Okręty widmo zasilą amerykańską armię

Marynarka wojenna USA ma ambitny plan, by blisko jedną trzecią jej floty stanowiły zrobotozywane okręty. Pod względem pływających bezzałogowców trwa ostra rywalizacja z Chinami.

Sztuczna inteligencja zrewolucjonizuje e-spotkania

Na mapie rodzimych start-upów pojawił się nowy gracz – SmartyMeet. Spółka sięga po wirtualnego asystenta, który ma usprawnić wideorozmowy online.

Elektryczne samoloty zamiast autobusów? Nowatorski pomysł

Amerykańska linia lotnicza United Airlines chce dowozić swoich pasażerów na i z lotniska za pomocą małych samolotów elektrycznych pionowego startu. W ten sposób ominą drogowe korki.

Psy-roboty będą pilnować baz wojskowych. Są niezwykle wytrzymałe

Inteligentne maszyny na czterech kończynach mają zająć miejsce strażników w armii Stanów Zjednoczonych. Wkrótce robo-psy zaczną patrolować bazę sił kosmicznych US Space Force na Przylądku Canaveral.

Rosja buduje laser oślepiający satelity. Potężny impuls Kaliny

Powstaje nowy naziemny obiekt laserowy do zakłócania satelitów orbitujących nad Ziemią. Według raportu opublikowanego w „The Space Review” Rosjanie chcą za pomocą tego potężnego urządzenia oślepiać satelity nad swoim terytorium.

Pierwsza licencja na taksówki bez kierowcy. Chiny stawiają na roboty

Chińska forma technologiczna Baidu uzyskał zezwolenia na eksploatację w pełni bezzałogowych usług robotaxi na publicznych drogach w dwóch chińskich miastach.

Bill Gates inwestuje w roboty. Pomogą ujarzmić słońce

Jeden z najbogatszych ludzi na świecie wsparł startup, który chce używać zaawansowanych robotów do budowy potężnych elektrowni słonecznych.

Kiełbasa zamiast gwiazdy. Żart naukowca doprowadził do skandalu

Znany francuski fizyk opublikował w mediach społecznościowych post ze zdjęciem, na którym widoczna miała być odległa gwiazda uchwycona przez teleskop Jamesa Webba. Okazało się jednak, że to kawałek hiszpańskiej kiełbasy chorizo.

Domy z plastiku. Amerykańska firma zamienia śmieci w budulec

Amerykańska firma postanowiła wykorzystać góry najbardziej kłopotliwych plastikowych śmieci do stworzenia czegoś bardzo pożytecznego.

Amazon kupuje odkurzacze. Gigant e-commerce chce teraz opanować domy

Amerykański koncern, założony przez Jeffa Bezosa, przejmie producenta robotów sprzątających Roomba. Gigant kupuje koncern iRobot za 61 dol. za akcję. Jeff Bezos za firmę z branży odkurzaczy zapłaci w sumie ok. 1,7 mld dol.

Covid przesunął do pracy zdalnej, a metaverse uczyni ją wirtualną

Przyszłość może należeć do pracy w cyfrowym, równoległym świecie. Najnowsze badania Accenture wskazują, że miejsca wideokonferencji zajęłoby metawersum.

Woda będzie napędzać satelity. Zyskają na zwinności

Thales Alenia Space oraz włoski startup Miprons stworzą system napędowy dla satelitów, który jako paliwo wykorzysta - wodę. Będą teraz mogły szybciej manewrować i unikać kolizji.

Te tatuaże mogą ratować życie. Korea sięga po ciekły metal i nanotechnologię

Seul rozwija nowatorską technikę monitoringu zdrowia człowieka – system, w odróżnieniu od popularnych „inteligentnych” zegarków i innych sprzętów typu wearables, nie będzie jednak tzw. technologią ubieralną.

Nadchodzi czas awatarów. Wideo bez kamer i studiów

Ukraińcy rozwijają platformę, która może, dzięki zaawansowanym algorytmom, tworzyć wirtualne postaci prezenterów mówiących w ponad 60 językach.

Humanoid bada podmorskie wraki. Poleci w kosmos?

Robot stworzony na Uniwersytecie Stanforda w Kalifornii nurkuje do wraków statków i zatopionych samolotów, nawet na głębokości kilometra.

Terminator przestaje być tworem s-f. To maszyna zdecyduje, czy zabić

Zabójcze systemy broni autonomicznej zaczynają się rozprzestrzeniać. I coraz trudniej je kontrolować.

Oto europejski myśliwiec przyszłości. AI ma czytać w myślach pilota

Tempest będzie wyposażony w narzędzia sztucznej inteligencji, które pomogą pilotowi w przypadku przeciążenia i gdy znajdzie się w ekstremalnym stresie. Systemy samolotu można aktualizować tak łatwo jak pobranie aplikacji na smartfona.

Sztuczna inteligencja wielką szansą muzyki klasycznej

Nowatorska technologia warszawskiej spółki może zastąpić kilkunastoosobowy zespół osób zajmujących się produkcją wideo m.in. z koncertów w filharmonii.