Robogórnicy będą kopać na księżycu

Naukowcy chcą wysłać na naturalnego satelitę Ziemi autonomiczne maszyny, które mają wydobywać tamtejsze zasoby. Takie roje górniczych robotów miałyby również drążyć w skałach m.in. przyszłe bazy dla astronautów.

Rozciągliwe roboty inspirowane robakami. Wejdą wszędzie

Gąsienice nie mają żadnych kończyn ani kości, a poruszają się z dużą precyzją i szybkością. Potrafią pokonywać znaczne przeszkody. Dlatego naukowcy z Uniwersytetu w Glasgow zainspirowali się nimi , by stworzyć roboty o podobnych możliwościach.

Nowa teoria włoskich naukowców podważa pochodzenie COVID-19

Naukowcy we Włoszech twierdzą, że odkryli obecność wirusa SARS-CoV-2 w tym kraju długo przed wybuchem pandemii. Nawet zanim „odkryto go w grudniu 2019 roku w Wuhan. Takie teorie bardzo podobają się w Chinach.

Powstał ekstremalnie wytrzymały materiał. Inspiracją była kolczuga

Tkanina inspirowana kolczugą, która może zmienić stan z miękkiego w stały, posłuży do konstruowania smart egzoszkieletów lub budowy mostów, a grafen Janus ma zwielokrotnić pojemność baterii.

Osadnicy na Marsie zbudują domy z zaskakującego materiału

Kolonizatorzy Marsa będą używać własnej krwi, potu, łez, mocz oraz kurzu do tworzenia materiałów budowlanych przypominających beton. Naukowcy z Uniwersytetu w Manchesterze wymyślili, jak zastąpić materiały niedostępne na Czerwonej Planecie.

Handlowy gigant przyjmuje kryptowaluty? Oszuści wstrząsnęli kursem

Nieznani sprawcy rozesłali komunikat, który rzekomo miał pochodzić od sieci sklepów Walmart mówiący, o planach umożliwienia płatności w litecoinach. Notowania tej kryptowaluty skoczyły o 30 proc.

W Ameryce rządy stawiają na kryptowaluty. Potężne protesty

Niewielkie państwo w Ameryce Środkowej może stać się iskrą, która wywoła rewolucję w świecie finansów. Salwador z początkiem września zdecydował bowiem, że wirtualna waluta będzie oficjalnym środkiem płatniczym w tym kraju.

Amazon stawia na sklepy bez kas i kasjerów. To rewolucja

Amazon otworzy w przyszłym roku pierwsze sklepy pod marką Whole Foods w których nie będzie kas i kasjerów. Dwa pierwsze sklepy z technologią „Just Walk Out” powstaną w Waszyngtonie i Sherman Oaks w Kalifornii.

Tworzymy region z centralą w Warszawie

Chcemy znaleźć się w pierwszej trójce producentów smartfonów w regionie CEE.

Patrole robotów ścigają lekceważących obostrzenia związane z Covid-19

Na ulice Singapuru wyjechały autonomiczne roboty, które mają monitorować, jak przestrzegane są zasady bezpieczeństwa związane z Covid-19. Patrole takich maszyn zwracają uwagę na osoby, które lekceważą m.in. zakaz zgromadzeń powyżej pięciu osób.

Sąd: sztuczna inteligencja nie może patentować własnych wynalazków. Na razie

Postęp w dziedzinie AI jest na tyle zaawansowany, że sztuczna inteligencja, m.in. dzięki uczeniu maszynowemu, jest w stanie opracowywać nowatorskie rozwiązania i innowacyjne produkty. W przyszłości sama mogłaby też je patentować.

Robot kameleon przełomem w kamuflażu. Tego chce armia

W ostatnim czasie na rynku pojawiło się sporo robotów imitujących zwierzęta, w tym automatyczny pies – Spot. Ale wszystkich pobili naukowcy z Korei Płd.

Można oddać twarz do sklonowania i zainkasować pieniądze

Jedna z firm reklamowych wdraża dość nietypowy i wielce kontrowersyjny projekt – chce tworzyć wierne kopie ludzkich twarzy. To na ich podstawie miałyby powstawać cyfrowe postaci.

Chiny znów uderzą w kryptowaluty. Chcą je wyeliminować

Aktywa cyfrowe nie są prawnym środkiem płatniczym i nie mają żadnej wartości – powiedział wysoki rangą urzędnik Ludowy Bank Chin. Zapowiedział dalsze działania, które mają zlikwidować jakikolwiek obrót kryptowalutami.

Fałsz czy prawda? Kolejne wybory może wygrać deepfake

Im technologia deepfake będzie doskonalsza, tym większe ryzyko, że nie rozpoznamy prawdy, ślepo akceptując każdą informację – ostrzegają analitycy.

Czerwony promień uderzy w bezzałogowce i rakiety

Lasery wykorzystywane przez wojsko to wciąż brzmi jak science fiction – takie urządzenia nadal są bowiem zbyt nieporęczne, aby można je było nosić w kaburach i zasilać małymi bateriami.

Autonomiczny bus potrącił niewidomego. Wstrzymane kursy

Do wypadku doszło w wiosce olimpijskiej w Tokio. W odpowiedzi Toyota zawiesiła testowe kursy swoich pojazdów elektrycznych e-palette.

Kwadratowe dawki. Coraz bliżej odżywiania z filmów sci-fi

Wizja serwowania żywności w 100 proc. przetworzonych, łatwych do podania formach jest coraz bliższa ziszczenia się.