Liderzy mocno dbają o efektywność biznesu

123rf.com

Przybywa firm z branży IT, które mogą pochwalić się efektywnością aktywów powyżej 10 proc.

Na podstawie ROA (ang. return on assets) można wnioskować, że działające w Polsce firmy z branży IT całkiem efektywnie zarządzają swoim majątkiem. Średni wskaźnik dla analizowanych przedsiębiorstw wynosi 8 proc. i jest o prawie 2 pkt proc. wyższy niż rok wcześniej. To napawa optymizmem, ponieważ co do zasady im wyższy poziom rentowności aktywów, tym lepsza sytuacja finansowa firmy.

LiveChat znów liderem

Stopa zwrotu z aktywów jest istotną informacją dla instytucji finansowych, udzielających przedsiębiorstwom kredytów. Podobnie jak w innych branżach, również w IT widać dużą rozpiętość tego wskaźnika.

Bazując na danych za 2015 r. wyłoniliśmy branżowego lidera: to LiveChat Software, który może się pochwalić niemal 88-proc. ROA (jest też liderem pod względem ROE). Rok wcześniej rentowność jego aktywów była na niemal identycznym poziomie. Biorąc pod uwagę dynamicznie rosnące zyski technologicznej firmy, można założyć, że jest ona faworytem do pierwszego miejsca również w przyszłorocznym rankingu. W tym roku na podium za nią znalazł się CD Projekt oraz SMT, które właśnie zmieniło nazwę na i Albatros. Robi też gruntowne porządki w grupie: łączy spółki, żeby uprościć strukturę biznesu i zwiększyć jego efektywność.

Generalnie uważa się, że w małych firmach ROA powinno być wyższe niż w dużych. Prawie 18 proc. analizowanych podmiotów z branży IT może się pochwalić dwucyfrowym wskaźnikiem. Są w tym gronie zarówno międzynarodowi giganci (np. Siemens, LG Electronics Mława), jak i firmy średniej wielkości (MakoLab, Vivid Games).

– Ciężko znaleźć optymalne ROA, każda spółka ma inne uwarunkowania – podkreśla Krzysztof Pado, analityk DM BDM. Z danych za 2015 r. wynika, że generalnie niższy wskaźnik mają spółki mniej zaawansowane technologicznie, które nie uzyskują wysokich marż i działają na pograniczu IT i handlu. Mowa tu chociażby o Action, Komputroniku czy Arcusie. Ich ROA wynoszą odpowiednio: 1,7 proc., niespełna 1,8 proc. oraz 1,4 proc.

Ocena firm na podstawie wskaźników jest obarczona ryzykiem, ponieważ opiera się na danych historycznych. Tymczasem w branży IT sytuacja zmienia się bardzo dynamicznie. Niekiedy jeden duży kontrakt (skutkujący np. koniecznością zawiązania wysokich rezerw) jest w stanie zaważyć na całorocznych zyskach.

Sprzedaż się opłaca

Wzrost skali biznesu przekłada się na zwyżkę przychodów większości analizowanych firm. A jaka jest rentowność ich sprzedaży? Tu znów mamy potężną rozpiętość. W sześciu firmach wskaźnik ROS (ang. return on sales) przekracza 40 proc. Chodzi o LiveChtat, 11 bit studios, Cloud Technologies, CD Projekt, Naukową i Akademicką Sieć Komputerową oraz o Dreamlab. Na drugim biegunie są nieliczni, jak PKP Informatyka, Dimension Data Polska, Simple, CI Games czy Infovide-Matrix, dla których wskaźnik jest ujemny.

Branża nowych technologii z roku na rok zwiększa zatrudnienie. Analizowane przez nas firmy łącznie dają pracę ponad 73 tys. osób. Najwięcej, bo aż 21 tys. specjalistów zatrudnia Asseco Poland. Za nim znalazły się CapGemini Polska, Comarch i Atos. Na ich stronach internetowych praktycznie cały czas możemy znaleźć informację o prowadzonej rekrutacji. Szczególnie dynamicznie zatrudnienie zwiększa krakowski Comarch. W samym 2015 r. dał pracę blisko 800 osobom.

Mogą Ci się również spodobać

Showmax znika z Polski, partnerzy zaskoczeni

Po niemal dwóch latach obecności serwis postanowił wycofać się z naszego kraju. Choć decyzja ...

Dzieci śpiewają na cześć koncernu Huawei

Kampania ocieplania wizerunku chińskiego koncernu Huawei oskarżanego przez tajne służby USA i część ich ...

Polskie firmy sypną grami jeszcze wiosną

Do blisko 2,2 mld zł urośnie w tym roku polski rynek gier. Ich twórcy ...

Oblężenie globalnej sieci. WhatsApp i Netflix na fali

W pierwszy dzień kwarantanny popularność WhatsAppa zwiększyła się aż o 217 proc., a ruch ...

Premiera podniebnej taksówki: 18 elektrycznych wirników nad głową

Niemiecki startup Volocopter zaprezentował najnowszy model powietrznej elektrycznej taksówki, która może zabrać na pokład ...

Ekologia, pomaganie i biznes w jednym

Wystarczy parę klików online. Przyjdzie kurier, bezpłatnie odbierze od ciebie stare ubrania, a za ...