Twórca chatbota ChatGPT wart już blisko 100 mld dol. Może mocno uderzyć w Google

Spółka, która stworzyła opartego na konwersacyjnej sztucznej inteligencji bota ChatGPT, chce sprzedać część swoich akcji inwestorom w ofercie prywatnej. Korzysta z boomu na AI, ale musi się zmagać z szybko rosnącą konkurencją.

Sztuczna inteligencja wkracza na Messengera, WhatsApp i Instagram

Asystenci AI posiadający różne osobowości i zainteresowania, rewolucja w komunikacji obrazkowej na komunikatorach oraz nowa odsłona Instagrama – to wszystko ma dać dużo więcej frajdy. Meta za pomocą AI chce stworzyć media społecznościowe na nowo.

Wyścig zbrojeń AI. Jedni wykrywają sztuczną inteligencję, inni ją maskują

Gdy jedne algorytmy próbują oszukać rzeczywistość, generując plagiaty, fake newsy i imitując twórczość człowieka, inne starają się wykryć treści powstające z udziałem botów. W odpowiedzi pojawiają się systemy, które mają zmylić takie detektory.

Polskie działo neutronowe. Niezwykły wynalazek zneutralizuje zagrożenie Bałtyku

Naukowcy opracowali nietypowe narzędzie do rozpoznawania materiałów niebezpiecznych – działo, które zdalnie rozpozna groźne substancje zatopione w morzu.

To może być przełom. Naukowcy już wiedzą, jak odwrócić paraliż

Naukowcy ze szwajcarskiego centrum badawczego NeuroRestore twierdzą, że opracowali terapię genową, która pozwala na przywrócenie mobilności osobom sparaliżowanym. A to dzięki odpowiednio odrastającym nerwom.

Elon Musk kontroluje aż połowę satelitów. Kto jeszcze liczy się na orbicie?

Obecnie ok 7 tys. porusza się po orbitach okołoziemskich, z czego tylko w 2022 r. przybyło 150. Co drugi satelita należy do spółki SpaceX Elona Muska.

Mydło z plastiku. Zaskakująca metoda recyklingu odpadów

Naukowcy opracowali metodę przerobu odpadów z tworzyw sztucznych, takich jak kartony po mleku, pojemniki na żywność i plastikowe torby.

Polscy naukowcy stworzyli świecę, która zabija wirusy, bakterie i grzyby

Inżynierowie z Centrum Rozwoju Technologii dla Przemysłu opatentowali świecę jodową, która wzmacnia organizm człowieka, a niszczy szkodliwe organizmy. Najpierw ma podbić rynek niemiecki.

Podwodny rejs jak jazda samochodem. To będzie osobista łódź podwodna

Być może już niedługo, tak jak każdy może dziś mieć auto i podróżować po lądach, tak wkrótce będzie w stanie pływać po morzach i oceanach, a dokładniej – w ich głębinach. Wszystko za sprawą Nemo, tzw. osobistej łodzi podwodnej.

Retrofitting: zrównoważony rozwój i cyfryzacja dzięki modernizacji urządzeń

Utrzymanie konkurencyjności na dynamicznym rynku wymaga od firm inwestowania w nowe technologie. Z drugiej strony wytyczne związane z realizacją polityk ESG i ochroną środowiska sprawiają, że rozwój technologiczny musi brać pod uwagę nie tylko większą efektywność i zyski, ale także dobro planety. Rozwiązaniem godzącym oba wyzwania może być modernizacja już posiadanych maszyn i urządzeń, czyli retrofitting.

Kolejna pandemia groźniejsza. Naukowcy pracują nad szczepionkami na „chorobę X”

Brytyjscy naukowcy rozpoczęli opracowywanie szczepionek, które miałyby stanowić zabezpieczenie na wypadek pojawienia się nowej, nieznanej „choroby X”. Do przyszłej pandemii szykują się też Amerykanie.

Wielki skok umiejętności ChatGPT. Będzie teraz słyszał, widział i mówił

Chatbot od OpenAI, który zapoczątkował rewolucję w zakresie konwersacyjnej sztucznej inteligencji, dokonuje kolejnego przełomu.

Nowojorska policja sięga po „robocopa”. Ma patrolować kluczowe miejsce w mieście

Jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc na Manhattanie będzie pilnie strzeżone przez robota. Pierwszy robo-policjant właśnie rusza na służbę, ma patrolować stację metra na Times Square.

ChatGPT ma rywala. Gigant z USA zainwestuje miliardy w sztuczną inteligencję

Branżę AI zdominowało dwóch graczy – Microsoft, finansujący tworzonego przez OpenAI bota ChatGPT, oraz Google, który uruchomił zaawansowanego chatbota o nazwie Bard. Teraz do tego wyścigu na zaawansowane algorytmy dołącza kolejny gigant – Amazon.

Technologia rozpoznawania pysków. Nowatorskie narzędzie odnajdzie psa czy kota

Systemy skanujące twarze budzą kontrowersje, ale w przypadku zwierząt mogą służyć nieocenioną pomocą.

Kto na czele wyścigu superkomputerów? Europa się budzi, obawy w Ameryce

Mimo sankcji Chiny mają więcej superkomputerów niż Stany Zjednoczone i są ich największym producentem na świecie.

Te roboty są jak ludzie i będą pracować. Powstaje pierwsza fabryka humanoidów

Inwestycja Agility Robotics może całkowicie odmienić naszą rzeczywistość – amerykańska firma ma bowiem plan, by uruchomić masową produkcję humanoidów. Chce zalać rynek zbliżonymi do wyglądu człowieka inteligentnymi robotami.

Ten preparat umożliwi długie misje kosmiczne. Rozwiązano największy problem

Utrata masy kostnej podczas podróży kosmicznych to jedna z poważnych konsekwencji długotrwałego przebywania w środowisku z mikrograwitacją. Po powrocie z dłuższych misji astronauci mają problemy zdrowotne.