Jak przejść kryzys - radzą eksperci IT

Zarówno obecne spowolnienie gospodarcze, jak i trendy związane z rozwojem technologii wymagają nowych strategii i dostosowania firm do zmian.

Oszustwa na wnuczka po nowemu. ChatGPT pomoże przestępcom

Możliwość łatwego preparowania dowolnego głosu i obrazu przez coraz powszechniejszą sztuczną inteligencję daje narzędzie do przestępstw na niespotykaną skalę.

Polski rząd może zakazać TikToka

Działająca przy premierze Rada ds. Cyfryzacji proponuje rządowi wprowadzenie zakazu użytkowania chińskiej aplikacji. TiK Tok został zaliczony do tego samego grona co potencjalni „dostawcy wysokiego ryzyka”, wśród których jest Huawei.

Groźne luki w ChatGPT-4. Bota można wykorzystać do cyberataków

Ledwo uruchomiona przez OpenAI nowa wersja rewolucyjnego bota konwersacyjnego może być niebezpieczna. Specjaliści ds. cyberbezpieczeństwa alarmują, że algorytmy wykorzystane w modelu GPT-4 w prosty sposób mogą posłużyć atakom internetowym.

Rząd zablokuje social media dzieciom. Pierwsza taka ustawa na świecie

Zakaz zakładania kont dzieciom poniżej 13 lat, a do 15 roku życia tylko za zgodą rodziców – to nowe francuskie przepisy. Nie biorą pod uwagę, że dzieci i tak masowo podają serwisom fałszywy wiek, by założyć konto.

Drony można już hakować. Ogromne zagrożenie

Drony stały się nowym, a przy tym dość łatwym celem cyberprzestępców – alarmują eksperci. Jak się okazuje, statki tego typu mają wiele luk w zabezpieczeniach, przez co ryzyko utraty kontroli nad nimi jest ogromne.

Masowy cyberatak na Rosję. Ucierpiały banki i reżimowa sieć społecznościowa

Najpierw zaatakowany został Sbierbank - największy bank Rosji. W poniedziałek hakerzy zablokowali Rosbank objętego sankcjami oligarchy Potanina, a po nim masową awarię ogłosiła jedyna dopuszczona przez Kreml sieć społecznościowa VKontakte.

Sztuczna inteligencja ChatGPT ostrzega przed TikTokiem

Rewolucyjny ChatGPT, zapytany przez „Rzeczpospolitą”, o zasadność działań rządów USA i wielu innych krajów ograniczających lub zakazujących instalowania TikToka na smartfonach najważniejszych urzędników, ocenił, że są rozsądne.

Eksperci: TikTok narusza procedury bezpieczeństwa. Ale nie tylko on

Dostęp do chińskiej aplikacji przedstawicieli administracji państwowej ogranicza coraz więcej krajów. Czy chodzi o względy bezpieczeństwa czy jest to element rozgrywki politycznej z Chinami?

TikTok wprowadza limit. Polscy nastolatkowie tylko godzinę dziennie

Znana chińska aplikacja społecznościowa wprowadza w Polsce duże zmiany, jeśli chodzi o czas spędzany przed ekranem. Użytkownikom poniżej 18. roku życia zostanie automatycznie ustawiony 60-minutowy dzienny limit.

Wielka awaria Twittera

Doniesienia o problemach użytkowników tysiącami napływają z USA, Wielkiej Brytanii, Indii czy Japonii. Serwis nie działa także w Polsce.

Chiny blokują ChatGPT. Boją się krytyki i „zachodniej propagandy”

Pekin zakazał firmom i instytucjom w kraju wykorzystywanie rewolucyjnych algorytmów sztucznej inteligencji od amerykańskiej firmy OpenAI. Firmy z Chin budują za to liczne własne boty konwersacyjne.

Oferują „wymazywanie przeszłości” z internetu. Kontrowersyjne metody i klienci

Firma Eliminalia zapewnia, że jest w stanie wyczyścić negatywne i niewygodne informacje o swoich klientach. Okazuje się, że jest w tym niezwykle skuteczna, ale jej metody określane są jako nieetyczne, a nawet oszukańcze.

„Moskale”, „orkowie”, „kacapy”. Litwa żąda, by Facebook przestał blokować

Litwa chce, by gigant internetowy uzgadniał z Instytutem Języka Litewskiego słowa blokowane na swoich portalach, w tym na Facebooku i Instagramie. Wilno uważa, że Meta nie rozróżnia wojny od pokoju w blokowaniu treści. A to jest nie do przyjęcia.

Tu cenzura ma się najlepiej. Najnowszy raport o wolności słowa w sieci

Ponad połowa ludzkości ma problem z dostępem do sieci i zdobywaniem wiarygodnych informacji online. W ubiegłym roku wielokrotnie można było zaobserwować odłączenia sieci i usług jako narzędzie represji i kontroli, uciszające m.in. dziennikarzy.

Telegram nie jest bezpieczny. Rosjanie wpadli w pułapkę Kremla

Telegram, stworzony przez Pawła Durowa, bije rekordy powodzenia, uchodząc za bezpieczną aplikację do przesyłania wiadomości. Skoro tak jest, to skąd władze w Moskwie znają każdy ruch korzystających z niej wrogów Putina? Czy Kreml ją kontroluje?

Estończycy chcą skończyć z praniem pieniędzy nad Wisłą. To "cyfrowi policjanci"

Estoński start-up idzie na wojnę z przestępczością finansową. Na uruchomienie polskiego oddziału i budowę zespołu w Warszawie od inwestorów dostał 20 mln zł.

Z chmurą w kierunku Przemysłu 4.0

Wprowadzenie rozwiązań Przemysłu 4.0 umożliwia branży produkcyjnej m.in. zwiększenie wydajności produkcji i elastyczności w reagowaniu na potrzeby klientów. Jedną z najważniejszych technologii wdrażanych podczas transformacji w kierunku Przemysłu 4.0 jest chmura obliczeniowa (cloud computing).