Robotyczny grant dla polskiego zespołu

Luke MacGregor/Bloomberg

Drużyna złożona z polskich licealistów została zakwalifikowana do największego konkursu robotycznego na świecie. Do startu przygotowują się na Politechnice Warszawskiej.

Team RaByte to zespół złożony z 30 uczniów szkół średnich (warszawskich liceów: Czackiego, Staszica, Hoffmanowej, Zamoyskiego, Skłodowskiej-Curie, a także z V LO w Bielsku-Białej oraz z Technikum Mechatronicznego nr 1 w Warszawie). Od kilku miesięcy drużyna przygotowuje się do startu w największych międzynarodowych zawodach robotycznych (FIRST Robotics Competition).

Jest szansa, że niebawem będzie można oglądać polskiego robota w akcji. – Zostaliśmy oficjalnie zakwalifikowani do zawodów – mówi Filip Mieszkowski, jeden z uczniów pracujących w zespole projektującym mechanikę do robota. – Od teraz jesteśmy Team RaByte #8127.

– Na starcie otrzymaliśmy grant w wysokości 4000 dolarów, który organizator konkursu co roku przyznaje kilku drużynom na podstawie ich dotychczasowych osiągnięć – dorzuca Adam Żyliński, programista w Team RaByte. – Jest to dla nas duże wyróżnienie, ale też ogromna motywacja.

CZYTAJ TAKŻE: Polscy uczniowie stoczą światowy pojedynek na roboty

Obecnie zespół pracuje nad mniejszym projektem w laboratorium na Politechnice Warszawskiej wraz z mentorami z koła naukowego BIONIK na Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych w ramach projektu edukacyjnego STEM PW. Uczniowie zdobywają umiejętności, które w najbliższych tygodniach staną się niezbędne do zbudowania konkursowego robota.

Postępy w przygotowaniach do rozgrywek to zasługa nie tylko ciężkiej pracy drużyny, lecz także sponsorów, którzy udzielają dużego wsparcia.

– Nasz start nie byłby możliwy bez mentorów i sponsorów. Bardzo cieszymy się z możliwości współpracy z różnymi firmami oraz najlepszą uczelnią techniczną w Polsce – mówi Martyna Kozon. – Każda pomoc i udzielone wsparcie daje nam szansę na spełnienie naszych marzeń. Już niedługo wszyscy będziemy mogli oglądać efekty pracy zespołu.

Uczniów wspierają przy projekcie: Politechnika Warszawska, Wydział Elektroniki i Technik Informacyjnych PW, Fundacja Polskiego Funduszu Rozwoju, Thales Polska sp. z o.o. Somfy, Rada Rodziców Liceum im. Czackiego oraz Fundacja Liceum im. Czackiego, C&R Auditors sp. z o.o., Grosley sp. z o.o., SATA, LCSC Electronics, Waw4Free.

Adres strony: http://www.rabyte.pl/pl/

„Rzeczpospolita” jest patronem medialnym drużyny

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Tysiące smartfonów Polaków do naprawy

Prawie połowa badanych deklaruje, iż ich smartfon został w przeszłości uszkodzony lub zalany – ...

Kultowy pasjans Microsoft skończył 30 lat

Microsoft Solitaire, czyli Pasjans, skończył właśnie 30 lat. Koncern postanowił uczcić rocznice powstania popularnej ...

Polska cyfryzacja kuleje. Trzeba ją rozpędzić

Za cztery lata polska e-administracja będzie błyszczeć w Europie, a rodzime firmy IT mocno ...

Cyberatak na armię Izraela. „Piękne kobiety” w akcji

Wojsko Izraela poinformowało, że udaremniono próbę cyberataku Hamasu. Do telefonów komórkowych żołnierzy próbowano się ...

Ojciec polskiego grafenu: Boli mnie, że rządzący nie mają wizji, jak rozwijać grafen

Na świecie trwa grafenowe szaleństwo, kraje wydają na to ogromne pieniądze. Czy Polska potrafi ...

Małe i średnie firmy na celowniku hakerów

30 proc. firm z sektora MŚP stwierdziło, że incydenty naruszenia bezpieczeństwa kosztowały je mniej ...