USA po raz pierwszy zaszczepią ptaki przeciwko zjadliwej ptasiej grypie. I to nie byle jakie. Chodzi o ratowanie zagrożonych wyginięciem kondorów kalifornijskich, największych ptaków w Ameryce Północnej.
Neuralink Elona Muska miał być pierwszym i przełomowym projektem, który pozwoli sterować urządzeniami elektronicznymi za pomocą myśli, co jest wielką nadzieją np. dla osób sparaliżowanych. Po piętach depcze mu jednak start-up Paradromics.
Obecne szaleństwo wokół AI nakręca koniunkturę dla producentów chipów. Ale najbardziej korzysta na tym kalifornijska Nvidia, której wartość podwoiła się w tym roku.
Sztuczna inteligencja rewolucjonizuje kolejne dziedziny naszego życia. Teraz, dzięki PhiLabs, technologia AI wprowadzi fizjoterapię w XXI wiek. Start-up chce rosnąć dzięki crowdfundingowi.
Maturzysta z Hamburga został przyłapany na korzystaniu z ChatGPT podczas egzaminu pisemnego. Również prace niektórych innych uczniów budzą podejrzenia egzaminatorów.
OpenAI uruchamia właśnie swojego chatbota w wersji na urządzenia mobilne. Teraz będzie można skorzystać z konwersacyjnej sztucznej inteligencji na smartfonach. Ale nie nad Wisłą.
40-letni mężczyzna, którego nogi zostały sparaliżowane w wypadku rowerowym 12 lat temu, może znowu chodzić dzięki implantom w mózgu i rdzeniu kręgowym. W ostatnich latach w tej dziedzinie nastąpił ogromny postęp.
Ludzkie komórki umierają, regenerują się i rozmnażają z ogromną prędkością. Naukowcy są coraz bliżej zapanowania nad procesem ich regeneracji. Niemieckie eksperymenty na zwierzętach przyniosły obiecujące wyniki.
Robotyczne ramiona, przyczepiane użytkownikom, mają poprawić nasze możliwości manualne. Dodatkowe automatyczne ręce sprawdzą się w wielu zastosowaniach – od magazynu, po salę operacyjną. To dopiero początek.
Sam Altman, prezes OpenAI i współtwórca rewolucyjnego konwersacyjnego bota przyjechał do Polski, gdzie spotkał się z premierem Mateuszem Morawieckim. Przy okazji wizyty Altman mówił „Rzeczpospolitej” o potrzebnych regulacjach.
Dzięki nim ruszyła rewolucja AI i od nich zależy również, czy boty pchną naszą cywilizację do przodu, czy jej zagrożą. Kto kryje się za przełomowymi algorytmami?
Roboty asystujące nam w sklepie i humanoidy w fabrykach, wykonujące za nas najtrudniejsze manualnie czynności – to już nie science fiction, a kwestia paru lat.
Naukowcy z Państwa Środka umieścili DNA niemal niezniszczalnych stworzeń, jakimi są niesporczaki, w ludzkich komórkach macierzystych. To droga do stworzenia np. superżołnierzy odpornych m.in. na promieniowanie.
Rodzima aplikacja Mbaza AI została uznana przez UNESCO za jedną z najlepszych na świecie. Wykorzystuje ona sztuczną inteligencję, aby wesprzeć w pracy strażników narodowych parków Gabonu i Kamerunu.
Służba zdrowia to sektor, który sztuczna inteligencja może wywrócić do góry nogami. Zaawansowane algorytmy, dzięki technologii uczenia maszynowego, są już dziś w stanie pobić na głowę wielu lekarzy pod względem wiedzy medycznej.
Dynamiczny rozwój konwersacyjnych modeli sztucznej inteligencji jak ChatGPT sprawił, że branża windykacyjna będzie jedną z pierwszych, gdzie ludzie będą tracić pracę na rzecz algorytmów. „Cyfrowi agenci” są tani, odporni na stres i się nie męczą.