Chiny mają nową broń. To może być przełom na morzu

Dotąd jeszcze żadna armia świata nie mogła się pochwalić tego typu uzbrojeniem – Pekin wprowadza do służby okręt sterowany przez sztuczną inteligencję (AI), który ma być platformą dla autonomicznych dronów.

Chcą być jak GitHub, ale w świecie AI

Warszawski start-up rozwija platformę pomagająca inżynierom w tworzeniu modeli uczenia maszynowego. Zapotrzebowanie na ich nowatorski produkt jest ogromne. W ub.r. liczba ich klientów wzrosła czterokrotnie.

Pomidorowa rewolucja Maspeksu

Grupa Maspex wspiera rozwój zrównoważonego rolnictwa i pracuje nad wprowadzeniem nowej odmiany pomidora gruntowego oraz doskonaleniem linii produktów marki Łowicz.

Kryptowaluty kuszą sklepy. Tyle że ich kursy mocno spadły

Rośnie liczba sklepów, zwłaszcza luksusowych, akceptujących płatności cyfrowymi tokenami. Jednak ostatnie silne spadki ich wartości mogą spowolnić albo nawet zatrzymać ten trend.

Kolacja lub impreza 200 m pod wodą

U-Boat Worx, holenderska firma produkująca łodzie podwodne, opracowała zaskakujący model. Łódź o nazwie UWEP (akronim od Under Water Entertainment Platform, z ang. podwodna platforma rozrywkowa) ma służyć imprezom towarzyskim w głębiach mórz.

Polaków nakarmią i napoją roboty

Kucharz, kelner czy barman z czipem zamiast mózgu? To nie science fiction, już teraz inteligentne maszyny odważnie zaglądają do barów i restauracji nad Wisłą.

Niezwykły superjacht dla miliarderów. Cały w szkle

Projektanci jachtów starają się jak mogą, by wyróżnić swoje dzieła z „tłumu” takich samych, luksusowych projektów. Przesuwają granice ekstrawagancji coraz dalej i dalej.

Bitcoin po 10 tys. dolarów? Tak przewiduje znany amerykański inwestor

Kryptowaluty w tym roku radzą sobie fatalnie. Nie pomagają nastroje na rynkach finansowych, gdzie inwestorzy obawiają rosnącej inflacji, zacieśniania monetarnego i spowolnienia gospodarczego.

Nadchodzi cyfrowe euro. Testy możliwe już w 2023 r.

Członek zarządu Europejskiego Banku Centralnego Fabio Panetta wskazał, że prace nad wprowadzeniem cyfrowego euro trwają, a jego testy mogą rozpocząć się już pod koniec przyszłego roku.

Polacy mają pomysł na uprawę roślin na Marsie

Nanotechnologia to sposób na walkę ze zmianami klimatycznymi, pozyskanie wody pitnej i podbój kosmosu. Jej potencjał wykorzystać chce Nanoseen.

Poczty w dronowej awangardzie. Paczka prosto z nieba

Drony zrobiły furorę na ukraińskim niebie, okazując się morderczą i skuteczną bronią, ale w tym samym czasie szybko rozwijają się zastosowania cywilne. Jednym z wiodących są „latający listonosze”.

Robot pomaluje paznokcie w sposób wyjątkowy. Wciąż się uczy

W amerykańskich supermarketach można tanio i szybko pomalować paznokcie między kolejnymi zakupami. Mechaniczna manikiurzystka robi furorę i pokazuje przyszłość usług „beauty”.

Robot rekordzistą w skokach wzwyż

Naukowcy stworzyli skaczącego robota, który potrafi wyskakiwać wysoko w powietrze, niczym rakieta. Zresztą ową rakietę nieco przypomina.

Metawersum będzie magnesem dla trolli. Twórca Apple iPod ostrzega

Twórca jednego z najpopularniejszych i najstarszych urządzeń Apple ostrzega przed powstającym metawersum, czyli wirtualnym światem, nad którym pracuje spółka Meta, właściciel Facebooka.

Armagedon w kryptowalutach. Jest pomysł, jak je ratować

To, co w ostatnich dniach dzieje się na rynku wirtualnego pieniądza może przyprawić o zawrót głowy. Zaufanie do kryptowalut zostało mocno podkopane. Od początku maja można zaobserwować kompletne załamanie tego rynku.

Uprawy z kontenera wsparte AI i aplikacją. To przyszłość rolnictwa?

Krakowski start-up stworzył system hodowli roślin – w każdym miejscu, o każdej porze roku, bez pestycydów i z ograniczonym zapotrzebowaniem na wodę.

Na aktorów padł blady strach. AI może ich okraść albo zastąpić

Equity, amerykański związek zawodowy pracowników sztuk widowiskowych, wystartował z nową kampanią „Stop AI Stealing the Show”. Twierdzi, że sztuczna inteligencja uderza w źródła utrzymania aktorów i należy zmienić prawo.

Powstanie miasto na wodzie. Recepta na brak ziemi i zmiany klimatu

W ramach UN Habitat – programu Organizacji Narodów Zjednoczonych zajmującego się kwestiami urbanizacji – w Korei Płd. powstanie samowystarczalna, pływająca aglomeracja.