Fiasko szalonego planu Bitcoin City. Ten kraj ma problem

Salwador wycofuje się z kontrowersyjnego projektu oparcia gospodarki tego kraju na cyfrowej walucie. Eksperyment, którego wielkim zwolennikiem był prezydent Nayib Bukele, okazał się porażką.

Robot pobił rekord w biegu na 100 metrów. To dopiero początek

Dwunożny robot Cassie, który powstał na amerykańskim Oregon State University, przebiegł 100 m w czasie poniżej 25 sekund, ustanawiając tym samym rekord robotów. Według naukowców Cassie da początek całej serii chodzących maszyn.

Znana przyczyna śmierci Kościuszki. Zaskakujące wyniki badań polskich naukowców

Badania molekularne pomogły wyjaśnić przyczyny śmierci Tadeusza Kościuszki. Jak się okazuje to nie tyfus ani zapalenie płuc były przyczyną śmierci naszego bohatera narodowego.

Chiny konstruują superpocisk. Lata i pływa

Pekin chce zdobyć przewagę w nowym, technologicznym wyścigu zbrojeń. Tę mają mu dać nowatorskie rakiety z silnikami napędzanymi borem.

Algorytmy znad Wisły mogą zdziałać cuda

Polscy naukowcy i rodzime start-upy pracują nad przełomowymi technologiami data science. Sięgają po nie m.in. astrofizyk, psycholog i analityk sportu.

Polski start-up chce zewolucjonizować tradycyjne sklepy. Weszli do Dubaju

To oni maczali palce w powstaniu bezobsługowej Żabki w fabryce Tesli pod Berlinem i stworzeniu w Dubaju nowatorskiego formatu sklepu – phygital store.

Mikroroboty zadbają o zęby. Koniec nitką i szczotkowaniem

Przyszłość opieki dentystycznej drzemie w robotyce. Pasta do zębów, szczotka czy nici niedługo mogą pójść w odstawkę, jeżeli projekt realizowany przez grupę naukowców z University of Pennsylvania zostanie wdrożony do powszechnego użycia.

Powstaje uniwersum „Pana Kleksa”. Będą tokeny NFT i świat VR

Ruszają zdjęcia do nowej wersji „Akademii Pana Kleksa”. Kultowy film w nowej odsłonie na premierę poczeka półtora roku. Wcześniej ruszy jednak budowa całego uniwersum związanego z tytułem.

Obiecywał latające taksówki. Porażka założyciela Google

Założony przez Larry'ego Page'a, startup Kitty Hawk obiecał stworzyć małe elektryczne pojazdy latające przeznaczone do rekreacji i transportu. Prace trwały pięć lat, a mimo to nie powstała ani jeden pojazd. Teraz firma znika.

Dron ze skanerem zlokalizuje pola minowe. Pomoże AI

Śmiercionośne ładunki ukryte w ziemi to zagrożenie nie tylko dla wojska, ale również cywilów. Naukowcy, chcąc pomóc w unieszkodliwianiu takich ładunków, opracowali nowatorską technologię, która potrafi wspomóc mozolną i ryzykowną pracę sapera.

Zaskakujący trend. Teraz to człowiek może zastąpić robota

W dobie powszechnej automatyzacji procesów biznesowych rodzi się odwrotne zjawisko, tzw. remanualizacji – przejmowania pracy maszyn na powrót przez ludzi.

Przełom w bateriach. Urządzenia elektroniczne „zasili” krab

To może być prawdziwa rewolucja w przemyśle bateryjnym – wygląda na to, że naukowcy znaleźli sposób na rozwiązanie problemów z rosnącymi kosztami akumulatorów litowo-jonowych.

Autonomiczne samochody będą jednak potrzebowały człowieka

Startupy zajmujące się pojazdami autonomicznymi zebrały dziesiątki miliardów dolarów dzięki obietnicom opracowania aut, które nie będą potrzebowały ludzkiego nadzorcy. To może być miraż.

Ukraiński algorytm ma wyręczyć prawników. Firmę uratował Google

Start-up Pravosud stworzył zaawansowany system, który jest w stanie analizować miliony procesów sądowych i orzeczeń. Projekt wsparł Google.

Piechur jak pilot myśliwca. I będzie widział przez ściany

Armia USA rozpoczyna wprowadzanie rozszerzonej rzeczywistości. Żołnierze otrzymali pierwsze zestawy gogli bojowych od Microsoftu, co ma skokowo zwiększyć ich skuteczność.

Detektor zamiast wierceń. Polacy chcą odmienić branżę wydobywczą

Urządzenie autorstwa polskich naukowców ma ułatwić poszukiwania surowców, generując trójwymiarową mapę złóż. To zrewolucjonizuje sektor wydobywczy?

Proste rozwiązanie zmieni amerykańskich żołnierzy w mocarzy

Konstrukcja jest lekka i w niczym nie przypomina niezgrabnego, ciężkiego, zrobotyzowanego egzoszkieletu, który wojsko chciało wcześniej wprowadzić.

Nowy zabójca wirusów. Także Covid-19 nie przeżyje

Specjalna folia z tworzywa sztucznego jest tania i można tworzyć z niej sprzęt ochronny, jak fartuchy lekarzy, a także opakowania spożywcze czy obrusy.