Rosja i Korea Płn. kradną tajemnice szczepionki na Covid-19

Adobe Stock

Hakerzy wspierani przez Kreml i Kim Dzong Una atakują laboratoria i naukowców, którzy pracują nad lekiem na koronawirusa. Jak ujawnił Microsoft, na celowniku cyberprzestępców znalazły się firmy farmaceutyczne zaangażowane w prace nad szczepionką.

W sumie kampanie hakerskie były wymierzone w siedem firm w USA, Kanadzie, Francji, Indiach i Korei Płd. Choć firma Billa Gatesa twierdzi, iż zablokowała większość ataków, niektóre z nich zakończyły się sukcesem. Microsoft już powiadomił ofiary tych aktów. Nie zdradza jednak o jakie korporacje dokładnie chodzi. – Ataki powinny być potępione przez cały cywilizowany świat – skomentował Tom Burt, szef ds. bezpieczeństwa w koncernie Microsoft.

CZYTAJ TAKŻE: Hakerzy włamali się do kliniki psychiatrycznej. Szokujący szantaż

Jak pisze serwis Techcrunch, cyberprzestępcy działają na zlecenie Moskwy i Phenianu. W sumie za próbami kradzieży tajemnicy szczepionek na Covid-19 stoją trzy grupy hakerskie. Jedna z nich to powiązany z Moskwą zespół Strontium, znany również jako APT28 lub Fancy Bear. Głośno o nich zrobiło się przy okazji działań dezinformacyjnych i hakerskich w okresie poprzedzającym wybory prezydenckie w 2016 r. w USA.

Pozostałe dwie grupy wspiera Korea Płn. – chodzi o Zinc (znana jako Grupa Lazarus), która wykorzystywała ukierunkowane e-maile do wykradania haseł swoim ofiarom (to ci cyberprzestępcy włamali się cztery lata temu do Sony, oni także byli autorami ataku ransomware WannaCry w 2017 r.), jak i grupę Cerium. O tej ostatniej niewiele wiadomo. Microsoft twierdzi, że Cerium wykorzystywała maile, podszywając się pod przedstawicieli Światowej Organizacji Zdrowia, by włamać się na komputery naukowców.

Już na początku br. FBI ostrzegało, że hakerzy będą próbowali kraść wyniki badań nad potencjalną szczepionką na koronawirusa.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Tani respirator dla każdego. Stworzyła go polska firma

Zespół polskich inżynierów opracował i udostępnił za darmo w internecie projekt respiratora, który można ...

Bogaci się miliard dolarów miesięcznie. Dzięki koronawirusowi

Najbogatszy mieszkaniec Singapuru ma powody do zadowolenia. Wartość jego firmy rośnie jak na drożdżach ...

ISIS rekrutuje na TikToku, ulubionej aplikacji nastolatków

Bojownicy tzw. Państwa Islamskiego zamieszczali na TikToku filmy nawołujące do dołączenia do nich. Według ...

Apple wycofuje tysiące gier ze swojego chińskiego sklepu

Apple wycofało ponad 2,5 tys. aplikacji z chińskiego App Store. Według informacji agenci Reutera ...

Elektroniczny sposób na agresję w szkołach okazał się klapą

Specjalne detektory agresji miały pomóc nauczycielom w słynących z przemocy amerykańskich szkołach. Elektroniczny system ...

Kanada zgodziła się na ekstradycję wiceprezes Huawei

Rząd w Ottawie zgodził się na rozpoczęcie procedury ekstradycyjnej Meng Wanzhou, wiceprezes, dyrektor finansowej ...