Naukowcy odkryli, jak usuwać „wieczne chemikalia”. Zaskakujące rozwiązanie z USA

Takie wyjątkowo szkodliwe chemikalia, czyli PFAS, są już wszechobecne w środowisku. Zanieczyszczają wody gruntowe i dostają się do naszych organizmów. Naukowcy odkryli, że wiążą się one z wyższym ryzykiem niektórych nowotworów i innych schorzeń.

Rewolucja w firmie, która stworzyła ChatGPT. Polak objął kluczową funkcję

Z OpenAI, czołowej firmy w dziedzinie konwersacyjnej sztucznej inteligencji, odszedł właśnie Ilya Sutskever, współtwórca ChatGPT. Ale nie jest jedyny – firmę opuścił niespodziewanie też szef działu bezpieczeństwa Jan Leike.

Polski start-up rozpycha się w kosmosie. Wysyłają sztuczną inteligencję z ważną misją

W ramach projektu LeopardISS na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zostanie przeprowadzony eksperyment z zakresu sztucznej inteligencji. Autorami są Polacy.

ChatGPT mocno przyspiesza. Tymczasem konkurencja w AI ma poważne problemy

Bezpłatna ulepszona wersja popularnego bota - GPT-4o - i sojusz z Apple’em to ruchy, które mają umocnić dominację OpenAI na rynku generatywnej sztucznej inteligencji. Czy rywale będą w stanie odeprzeć atak hegemona?

Napęd WARP ze Star Treka to nie science fiction. Otwarcie wrót do podboju kosmosu

Manipulacja czasoprzestrzenią nie jest sprzeczna z prawami fizyki. To oznacza, że możemy przemieszczać się w kosmosie z prędkością WARP. To otworzyłoby przed ludzkością nowe możliwości eksplorowania nawet najodleglejszych części Drogi Mlecznej.

Sztuczna inteligencja uczy się mówić od małych dzieci. Ten eksperyment zaskakuje

Dzięki kamerom umieszczonym na głowach dzieci, także niemowląt, dopiero uczących się mówić, algorytmy poznają nieznane mechanizmy jak budowanie rozumienia nowych słów.

Nowy, szybszy i darmowy model ChatGPT. Gigant sztucznej inteligencji odkrył karty

Mimo rosnącej konkurencji w zakresie generatywnej sztucznej inteligencji twórcy ChatGPT okopują się na pozycji dominatora w branży. Ogłosili pakiet nowych rozwiązań. Chodzi m.in. o aplikację ChatGPT na komputery Mac, czy o darmowy system GPT-4.

Wielki sojusz w sztucznej inteligencji. Boty ChatGPT masowo wejdą do smartfonów

Koncern Apple w czerwcu na swojej corocznej konferencji WWDC (Apple Worldwide Developers Conference) ogłosi ważną współpracę. Jej efektem będzie mariaż asystenta Siri z popularnym chatbotem od OpenAI.

Ameryka wstaje z kolan. Koniec z kłopotliwym uzależnieniem od Rosji w kosmosie

Statek kosmiczny Starliner na dniach ma wyruszyć w swój pierwszy załogowy lot na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS), uniezależniając USA od rosyjskich rakiet Sojuz. Ameryka będzie dysponować całą flotą kapsuł i promów kosmicznych.

Samuraj ruszył na ratunek samobójcom. Polska AI chroni Amerykanów

System One Life w czasie rzeczywistym wykrywa w społecznościach online wpisy internautów w kryzysie. To pozwala identyfikować zagrożone osoby i je chronić.

Robopsy mają zastąpić żołnierzy. Amerykanie prowadzą testy na poligonie

Zautomatyzowane czworonogi, wyposażone w broń oraz wspierane przez sztuczną inteligencję systemy lokalizacji wrogów i namierzania celów, mają zrewolucjonizować współczesne pole walki.

Amerykanie skokowo zwiększą liczbę dronów bojowych. Przełomowa technologia

Siły zbrojne USA opracowały technologię, która ma znacząco zwiększyć zdolności szybkiego prowadzenia działań wojennych. Zadanie nie łatwe, bo konflikt na Ukrainie pokazał, że współczesne pole bitwy w dużej mierze opiera się na bezzałogowcach.

Te grupy zawodowe już cierpią przez algorytmy. Najwięksi przegrani boomu AI

Sztuczna inteligencja to nie tylko korzyści dla pracowników. Wiele zawodów jest zagrożonych. W I kwartale tego roku liczba ofert pracy dla osób zajmujących się pracą z tekstem spadła aż o ponad jedną trzecią. Kto następny?

Rekordowa inwestycja w sztuczną inteligencję. Zrzutka światowych gigantów

W Europie doszło właśnie do największej inwestycji w AI w historii. SoftBank, Microsoft i Nvidia sięgnęły głęboko do kieszeni, by przejąć udziały w brytyjskim start-upie Wayve, który jest kluczowy dla rozwoju autonomicznych pojazdów.

Twórca ChatGPT tworzy super wyszukiwarkę. To będzie wojna z Google

Po gigantycznym sukcesie ChatGPT, gdy miliony użytkowników przekonały się, że można zdobywać online informacje w nieco inny sposób, niż przyzwyczaił nas do tego choćby Google Search, twórcy rewolucyjnego narzędzia firmy OpenAI robią kolejny krok.

Prymitywna broń ze starożytności sieje spustoszenie wśród Rosjan. Drony kończą dzieło

Armia ukraińska sięgnęła po broń z czasów Aleksandra Wielkiego. Kawałki zaostrzonych prętów, kształtem przypominających kilkuramienną kotwicę, rozrzucane są na drogach, by powstrzymać pojazdy wroga. Potem następuje atak.

Sztuczna inteligencja lubi kłamać. Bolesne wpadki firm

Bot wprowadzony przez Nowy Jork doradzał firmom łamanie prawa, zaś AI firmy kurierskiej DPD naśmiewała się z niej, nazywając najgorszą na świecie.

Dwunożne roboty podbijają świat. Wiadomo już, kiedy dorównają człowiekowi

Do potentatów w produkcji humanoidów, jak Boston Dynamics, Agility czy Figure, dołączyła cała rzesza nowych firm. Eksperci spodziewają się w najbliższym czasie, m.in. za sprawą sztucznej inteligencji, przyspieszenia postępu w robotyce.