Amerykanie szczepią kondory i sępy. Bezprecedensowy eksperyment

USA po raz pierwszy zaszczepią ptaki przeciwko zjadliwej ptasiej grypie. I to nie byle jakie. Chodzi o ratowanie zagrożonych wyginięciem kondorów kalifornijskich, największych ptaków w Ameryce Północnej.

Najwięksi wrogowie sztucznej inteligencji. Potężne zmiany nie przejdą bez walki

Rewolucja technologiczna może doprowadzić do opodatkowania robotów, czterodniowego tygodnia pracy, gwarancji zatrudnienia i dochodu podstawowego.

Elektronika będzie sterowana myślami. Oni rzucili wyzwanie Muskowi

Neuralink Elona Muska miał być pierwszym i przełomowym projektem, który pozwoli sterować urządzeniami elektronicznymi za pomocą myśli, co jest wielką nadzieją np. dla osób sparaliżowanych. Po piętach depcze mu jednak start-up Paradromics.

Coraz bliżej robotów przypominających ludzi. Zyskały kolejny zmysł

Technologia AI zyskała możliwość rozpoznawania zapachów. Potrafi już poprawnie identyfikować m.in. zapach chleba, kawy i wielu innych aromatów.

Już bilion dolarów wartości. Ta firma rozdaje karty w sztucznej inteligencji

Obecne szaleństwo wokół AI nakręca koniunkturę dla producentów chipów. Ale najbardziej korzysta na tym kalifornijska Nvidia, której wartość podwoiła się w tym roku.

W rehabilitacji dzieci pomogą teraz polskie algorytmy

Sztuczna inteligencja rewolucjonizuje kolejne dziedziny naszego życia. Teraz, dzięki PhiLabs, technologia AI wprowadzi fizjoterapię w XXI wiek. Start-up chce rosnąć dzięki crowdfundingowi.

Maturzysta przyłapany na ściąganiu z ChatGPT

Maturzysta z Hamburga został przyłapany na korzystaniu z ChatGPT podczas egzaminu pisemnego. Również prace niektórych innych uczniów budzą podejrzenia egzaminatorów.

Bot w smartfonie nie dla Polaków. Twórcy ChatGPT pominęli nasz kraj

OpenAI uruchamia właśnie swojego chatbota w wersji na urządzenia mobilne. Teraz będzie można skorzystać z konwersacyjnej sztucznej inteligencji na smartfonach. Ale nie nad Wisłą.

Rewolucyjny zabieg. Sparaliżowany Holender znów chodzi dzięki implantom w mózgu

40-letni mężczyzna, którego nogi zostały sparaliżowane w wypadku rowerowym 12 lat temu, może znowu chodzić dzięki implantom w mózgu i rdzeniu kręgowym. W ostatnich latach w tej dziedzinie nastąpił ogromny postęp.

Naukowcy znaleźli sposób na starzenie się? Wydłużono już życie zwierząt

Ludzkie komórki umierają, regenerują się i rozmnażają z ogromną prędkością. Naukowcy są coraz bliżej zapanowania nad procesem ich regeneracji. Niemieckie eksperymenty na zwierzętach przyniosły obiecujące wyniki.

Japończycy tworzą superczłowieka. Zintegrują ludzi z robotami i AI

Robotyczne ramiona, przyczepiane użytkownikom, mają poprawić nasze możliwości manualne. Dodatkowe automatyczne ręce sprawdzą się w wielu zastosowaniach – od magazynu, po salę operacyjną. To dopiero początek.

Twórca ChatGPT dla „Rzeczpospolitej”: Chiny, USA, UE i Rosja muszą się dogadać

Sam Altman, prezes OpenAI i współtwórca rewolucyjnego konwersacyjnego bota przyjechał do Polski, gdzie spotkał się z premierem Mateuszem Morawieckim. Przy okazji wizyty Altman mówił „Rzeczpospolitej” o potrzebnych regulacjach.

Potężniejsi od polityków. To oni rządzą sztuczną inteligencją

Dzięki nim ruszyła rewolucja AI i od nich zależy również, czy boty pchną naszą cywilizację do przodu, czy jej zagrożą. Kto kryje się za przełomowymi algorytmami?

Humanoidy są już bardzo blisko. Te projekty zmienią świat

Roboty asystujące nam w sklepie i humanoidy w fabrykach, wykonujące za nas najtrudniejsze manualnie czynności – to już nie science fiction, a kwestia paru lat.

Chiny stworzą superodpornych żołnierzy. Przerażające manipulacje genami

Naukowcy z Państwa Środka umieścili DNA niemal niezniszczalnych stworzeń, jakimi są niesporczaki, w ludzkich komórkach macierzystych. To droga do stworzenia np. superżołnierzy odpornych m.in. na promieniowanie.

Polskie algorytmy ochronią słonie. Tropią kłusowników w Afryce

Rodzima aplikacja Mbaza AI została uznana przez UNESCO za jedną z najlepszych na świecie. Wykorzystuje ona sztuczną inteligencję, aby wesprzeć w pracy strażników narodowych parków Gabonu i Kamerunu.

Sztuczna inteligencja zastąpi lekarzy? Nieograniczona wiedza i łatwy dostęp

Służba zdrowia to sektor, który sztuczna inteligencja może wywrócić do góry nogami. Zaawansowane algorytmy, dzięki technologii uczenia maszynowego, są już dziś w stanie pobić na głowę wielu lekarzy pod względem wiedzy medycznej.

Kiedy odda pan dług? To on zastąpi windykatorów, jest niezmordowany

Dynamiczny rozwój konwersacyjnych modeli sztucznej inteligencji jak ChatGPT sprawił, że branża windykacyjna będzie jedną z pierwszych, gdzie ludzie będą tracić pracę na rzecz algorytmów. „Cyfrowi agenci” są tani, odporni na stres i się nie męczą.