„Od soboty rano WhatsApp będzie płatny. Jeśli masz co najmniej 10 kontaktów, wyślij do nich tę wiadomość. W ten sposób można pokazać, że jesteś zapalonym użytkownikiem i logo będzie niebieskie i pozostanie darmowe. Wiadomość wg dziennika TF1. WhatsApp kosztować będzie 0,01 $ za wiadomość. Wyślij tę wiadomość do 10 osób. Gdy już to zrobisz, lampka zapala się na niebiesko (inaczej aktywuje się WhatsApp rozliczeń.)” – czytamy w wysłanej w piątek wiadomości.

CZYTAJ TAKŻE: WhatsApp oskarża izraelskiego twórcę Pegasusa o szpiegostwo

To oczywiście nieprawda – jeśli WhatsApp miałby zostać płatny, użytkownicy zostaliby poinformowani w oficjalny sposób, który nie wymagałby przesłania dalej informacji do innych użytkowników. To typowa taktyka znana choćby z łańcuszków na Gadu-Gadu – wysyłamy spam, który jest duplikowany przez mniej obeznanych z siecią użytkowników.

CZYTAJ TAKŻE: Włamał się na konto na Facebooku i wyłudzał pieniądze od znajomych ofiary

Wcześniej w tym roku pojawiły się informacje o innym przekręcie na WhatsAppie – oszuści rozsyłali link do ankiet, za które można było otrzymać pakiet bezpłatnego Internetu. Autorzy przekrętu zarabiali na wypełnionych ankietach, a użytkownicy mogli co najwyżej pomarzyć o bezpłatnych gigabajtach do surfowania po sieci. Na szczęście otwarcie linku z ankietą nie powodowało gorszych konsekwencji, jak wyciek danych bądź kradzież wrażliwych informacji.