Cyberbezpieczeństwo zyskuje na znaczeniu

Za niespełna trzy tygodnie startuje forum, na którym spotkają się przedstawiciele rządu, organizacji oraz podmiotów sektora prywatnego.

Publikacja: 18.09.2017 20:33

Cyberbezpieczeństwo  zyskuje na znaczeniu

Foto: Fotolia

Nawet 3 bln dol. mogą wynieść w tym roku globalne straty wynikające z cyberprzestępczości – szacuje Instytut Kościuszki. Liczba ataków systematycznie rośnie, również w Polsce.

Aż 96 proc. firm miało do czynienia z ponad 50 incydentami związanymi z bezpieczeństwem informacji – podaje firma doradcza PwC.

Zidentyfikowanie problemów i stworzenie kompleksowego zestawu najlepszych rozwiązań dla Unii Europejskiej oraz NATO to główne zadania trzeciego Europejskiego Forum Cyberbezpieczeństwa CYBERSEC. Odbędzie się ono w Krakowie 9–10 października. Podobnie jak w latach ubiegłych, debaty będą się odbywać w ramach czterech ścieżek tematycznych: państwo, obrona, przyszłość i biznes.

Garść rekomendacji

Podczas konferencji podpisane ma zostać pierwsze na świecie międzynarodowe porozumienie centrów innowacji w dziedzinie cyberbezpieczeństwa. Zainauguruje ono globalną platformę współpracy kilkunastu ośrodków.

W ubiegłorocznej edycji Forum wzięło udział ponad 700 uczestników, a głos zabrało 120 prelegentów z ponad 20 krajów. Wypracowano szereg rekomendacji, również dla biznesu.

Wynika z nich, że świadomość zagrożeń, jakie płyną z cyberprzestrzeni, powinna być rozpowszechniona szczególnie wśród małych i średnich przedsiębiorstw. Bardzo często padają one celem ataków, a nie inwestują wystarczających zasobów w cyberbezpieczeństwo.

Kolejna kwestia to harmonizacja prawa: musi być prowadzona w skali globalnej. Inaczej będziemy mieli do czynienia z powstawaniem rajów dla cyberprzestępców, co znacznie utrudni ich skuteczne ściganie i karanie – przestrzegali uczestnicy ubiegłorocznej edycji.

Sankcje pod lupą

W ostatnich miesiącach o przypadkach naruszenia bezpieczeństwa informacji informowały zarówno małe, jak i duże podmioty, w tym notowane na giełdzie.

Nie wszyscy przedsiębiorcy wiedzą, że koszty ataku hakerów mogą być wielowymiarowe i że ich samych mogą spotkać surowe sankcje.

– Odpowiedzialność za utratę zasobów informacyjnych spółki zawsze spoczywa na spółce i subsydiarnie jej zarządzie oraz radzie nadzorczej – wskazuje Rafał Wojciechowski, adwokat zajmujący się rynkiem kapitałowym.

Dodaje, że w przypadku wycieku danych osobowych klientów spółki, np. w banku czy firmie windykacyjnej, według rozporządzenia o ochronie danych osobowych, które niebawem wejdzie w życie, naruszenie przepisów może się wiązać z nałożoną na przedsiębiorstwo karą finansową o wartości do 20 mln euro lub 4 proc. rocznego obrotu.

IT

Nawet 3 bln dol. mogą wynieść w tym roku globalne straty wynikające z cyberprzestępczości – szacuje Instytut Kościuszki. Liczba ataków systematycznie rośnie, również w Polsce.

Aż 96 proc. firm miało do czynienia z ponad 50 incydentami związanymi z bezpieczeństwem informacji – podaje firma doradcza PwC.

Pozostało 87% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
IT
Pracownicy IT z mniejszym wzięciem i zagrożeni przez AI. Ciężki los juniora
IT
Brytyjski gigant oszukany na ogromne sumy. Stworzyli fałszywego dyrektora finansowego
IT
Polskie paradoksy dostosowań do unijnej dyrektywy
IT
Lawinowo przybywa programistów na swoim. Mają bardzo niepewną przyszłość
IT
Nowi królowie IT. Już nie programiści czy developerzy zarabiają najwięcej