Cyberbezpieczeństwo zyskuje na znaczeniu

Za niespełna trzy tygodnie startuje forum, na którym spotkają się przedstawiciele rządu, organizacji oraz podmiotów sektora prywatnego.

Publikacja: 18.09.2017 20:33

Cyberbezpieczeństwo  zyskuje na znaczeniu

Foto: Fotolia

Nawet 3 bln dol. mogą wynieść w tym roku globalne straty wynikające z cyberprzestępczości – szacuje Instytut Kościuszki. Liczba ataków systematycznie rośnie, również w Polsce.

Aż 96 proc. firm miało do czynienia z ponad 50 incydentami związanymi z bezpieczeństwem informacji – podaje firma doradcza PwC.

Zidentyfikowanie problemów i stworzenie kompleksowego zestawu najlepszych rozwiązań dla Unii Europejskiej oraz NATO to główne zadania trzeciego Europejskiego Forum Cyberbezpieczeństwa CYBERSEC. Odbędzie się ono w Krakowie 9–10 października. Podobnie jak w latach ubiegłych, debaty będą się odbywać w ramach czterech ścieżek tematycznych: państwo, obrona, przyszłość i biznes.

Garść rekomendacji

Podczas konferencji podpisane ma zostać pierwsze na świecie międzynarodowe porozumienie centrów innowacji w dziedzinie cyberbezpieczeństwa. Zainauguruje ono globalną platformę współpracy kilkunastu ośrodków.

W ubiegłorocznej edycji Forum wzięło udział ponad 700 uczestników, a głos zabrało 120 prelegentów z ponad 20 krajów. Wypracowano szereg rekomendacji, również dla biznesu.

Wynika z nich, że świadomość zagrożeń, jakie płyną z cyberprzestrzeni, powinna być rozpowszechniona szczególnie wśród małych i średnich przedsiębiorstw. Bardzo często padają one celem ataków, a nie inwestują wystarczających zasobów w cyberbezpieczeństwo.

Kolejna kwestia to harmonizacja prawa: musi być prowadzona w skali globalnej. Inaczej będziemy mieli do czynienia z powstawaniem rajów dla cyberprzestępców, co znacznie utrudni ich skuteczne ściganie i karanie – przestrzegali uczestnicy ubiegłorocznej edycji.

Sankcje pod lupą

W ostatnich miesiącach o przypadkach naruszenia bezpieczeństwa informacji informowały zarówno małe, jak i duże podmioty, w tym notowane na giełdzie.

Nie wszyscy przedsiębiorcy wiedzą, że koszty ataku hakerów mogą być wielowymiarowe i że ich samych mogą spotkać surowe sankcje.

– Odpowiedzialność za utratę zasobów informacyjnych spółki zawsze spoczywa na spółce i subsydiarnie jej zarządzie oraz radzie nadzorczej – wskazuje Rafał Wojciechowski, adwokat zajmujący się rynkiem kapitałowym.

Dodaje, że w przypadku wycieku danych osobowych klientów spółki, np. w banku czy firmie windykacyjnej, według rozporządzenia o ochronie danych osobowych, które niebawem wejdzie w życie, naruszenie przepisów może się wiązać z nałożoną na przedsiębiorstwo karą finansową o wartości do 20 mln euro lub 4 proc. rocznego obrotu.

IT

Nawet 3 bln dol. mogą wynieść w tym roku globalne straty wynikające z cyberprzestępczości – szacuje Instytut Kościuszki. Liczba ataków systematycznie rośnie, również w Polsce.

Aż 96 proc. firm miało do czynienia z ponad 50 incydentami związanymi z bezpieczeństwem informacji – podaje firma doradcza PwC.

Pozostało 87% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
IT
Chiny zatopią wielkie centra danych w oceanie. Zaskakujący cel
IT
ALAB to nie przypadek. Hakerzy atakują służbę zdrowia, bo dane pacjentów to złoto
IT
Hakerzy celują w polskich pacjentów. Atak na laboratoria ALAB wywołał panikę
IT
Digital Stickers – nowa komunikacja w marketingu
IT
Fałszywe SMS-y i e-maile to plaga. Oszuści podszywają się pod Pocztę
Materiał Promocyjny
Nowe narzędzia to nowe możliwości