sztucznej inteligencji. Astronomiczne pensje i akcje

Potężny deficyt specjalistów AI staje się poważnym problemem Europy. Firm rozwijających lub wykorzystujących tą technologię szybko przybywa. W efekcie walka o znających ją pracowników staje się wyjątkowo ostra, a włączyli się do niej giganci z USA.