Rosja i Korea Płn. kradną tajemnice szczepionki na Covid-19

Adobe Stock

Hakerzy wspierani przez Kreml i Kim Dzong Una atakują laboratoria i naukowców, którzy pracują nad lekiem na koronawirusa. Jak ujawnił Microsoft, na celowniku cyberprzestępców znalazły się firmy farmaceutyczne zaangażowane w prace nad szczepionką.

W sumie kampanie hakerskie były wymierzone w siedem firm w USA, Kanadzie, Francji, Indiach i Korei Płd. Choć firma Billa Gatesa twierdzi, iż zablokowała większość ataków, niektóre z nich zakończyły się sukcesem. Microsoft już powiadomił ofiary tych aktów. Nie zdradza jednak o jakie korporacje dokładnie chodzi. – Ataki powinny być potępione przez cały cywilizowany świat – skomentował Tom Burt, szef ds. bezpieczeństwa w koncernie Microsoft.

CZYTAJ TAKŻE: Hakerzy włamali się do kliniki psychiatrycznej. Szokujący szantaż

Jak pisze serwis Techcrunch, cyberprzestępcy działają na zlecenie Moskwy i Phenianu. W sumie za próbami kradzieży tajemnicy szczepionek na Covid-19 stoją trzy grupy hakerskie. Jedna z nich to powiązany z Moskwą zespół Strontium, znany również jako APT28 lub Fancy Bear. Głośno o nich zrobiło się przy okazji działań dezinformacyjnych i hakerskich w okresie poprzedzającym wybory prezydenckie w 2016 r. w USA.

Pozostałe dwie grupy wspiera Korea Płn. – chodzi o Zinc (znana jako Grupa Lazarus), która wykorzystywała ukierunkowane e-maile do wykradania haseł swoim ofiarom (to ci cyberprzestępcy włamali się cztery lata temu do Sony, oni także byli autorami ataku ransomware WannaCry w 2017 r.), jak i grupę Cerium. O tej ostatniej niewiele wiadomo. Microsoft twierdzi, że Cerium wykorzystywała maile, podszywając się pod przedstawicieli Światowej Organizacji Zdrowia, by włamać się na komputery naukowców.

Już na początku br. FBI ostrzegało, że hakerzy będą próbowali kraść wyniki badań nad potencjalną szczepionką na koronawirusa.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Sylwestrowy wyścig stacji TV. Zenek Martyniuk rozbił bank

TVP 2, Polsat, TVN – tak wygląda kolejność telewizyjnych stacji pod względem widowni w ...

Sieć wciąga już najbardziej opornych. Kto się najdłużej broni?

Polacy wciąż kochają papierowe gazetki reklamowe, ale coraz więcej osób korzysta z nich w ...

Maszyna wykrywająca korupcję okazała się zbyt skuteczna

Chiński system oparty o sztuczną inteligencję łapie skorumpowanych urzędników. Wzbudził jednak silne protesty administracji ...

Airbnb wchodzi na giełdę. Koronawirus wykrwawił giganta

Airbnb, właściciel platformy pośredniczącej w wynajmie mieszkań i domów złożył wniosek o IPO w ...

Wysyp chińskich premier

Xiaomi, Oppo, Realme – dla tych marek epidemia nie jest problemem. Chińscy producenci pną ...

Zhakują mózg dla okupu

W nieodległej przyszłości cyberprzestępcy będą mogli wykorzystywać implanty pamięci do szpiegowania, kradzieży oraz zmieniania ...