Pekin zdelegalizował kryptowaluty. „Zagrażają bezpieczeństwu obywateli”

Bank Centralny orzekł, że wszystkie transakcje z wykorzystaniem wirtualnych walut są nielegalne – donosi agencja AFP. To oznacza „wyrok śmierci” dla świata cyfrowych finansów w Chinach.

Polskie geny nie trafią do chińskiego laboratorium

Finansowany przez UE głośny projekt stworzenia Genomicznej Mapy Polski (GMP II) będzie wstrzymany. Projekt, za którym stoi Polska Akademia Nauk, nie spodobał się Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Powstaje pierwsza w Polsce galeria multimedialna

Na powierzchni 800 mkw. w Fabryce Norblina uruchomiona ma zostać innowacyjna przestrzeń Art Box Experience. Startup współproducenta „Wiedźmina” i „Katedry” rusza z kampanią crowdfundingową na ten nietypowy projekt.

Polski algorytm zastąpi pracowników sklepów

Startup Metriq.cloud opracuje system monitorujący dostępność produktów na półkach. Ma działać w oparciu o uczenie maszynowe i analitykę danych wideo.

Kopanie bitcoinów przynosi tony odpadów. Naukowcy policzyli dokładnie, ile

Wydobycie kryptowalut wytwarza rocznie odpady elektroniczne (e-odpady) porównywalne z tym, ile odpadów małego sprzętu elektronicznego pojawia się rocznie w takich krajach jak Holandia – wynika z najnowszych badań.

Skrzyżowanie samolotu i okrętu. Amerykanie tworzą „morskiego potwora”

Defense Advanced Research Projects Agency (DARPA), jednostka badawcza Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych, ma ambicję, by armia USA zdobyła przewagę militarną nie tylko na lądzie. Na morzach królować ma pojazd bojowy typu WIG (wing-in-ground).

Robogórnicy będą kopać na księżycu

Naukowcy chcą wysłać na naturalnego satelitę Ziemi autonomiczne maszyny, które mają wydobywać tamtejsze zasoby. Takie roje górniczych robotów miałyby również drążyć w skałach m.in. przyszłe bazy dla astronautów.

Rozciągliwe roboty inspirowane robakami. Wejdą wszędzie

Gąsienice nie mają żadnych kończyn ani kości, a poruszają się z dużą precyzją i szybkością. Potrafią pokonywać znaczne przeszkody. Dlatego naukowcy z Uniwersytetu w Glasgow zainspirowali się nimi , by stworzyć roboty o podobnych możliwościach.

Nowa teoria włoskich naukowców podważa pochodzenie COVID-19

Naukowcy we Włoszech twierdzą, że odkryli obecność wirusa SARS-CoV-2 w tym kraju długo przed wybuchem pandemii. Nawet zanim „odkryto go w grudniu 2019 roku w Wuhan. Takie teorie bardzo podobają się w Chinach.

Powstał ekstremalnie wytrzymały materiał. Inspiracją była kolczuga

Tkanina inspirowana kolczugą, która może zmienić stan z miękkiego w stały, posłuży do konstruowania smart egzoszkieletów lub budowy mostów, a grafen Janus ma zwielokrotnić pojemność baterii.

Osadnicy na Marsie zbudują domy z zaskakującego materiału

Kolonizatorzy Marsa będą używać własnej krwi, potu, łez, mocz oraz kurzu do tworzenia materiałów budowlanych przypominających beton. Naukowcy z Uniwersytetu w Manchesterze wymyślili, jak zastąpić materiały niedostępne na Czerwonej Planecie.

Handlowy gigant przyjmuje kryptowaluty? Oszuści wstrząsnęli kursem

Nieznani sprawcy rozesłali komunikat, który rzekomo miał pochodzić od sieci sklepów Walmart mówiący, o planach umożliwienia płatności w litecoinach. Notowania tej kryptowaluty skoczyły o 30 proc.

W Ameryce rządy stawiają na kryptowaluty. Potężne protesty

Niewielkie państwo w Ameryce Środkowej może stać się iskrą, która wywoła rewolucję w świecie finansów. Salwador z początkiem września zdecydował bowiem, że wirtualna waluta będzie oficjalnym środkiem płatniczym w tym kraju.

Amazon stawia na sklepy bez kas i kasjerów. To rewolucja

Amazon otworzy w przyszłym roku pierwsze sklepy pod marką Whole Foods w których nie będzie kas i kasjerów. Dwa pierwsze sklepy z technologią „Just Walk Out” powstaną w Waszyngtonie i Sherman Oaks w Kalifornii.

Tworzymy region z centralą w Warszawie

Chcemy znaleźć się w pierwszej trójce producentów smartfonów w regionie CEE.

Patrole robotów ścigają lekceważących obostrzenia związane z Covid-19

Na ulice Singapuru wyjechały autonomiczne roboty, które mają monitorować, jak przestrzegane są zasady bezpieczeństwa związane z Covid-19. Patrole takich maszyn zwracają uwagę na osoby, które lekceważą m.in. zakaz zgromadzeń powyżej pięciu osób.

Sąd: sztuczna inteligencja nie może patentować własnych wynalazków. Na razie

Postęp w dziedzinie AI jest na tyle zaawansowany, że sztuczna inteligencja, m.in. dzięki uczeniu maszynowemu, jest w stanie opracowywać nowatorskie rozwiązania i innowacyjne produkty. W przyszłości sama mogłaby też je patentować.

Robot kameleon przełomem w kamuflażu. Tego chce armia

W ostatnim czasie na rynku pojawiło się sporo robotów imitujących zwierzęta, w tym automatyczny pies – Spot. Ale wszystkich pobili naukowcy z Korei Płd.