Rosja i Korea Płn. kradną tajemnice szczepionki na Covid-19

Adobe Stock

Hakerzy wspierani przez Kreml i Kim Dzong Una atakują laboratoria i naukowców, którzy pracują nad lekiem na koronawirusa. Jak ujawnił Microsoft, na celowniku cyberprzestępców znalazły się firmy farmaceutyczne zaangażowane w prace nad szczepionką.

W sumie kampanie hakerskie były wymierzone w siedem firm w USA, Kanadzie, Francji, Indiach i Korei Płd. Choć firma Billa Gatesa twierdzi, iż zablokowała większość ataków, niektóre z nich zakończyły się sukcesem. Microsoft już powiadomił ofiary tych aktów. Nie zdradza jednak o jakie korporacje dokładnie chodzi. – Ataki powinny być potępione przez cały cywilizowany świat – skomentował Tom Burt, szef ds. bezpieczeństwa w koncernie Microsoft.

CZYTAJ TAKŻE: Hakerzy włamali się do kliniki psychiatrycznej. Szokujący szantaż

Jak pisze serwis Techcrunch, cyberprzestępcy działają na zlecenie Moskwy i Phenianu. W sumie za próbami kradzieży tajemnicy szczepionek na Covid-19 stoją trzy grupy hakerskie. Jedna z nich to powiązany z Moskwą zespół Strontium, znany również jako APT28 lub Fancy Bear. Głośno o nich zrobiło się przy okazji działań dezinformacyjnych i hakerskich w okresie poprzedzającym wybory prezydenckie w 2016 r. w USA.

Pozostałe dwie grupy wspiera Korea Płn. – chodzi o Zinc (znana jako Grupa Lazarus), która wykorzystywała ukierunkowane e-maile do wykradania haseł swoim ofiarom (to ci cyberprzestępcy włamali się cztery lata temu do Sony, oni także byli autorami ataku ransomware WannaCry w 2017 r.), jak i grupę Cerium. O tej ostatniej niewiele wiadomo. Microsoft twierdzi, że Cerium wykorzystywała maile, podszywając się pod przedstawicieli Światowej Organizacji Zdrowia, by włamać się na komputery naukowców.

Już na początku br. FBI ostrzegało, że hakerzy będą próbowali kraść wyniki badań nad potencjalną szczepionką na koronawirusa.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Mark Zuckerberg zaskoczył. Facebook wraca do korzeni

Koncern Marka Zuckerberga wprowadza na rynek nowy produkt o nazwie Campus. Pod taką nazwą ...

Te gry mają królować w 2021 roku. Polacy w czołówce

Walka z hordami zombi, przygody w uniwersum „Władcy Pierścieni”, pirackie podboje i zmagania z ...

Amerykanie zakażą chińskiego TikToka. Kupi go Microsoft?

Konflikt amerykańsko-chiński rozkręca się coraz bardziej. Prezydent Donald Trump zapowiedział, że zakaże działania TikToka ...

(Wielo)cyfrowa cena bezpieczeństwa

Świetne relacje z Ameryką to jeden z filarów naszego bezpieczeństwa i gospodarki. Płacimy jednak ...

Polska aplikacja pomoże walczyć z covidową depresją

Pandemia spowodowała lawinowy wzrost problemów ze zdrowiem psychicznym. Helping Hand chce ułatwić dostęp do ...

Najlepsze 2020. Można już wyhodować stek z ludzkiego mięsa

Naukowcy opracowali zestaw do samodzielnego „hodowania” mięsa na bazie naszych własnych, a więc ludzkich ...