Powstaje uniwersum „Pana Kleksa”. Będą tokeny NFT i świat VR

Ruszają zdjęcia do nowej wersji „Akademii Pana Kleksa”. Kultowy film w nowej odsłonie na premierę poczeka półtora roku. Wcześniej ruszy jednak budowa całego uniwersum związanego z tytułem.

Obiecywał latające taksówki. Porażka założyciela Google

Założony przez Larry'ego Page'a, startup Kitty Hawk obiecał stworzyć małe elektryczne pojazdy latające przeznaczone do rekreacji i transportu. Prace trwały pięć lat, a mimo to nie powstała ani jeden pojazd. Teraz firma znika.

Dron ze skanerem zlokalizuje pola minowe. Pomoże AI

Śmiercionośne ładunki ukryte w ziemi to zagrożenie nie tylko dla wojska, ale również cywilów. Naukowcy, chcąc pomóc w unieszkodliwianiu takich ładunków, opracowali nowatorską technologię, która potrafi wspomóc mozolną i ryzykowną pracę sapera.

Zaskakujący trend. Teraz to człowiek może zastąpić robota

W dobie powszechnej automatyzacji procesów biznesowych rodzi się odwrotne zjawisko, tzw. remanualizacji – przejmowania pracy maszyn na powrót przez ludzi.

Przełom w bateriach. Urządzenia elektroniczne „zasili” krab

To może być prawdziwa rewolucja w przemyśle bateryjnym – wygląda na to, że naukowcy znaleźli sposób na rozwiązanie problemów z rosnącymi kosztami akumulatorów litowo-jonowych.

Autonomiczne samochody będą jednak potrzebowały człowieka

Startupy zajmujące się pojazdami autonomicznymi zebrały dziesiątki miliardów dolarów dzięki obietnicom opracowania aut, które nie będą potrzebowały ludzkiego nadzorcy. To może być miraż.

Ukraiński algorytm ma wyręczyć prawników. Firmę uratował Google

Start-up Pravosud stworzył zaawansowany system, który jest w stanie analizować miliony procesów sądowych i orzeczeń. Projekt wsparł Google.

Piechur jak pilot myśliwca. I będzie widział przez ściany

Armia USA rozpoczyna wprowadzanie rozszerzonej rzeczywistości. Żołnierze otrzymali pierwsze zestawy gogli bojowych od Microsoftu, co ma skokowo zwiększyć ich skuteczność.

Detektor zamiast wierceń. Polacy chcą odmienić branżę wydobywczą

Urządzenie autorstwa polskich naukowców ma ułatwić poszukiwania surowców, generując trójwymiarową mapę złóż. To zrewolucjonizuje sektor wydobywczy?

Proste rozwiązanie zmieni amerykańskich żołnierzy w mocarzy

Konstrukcja jest lekka i w niczym nie przypomina niezgrabnego, ciężkiego, zrobotyzowanego egzoszkieletu, który wojsko chciało wcześniej wprowadzić.

Nowy zabójca wirusów. Także Covid-19 nie przeżyje

Specjalna folia z tworzywa sztucznego jest tania i można tworzyć z niej sprzęt ochronny, jak fartuchy lekarzy, a także opakowania spożywcze czy obrusy.

Polacy stworzyli smartopatrunek. Rewolucja w leczeniu ran

Wynalazek trzech studentów Politechniki Warszawskiej skróci proces gojenia ran – plaster wykryje zmiany pH wskazujące stan zapalny i powiadomi medyka lub pacjenta o przebiegu leczenia. Projekt wygrał prestiżowy konkurs Dysona.

Sztuczna inteligencja łamie kolejne bariery. To już groźne

Zaawansowane algorytmy rujnują nasze dotychczasowe wyobrażenie o sztuce czy sporcie. A to ledwie początek. Wkrótce mogą przejąć władzę w państwach.

Zapomnij o napiwku. Uber do dostaw wykorzysta roboty

Autonomiczne pojazdy dostarczające zamówione online jedzenie z restauracji stają się faktem. Po takie innowacyjne rozwiązanie sięga właśnie Uber Eats.

Amerykanie mają pomysł, jak oślepić wroga. Inteligentna mgła

Defense Advanced Research Projects Agency (DARPA) pracuje nad nowatorską formą zasłony dymnej. Rozwiązanie to wykorzystywane było w trakcie wojen od setek lat.

Nowa aplikacja na smartfona wykryje Covid-19 w mniej niż minutę

Aplikacja głosowa jest bardzo skuteczna dzięki sztucznej inteligencji, która potrafi zdiagnozować pacjenta na podstawie jego głosu.

Rosja przenosi lot na Księżyc. Brakuje części

Rozpoczęcie pierwszej misji na Księżyc we współczesnej historii Rosji zostało przesunięte na rok 2023. Powodów nie podano, ale można się ich domyślić. Brakuje importowanych części do rosyjskiej sondy.

W Japonii chłodzą serwery latem śniegiem z zimy. Tradycja i nowoczesność

Japońskie White Data Center znalazło sposób na tanie i ekologiczne chłodzenie serwerów. Z pomocą przychodzą stare sposoby przechowywania lodu i śniegu na lato.