Astronauci pojadą po Księżycu łazikiem. Pierwszy taki pojazd skonstruował Polak

NASA wybrała trzy firmy, które w ciągu roku mają opracować projekt terenowego łazika. W przyszłości mieliby jeździć nim astronauci. Księżycowe auto (LTV) ma się stać jednym z ładunków misji załogowej Artemis V.

Chcą dostarczyć niezwykłą broń Ukrainie. Moneta trafiona z odległości kilometra

Brytyjski sekretarz obrony Grant Shapps stwierdził, że przechodzącą obecnie testy broń laserową Dragonfire można byłoby użyć w Ukrainie do zestrzeliwania rosyjskich dronów i pocisków. Najpierw należałoby jednak znacznie przyspieszyć jej produkcję.

Chiny nagle zablokowały dostawy podzespołów do Rosji. Zagrożona produkcja rakiet

Kreml na kolejny poważny ból głowy. Tym razem spowodowany przez „przyjazny kraj”. Chińskie banki blokują rosyjskie transakcje zakupu elektronicznych podzespołów. A Chiny w ich produkcji mają dominującą pozycję. To uderza w produkcję broni.

Wkrótce może zabraknąć prądu. Zaskakujący powód

Sztuczna inteligencja generuje gigantyczne zapotrzebowanie na prąd, którego wzrost zaczyna wymykać się spod kontroli. Najnowsze dane pokazują, że jeśli nie zostaną podjęte radykalne działania światu grozi kryzys.

Naukowcy opracowali „inteligentny” płyn. Ma odmienić robotykę i motoryzację

Programowalna ciecz o regulowanej sprężystości, właściwościach optycznych, lepkości, a nawet zdolności do przejścia między płynem newtonowskim i nienewtonowskim powstała w Harvard John A. Paulson School of Engineering and Applied Sciences (SEAS).

Przełomowy projekt w kosmosie. Stacja wielkości stadionu zostanie... nadmuchana.

Start-up Max Space ma pomysł na tanie i łatwe zastąpienie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), która kończy już swój żywot. Chce uruchomić pierwszy moduł przypominający balon już w 2025 roku.

Nowy szczyt absurdu: uczeń pisze pracę, nauczyciel ją sprawdza. Za obu robi to AI

Gdy debiutował ChatGPT wiele mówiło się o tym, że systemy generatywnej sztucznej inteligencji mogą odmienić edukację. Sięgnęli masowo po AI uczniowie, ale też już niemal co czwarty wykładowca posiłkuje się chatbotami.

Sztuczna inteligencja może doprowadzić do wymierania języków. Polski jest zagrożony?

Fiński start-up Silo AI buduje duży model językowy (LLM) – system sztucznej inteligencji, który ma być odpowiednikiem popularnego ChatGPT. Wyróżniać ma jednak się tym, że lepiej będzie rozumiał mniej popularne języki europejskie.

Twórca ChatGPT szykuje smartfon AI bez ekranu. Wspierają go wielkie nazwiska

Dyrektor generalny OpenAI Sam Altman i Jony Ive, były kluczowy menedżer Apple i szukają miliarda dolarów na owiany tajemnicą projekt związany ze sztuczną inteligencją. Negocjują z potencjalnymi inwestorami.

Energia popłynie z piasku. Innowacyjna technologia skusiła Oppenheimera

Firma Polar Night Energy buduje gigantyczną „baterię piaskową”. Na jednym ładowaniu będzie ona w stanie ogrzać 5-tysięczne miasto. I to przez miesiąc.

Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji

Temat tegorocznego konkursu: "Zastosowanie sztucznej inteligencji (AI) w analizie i zarządzaniu danymi medycznymi”. Aby wziąć udział w konkursie należy wypełnić wniosek, w którym przedstawiony zostanie pomysł na projekt wpisujący się w tematykę konkursu wraz z propozycją budżetu i harmonogramem realizacji projektu.

Wyścigi Iron Manów. Odrzutowe plecaki zdobywają coraz większą popularność

Specjalny uniform wyposażony w silniki odrzutowe o mocy ponad tysiąca koni mechanicznych to zupełnie nowy rozdział w rozwoju ludzkiej mobilności.

Sztuczna inteligencja wyznacza cele i likwiduje wroga. Epokowa zmiana na wojnie

Kolejne kraje wprowadzają w swych armiach narzędzia sztucznej inteligencji, które wyręczają człowieka podczas konfliktów. To wygodne i zabójczo skuteczne rozwiązanie, ale budzi wiele wątpliwości.

Gigant chce wprowadzić przesyłki rakietowe. W godzinę w dowolne miejsce na świecie

Jeśli projekt Alibaby, właściciela AliExpress, zostanie wprowadzony, może odmienić rynek e-commerce, który do tej pory szukał możliwości rozwoju w dostawach dronami. Przesyłki „naddźwiękowe” tanie jednak nie będą.

Stała i tania energia popłynie z kosmosu. Startuje rewolucyjny projekt

Ponad milion domów ma być do 2030 roku zasilanych przez kompleks zwierciadeł i paneli słonecznych orbitujących blisko 40 tys. km nad Ziemią. A to za sprawą brytyjskiego start-upu Space Solar.

Duże cięcia w firmach. Sztuczna inteligencja jednak zabierze pracę

Czterech na dziesięciu szefów dużych firm na świecie przewiduje, że technologie związane z AI wywołają tam w ciągu pięciu najbliższych lat znaczące cięcia zatrudnienia.

Światowy szał na całkowite zaćmienie Słońca. NASA wyśle nawet rakiety

Zaćmienie Słońca będzie można obserwować głównie w Ameryce Północnej, gdzie rozkwitła turystyka szlakiem tego zjawiska. NASA w tym czasie chce wystrzelić trzy specjalne sondy, które zbadają zakłócenia w jonosferze i w ziemskiej komunikacji.

Co się dzieje ze sztuczną inteligencją? Nie chce zaakceptować związków międzyrasowych

Tym razem wpadka Mety, właściciela Facebooka i Instagrama. AI koncernu ma wyraźne trudności w tworzeniu obrazów par lub przyjaciół o różnym pochodzeniu rasowym, dyskryminując białych. Wcześniej „problemy z rasizmem" miała sztuczna inteligencja Google.