Cyklotron w Polsce. To przełom w tworzeniu leków

CERAD – pod tą nazwą kryje się projekt realizowany w Narodowym Centrum Badań Jądrowych, w ramach którego pod Warszawą powstanie nowoczesne laboratorium. Chodzi o Centrum Projektowania i Syntezy Radiofarmaceutyków Ukierunkowanych Molekularnie.

Indie chcą zakazać kryptowalut. „Psują młodzież”

Indyjski rząd przygotował projekt ustawy zakazującej transakcji z udziałem niemal wszystkich kryptowalut. Ustawa przewiduje możliwość obrotu tylko kilkoma w celu „promocji technologii oraz jej zastosowań”.

Kopanie kryptowalut staje się ekologiczne

Energia wykorzystana przy jednej transakcji bitcoinem może zasilać laptop przeciętnej osoby przez 8 godzin dziennie przez 15 lat. Ale w części to już energia odnawialna.

Polacy wprowadzają samozasilające się cyfrowe etykiety cenowe

Polski startup Saule Technologies, rozwijający technologię drukowanych perowskitowych ogniw słonecznych nowej generacji, 24 listopada oficjalnie zaprezentuje kolejne z innowacyjnych zastosowań swojego produktu.

Salwador zbuduje „Bitcoin City” zasilane przez... wulkan

Prezydent Salwadoru Nayib Bukele stawia mocniej na bitcoina by popchnąć rozwój kraju. Stworzy raj podatkowy.

Polska w obliczu rewolucji. Podskórny klucz, karta płatnicza czy lista leków

Co trzeci Polak sądzi, iż w ciągu dekady wszczepiane chipy będą alternatywą dla kart płatniczych, a 5 proc. z nas już dziś chciałoby poddać się takiemu zabiegowi.

Ten gadżet uratuje ofiary nożownika. Specjalny pistolet

Joseph Bentley z Uniwersytetu w Loughborough opracował innowacyjne urządzenie, które ma ratować życie, dzięki tamowaniu krwotoku z rany kłutej.

Amerykańskie firmy zatrudniają rekordową liczbę robotów. Brakuje pracowników

Firmy w Stanach Zjednoczonych „zatrudniły” rekordową liczbę robotów w pierwszych dziewięciu miesiącach tego roku, gdy zaczęły zwiększać produkcję na liniach montażowych i miały problemy ze znalezieniem nowych pracowników.

Największa pływająca elektrownia już dostarcza prąd

Najpotężniejsza turbina pływowa na świecie o nazwie O2 firmy Orbital Marine Power rozpoczęła wytwarzanie energii, która jest przesyłana do sieci w Europejskim Centrum Energii Morskiej (European Marine Energy Centre) na Orkadach.

Facebook skopiował konkurencyjne urządzenie? Startup oskarża

Metaverse, czyli równoległa rzeczywistość wirtualna, którą chce rozwijać Facebook (funkcjonujący zresztą już pod nazwą Meta), stał się atrakcyjnym polem dla wdrażania wielu innowacji. HaptX, startup z branży VR, uderza tu w firmę Marka Zuckerberga.

Największa na świecie dzielnica wydrukowana w 3D powstanie w Teksasie

Nowa inwestycja w Austin w Teksasie ma stać się największą na świecie społecznością domów wydrukowanych w 3D. Budowa domu trwa ledwie tydzień.

Rozwiązania sieciowe i IT Huawei wsparły polskiego producenta okien Alsecco

Alsecco zwiększa produkcję i rozwija ekspansję na nowych kontynentach. Aby sprostać wyzwaniom firma sięgnęła po sprawdzone rozwiązania informatyczne.

Pasażerskie drony wkrótce podbiją niebo. Polskie akcenty

W 2022 r. wystartują pierwsze w historii wyścigi latających samochodów. A to będzie ledwie wstęp do rewolucji, która właśnie rusza w przestrzeni powietrznej.

Nieśmiertelność dla bogaczy. Zamrozić chce się nawet Paris Hilton

Klinik w Scottsdale w Arizonie na życzenie bliskich zamraża zwłoki w celu potencjalnego przywrócenia ludzi do życia w przyszłości.

Miniaturowy robot może ożywić pustynię

Na corocznym Global Grad Show w Dubaju zaprezentowano małego robota siejącego na pustyni czy technologię odzyskiwania plastiku z wody.

Zastrzyk bez bolesnego nakłuwania. To już możliwe

Powstała właśnie maszyna, która potrafi dokonać iniekcji w całkowicie bezbolesny sposób. Robot Cobionix (w skrócie Cobi), powstał, aby ułatwić proces szczepień na Covid 19.

Pierwszy taki wypadek Tesli. W Kalifornii pomyliła pasy

Wygląda na to, że była to pierwsza awaria z udziałem nowej funkcji wspomagania kierowcy Tesli. Według portalu The Verge samochód jest poważnie uszkodzony.

Naukowcy stworzyli biodegradowalny, wegański plastik. Święta w wersji eko

Co roku w Europie produkuje się około 5500 ton mikrodrobin plastiku, także w postaci brokatu. Naukowcy znaleźli sposób na masową produkcję ekologicznej alternatywy, która nie zanieczyszcza ziemi i wody.