Aby nie oddać rynku nowej konkurencji silni gracze na rynku przewozów taksówkowych oraz wynajmu hulajnóg na minuty postanowili połączyć siły. Od teraz w ramach platformy Free Now, za pośrednictwem której można było zamówić taxi, oferować będzie również możliwość pożyczania jednośladów Tier. A to dopiero początek. Niemieckie Free Now zapowiada bowiem, że w ramach rozwoju tzw. multimobilności rozszerzać będzie usługi o kolejne środki transportu i kolejnych zewnętrznych operatorów.

Kooperacja Free Now i Tier właśnie wystartowała w Polsce. – Tak samo jak kierowcy taxi są samodzielnymi przedsiębiorcami, którzy dzięki naszej platformie mogą zarabiać i pozyskiwać pasażerów, tak samo urządzenia transportu osobistego zewnętrznych partnerów mogą być dostępne w naszej aplikacji i tym samym poszerzać swoje kanały dotarcia do użytkowników – wyjaśnia Krzysztof Urban, szef Free Now na Polskę.

CZYTAJ TAKŻE: Szalejesz na hulajnodze? Operatorzy znaleźli sposób

Free Now wcześniej rozwijało własną flotę hulajnóg, ale ten projekt został zarzucony. Teraz z apki taksówkowej będzie można pożyczać hulajnogi innego operatora. Partnerstwo ma charakter globalny (wspólne usługi działają już w Niemczech, Wlk. Brytanii i Fracji), a – jak wskazuje firma, za którą stoją Daimler i BMW – docelowo Free Now ma przekształcić się w platformę MaaS (Mobility as a Serice, czyli mobilność jako usługa). W niektórych krajach firma oferuje już usługi mobilności różnych operatorów, w tym e-skutery i carsharing (m.in. w Niemczech). Do końca 2021 r. Free Now planuje osiągnąć 4 mln przejazdów z partnerami w zakresie multimobilności.

Podobnych partnerstw na rodzimym rynku przybywa. Przykładem jest współpraca 4Mobility (carsharing) z Blinkee.City (skutery elektryczne). W ramach jednej apki od tego roku można pożyczać pojazdy obu operatorów.