Armia Izraela stawia na elektryczną amfibię. Oszczędzi żołnierzy

Israel Aerospace Industries (IAI) zaprezentował Rex MK II – najnowszą bezzałogową platformę lądową, która może w armii wykonywać szereg misji naziemnych. Ale nie tylko. Napędzany silnikiem spalinowo-elektrycznym pojazd to bowiem amfibia.

Hologram, który można dotknąć. Tak będą wyglądać spotkania przyszłości

Naukowcy z Uniwersytetu w Glasgow opracowują rozwiązanie, które wykracza poza wszelkie formy transmisji, jakie dotąd znaliśmy – chodzi o hologram, ale zupełnie wyjątkowy. Badacze stworzyli piłkę do koszykówki, którą dało się toczyć.

Magnez zdetronizuje lit? Polska nadzieja elektromobilności

Przedmiotem projektu było opracowanie technologii hybrydowego modułu zasilania, do którego budowy wykorzystano ogniwa litowo-jonowe oraz ogniwa magnezowo-jonowe, stanowiące innowacyjne rozwiązanie zarówno w skali krajowej, jak i międzynarodowej.

Jakość, innowacyjność, sukces – Nauka dla przetwórstwa

Chcemy włączyć w proces identyfikowania i rozwiązywania problemów użytkownika końcowego – mówi Dorota Konopacka, dyrektor Instytutu Ogrodnictwa – PIB.

Pekin zdelegalizował kryptowaluty. „Zagrażają bezpieczeństwu obywateli”

Bank Centralny orzekł, że wszystkie transakcje z wykorzystaniem wirtualnych walut są nielegalne – donosi agencja AFP. To oznacza „wyrok śmierci” dla świata cyfrowych finansów w Chinach.

Polskie geny nie trafią do chińskiego laboratorium

Finansowany przez UE głośny projekt stworzenia Genomicznej Mapy Polski (GMP II) będzie wstrzymany. Projekt, za którym stoi Polska Akademia Nauk, nie spodobał się Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Powstaje pierwsza w Polsce galeria multimedialna

Na powierzchni 800 mkw. w Fabryce Norblina uruchomiona ma zostać innowacyjna przestrzeń Art Box Experience. Startup współproducenta „Wiedźmina” i „Katedry” rusza z kampanią crowdfundingową na ten nietypowy projekt.

Polski algorytm zastąpi pracowników sklepów

Startup Metriq.cloud opracuje system monitorujący dostępność produktów na półkach. Ma działać w oparciu o uczenie maszynowe i analitykę danych wideo.

Kopanie bitcoinów przynosi tony odpadów. Naukowcy policzyli dokładnie, ile

Wydobycie kryptowalut wytwarza rocznie odpady elektroniczne (e-odpady) porównywalne z tym, ile odpadów małego sprzętu elektronicznego pojawia się rocznie w takich krajach jak Holandia – wynika z najnowszych badań.

Skrzyżowanie samolotu i okrętu. Amerykanie tworzą „morskiego potwora”

Defense Advanced Research Projects Agency (DARPA), jednostka badawcza Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych, ma ambicję, by armia USA zdobyła przewagę militarną nie tylko na lądzie. Na morzach królować ma pojazd bojowy typu WIG (wing-in-ground).

Robogórnicy będą kopać na księżycu

Naukowcy chcą wysłać na naturalnego satelitę Ziemi autonomiczne maszyny, które mają wydobywać tamtejsze zasoby. Takie roje górniczych robotów miałyby również drążyć w skałach m.in. przyszłe bazy dla astronautów.

Rozciągliwe roboty inspirowane robakami. Wejdą wszędzie

Gąsienice nie mają żadnych kończyn ani kości, a poruszają się z dużą precyzją i szybkością. Potrafią pokonywać znaczne przeszkody. Dlatego naukowcy z Uniwersytetu w Glasgow zainspirowali się nimi , by stworzyć roboty o podobnych możliwościach.

Nowa teoria włoskich naukowców podważa pochodzenie COVID-19

Naukowcy we Włoszech twierdzą, że odkryli obecność wirusa SARS-CoV-2 w tym kraju długo przed wybuchem pandemii. Nawet zanim „odkryto go w grudniu 2019 roku w Wuhan. Takie teorie bardzo podobają się w Chinach.

Powstał ekstremalnie wytrzymały materiał. Inspiracją była kolczuga

Tkanina inspirowana kolczugą, która może zmienić stan z miękkiego w stały, posłuży do konstruowania smart egzoszkieletów lub budowy mostów, a grafen Janus ma zwielokrotnić pojemność baterii.

Osadnicy na Marsie zbudują domy z zaskakującego materiału

Kolonizatorzy Marsa będą używać własnej krwi, potu, łez, mocz oraz kurzu do tworzenia materiałów budowlanych przypominających beton. Naukowcy z Uniwersytetu w Manchesterze wymyślili, jak zastąpić materiały niedostępne na Czerwonej Planecie.

Handlowy gigant przyjmuje kryptowaluty? Oszuści wstrząsnęli kursem

Nieznani sprawcy rozesłali komunikat, który rzekomo miał pochodzić od sieci sklepów Walmart mówiący, o planach umożliwienia płatności w litecoinach. Notowania tej kryptowaluty skoczyły o 30 proc.

W Ameryce rządy stawiają na kryptowaluty. Potężne protesty

Niewielkie państwo w Ameryce Środkowej może stać się iskrą, która wywoła rewolucję w świecie finansów. Salwador z początkiem września zdecydował bowiem, że wirtualna waluta będzie oficjalnym środkiem płatniczym w tym kraju.

Amazon stawia na sklepy bez kas i kasjerów. To rewolucja

Amazon otworzy w przyszłym roku pierwsze sklepy pod marką Whole Foods w których nie będzie kas i kasjerów. Dwa pierwsze sklepy z technologią „Just Walk Out” powstaną w Waszyngtonie i Sherman Oaks w Kalifornii.