Powstał polski system rozpoznawania twarzy. Ma być dostępny bezpłatnie

Rodzimi inżynierowie pracują nad nowatorską platformą CompreFace, która ma stanowić milowy krok w zakresie technologii rozpoznawania twarzy. Takie systemy rozwijają Amazon czy Microsoft. Ich narzędzia są jednak płatne.

Policja sięgnie po zabójczego robota. Ma strzelbę gładkolufową

Departament policji w San Francisco (SFPD) stara się o wprowadzenie do służby robotów, które wyposażone byłyby w broń. Funkcjonariusze wystąpili już w tej sprawie z petycją do władz miasta. Decyzja ma zapaść 29 listopada.

Polscy liderzy innowacji i technologii. Przyznaliśmy wyróżnienia

Płatności spojrzeniem, edukacyjny robot, badania nad kwantami czy zagraniczna ekspansja zostały docenione w tej edycji wyróżnień „Rzeczpospolitej cyfrowej”.

Lista wyróżnionych przez „Rzeczpospolitą Cyfrową"

Przyznaliśmy 25 wyróżnień przedsiębiorstwom, start-upom czy naukowcom za „za szczególny wkład w polską transformację cyfrową i wdrażanie nowych technologii”. Oto pełna lista laureatów.

Chiny zbudują bazę na Księżycu. Będzie zasilana energią jądrową

Państwo Środka planuje budowę pierwszej bazy na Księżycu do 2028 roku. Potem wylądują w niej kosmonauci. Cel? Eksploracja wielkich bogactw mineralnych.

Hiszpan uczył się w Polsce, teraz poleci w kosmos

W grupie astronautów wybranych przez Europejską Agencję Kosmiczną znalazł się absolwent Politechniki Warszawskiej Pablo Álvarez Fernández.

Niemcy będą mieć najszybszy superkomputer na świecie. UE mocarstwem

Unia Europejska uruchomiła superkomputer Leonardo, drugi najszybszy komputer w Europie i czwarty na świecie. Pozwoli on przewidywać klęski żywiołowe i zagrożenie pandemią. Za rok najszybszy komputer na świecie ruszy w Niemczech.

Polski astronauta: lot na stację orbitalną możliwy w 2026 lub w 2027 roku

Mimo że naszego rodaka nie ma w piątce wybranych właśnie przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) astronautów, którzy będą latać w kosmos, to mamy przedstawiciela w grupie rezerwowej i spore szanse, że zostanie on członkiem jednej z misji.

Polak z szansą na lot w kosmos. Kim jest astronauta Sławosz Uznański?

Wybór Polaka do ekskluzywnego grona – co prawda – rezerwowych astronautów Europejskiej Agencji Kosmicznej to ogromny sukces. Sławosz Uznański na swojej drodze pokonał ponad 22 tys. kandydatów z całej Europy w trwających półtora roku eliminacjach.

Wybrano Europejczyków, którzy będą latać w kosmos. Polak na liście rezerwowej

Brytyjka z marynarki wojennej, francuska pilot śmigłowców, inżynier lotnictwa z Hiszpanii, inżynier biochemii z Francji oraz Szwajcar, specjalizujący się w medycynie ratunkowej - tak wygląda europejski korpus astronautów.

Podniebne elektryczne taksówki na horyzoncie. Mają być w cenie Ubera

Niemiecki Volocopter chce wystartować w 2024 roku w Paryżu z pierwszą komercyjną usługą pasażerskich dronów. Takie kilkuosobowe pojazdy mogą zrewolucjonizować transport miejski.

Polacy mają patent na szybkie ulepszanie leków

Fundusze VC oraz aniołowie biznesu zainwestowali w polski biotechnologiczny start-up. Auxilius Pharma pracuje nad rozwojem leku kardiologicznego, który zamierza wprowadzić na amerykański rynek.

Nowe zagrożenie. Broń palna z drukarek 3D trafia w ręce przestępców

Policja w Wielkiej Brytanii poinformowała, że dokonała jednej z największych konfiskat broni wydrukowanej w 3D. Ulepszanie technologii druku sprawi, że będzie ona jeszcze groźniejsza i tańsza.

Produkują uzbrojone roboty dla armii. Firma oskarżona o kradzież patentów

Spór prawny dotyczący patentów na roboty przerodził się w wojnę na słowa. Ghost Robotics kontratakuje za pozew Boston Dynamics. Firma z Filadelfii twierdzi, że pozew jest zarówno „obstrukcyjny, jak i bezpodstawny”.

AI rozpozna ocalałych z holokaustu. Jak Blanche odnalazła Bronkę

Rozwój sztucznej inteligencji (AI) może otworzyć nowe możliwości badań prowadzonych przez naukowców poszukujących osób ocalałych z obozów koncentracyjnych.

Klapa dostawczych robotów. Giganci wierzyli, że to przyszłość e-handlu

Nuro, autonomiczny start-up zajmujący się dostawami zakupów za pomocą robotycznych pojazdów, poinformował, że zwalnia 20 proc. pracowników. Wcześniej z testów takich usług wycofały się Amazon i FedEx.

Polskie algorytmy w drodze. Łódzki startup pobił ponad 70 rekordów świata

Otimo, firma, którą zbudowali naukowcy akademiccy, programiści i pasjonaci, zadziwia świat. Spółka tworzy algorytmy, które mają optymalizować najróżniejsze problemy. Ich skuteczność jednak jest wyjątkowa.

Misja Artemis1. Potężna rakieta wystartowała w kierunku Księżyca

Start rakiety SLS, do którego właśnie doszło, to pierwszy z etapów powrotu człowieka na Księżyc. Potężny rakieta NASA, po ostatnich niepowodzeniach związanych ze wzbiciem się w powietrze, tym razem odpaliła. Choć nie bez kłopotów.