Internet wielką szansą dla polskich eksporterów

Centrum logistyczne Alibaby. Wiele polskich firm sprzedaje za granicę poprzez platformę chińskiego giganta
Bloomberg

Obecnie online odpowiada za ok. 30 mld zł polskiego eksportu. Za kilka lat ta kwota może wzrosnąć nawet kilkakrotnie, ale firmom trzeba w tym pomóc.

Polski handel internetowy rozwija się błyskawicznie, ale wciąż rodzimi sprzedawcy stawiają głównie na szukanie klientów w kraju. Z raportu PwC dla Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, do którego dotarła „Rzeczpospolita”, wynika, że tylko ok. 4 proc. polskich firm prowadzi sprzedaż internetową do innych krajów, przy średniej unijnej 7 proc.

CZYTAJ TAKŻE: Jadwiga Emilewicz: Polski eksport cyfrowy jest zbyt mały

Autorzy raportu podkreślają, że samo zniwelowanie barier zidentyfikowanych przez przedsiębiorców jako utrudniające rozwój e-eksportu mogłoby w długiej perspektywie zwiększyć liczbę takich firm do 16 proc. Tym samym wartość polskiego e-eksportu zwiększyłaby się o 400 proc., do ok. 110 mld zł.

Szansa na boom

Barier jednak nie brakuje. Ankietowani na potrzeby raportu przedsiębiorcy wskazują głównie brak kapitału na inwestycje niezbędne, aby móc w pełni korzystać z szans dawanych przez cyfrowy eksport. Często wskazywane są też problemy ze znajomością prawa na innych rynkach, kosztowna promocja czy droga obsługa reklamacji i zwrotów.

Mimo to firmy widzą potencjał w takim sposobie na poszerzanie bazy klientów. – Z naszych badań wynika, że niemal połowa przedsiębiorstw w Polsce prowadzących już działalność e-commerce na rynku krajowym planuje rozpoczęcie sprzedaży za granicę przy wykorzystaniu kanałów elektronicznych – mówi Agnieszka Gajewska, partner PwC, lider zespołu ds. sektora publicznego i infrastruktury w Europie Środkowo-Wschodniej. – Firmy dostrzegają szanse i potencjał dla rozwoju przedsiębiorstwa, jakie niesie ze sobą ekspansja zagraniczna i, co ciekawe, wykazują większy optymizm w kwestii perspektyw rozwoju e-eksportu niż eksportu tradycyjnego – dodaje.

CZYTAJ TAKŻE: Alibaba, eBay czy Amazon? Nowe okno na świat polskich firm

Autorzy raportu podają, że polskie firmy odnotowują 16 proc. przychodów w e-handlu na rynki zagraniczne, a wartość polskiego e-eksportu jest szacowana na ponad 27 mld zł. – Zgodnie z wynikami za 2 kwartał 2019 r. firma odnotowała blisko 50-proc. wzrost sprzedaży e-commerce, a sprzedaż w tym kanale stanowiła 11,7 proc. sprzedaży grupy. To głównie zasługa rozwoju sklepów internetowych za granicą, ale, co również ważne, rosnącego potencjału kanału mobile, który już teraz odpowiada za ponad połowę przychodów z e-commerce – podaje biuro prasowe LPP, największego krajowego sprzedawcy odzieży pod markami Reserved czy House.

w Chinach za pośrednictwem platformy Tmall.hk z dużymi sukcesami swoje produkty sprzedają m.in. Bell, Bielenda, Dermedic czy Ziaja

Nadal kluczowym dla LPP rynkiem pozostaje Polska, generuje 13 proc. przychodów, a w przypadku pozostałych rynków jednym ze strategicznych regionów, zarówno pod względem sprzedaży stacjonarnej, jak i e-commerce, jest obecnie Europa Południowo-Wschodnia. – Popularność marek LPP w tej części Europy uzasadnia również decyzję spółki o rozbudowie międzynarodowej sieci dystrybucji i uruchomieniu jeszcze w tym roku dedykowanego sprzedaży online Fulfillment Center pod Bukaresztem. Z kolei już w przyszłym roku firma planuje uruchomić kolejne Fulfillment Center na Słowacji – dodaje LPP.

CZYTAJ TAKŻE: Serwisy aukcyjne i marketplace polskim fenomenem

Zgodnie z zapowiedziami do końca roku oferta marek należących do LPP dostępna będzie przez internet w każdym kraju UE oraz na Ukrainie.

Nowe opcje

W pierwszym półroczu ponad 20 proc. sprzedaży grupy Oponeo przypadło już na rynki zagraniczne, a obecna jest na nich tylko online. – W I półroczu 2019 roku przychody z tytułu sprzedaży krajowej były o 12 proc. wyższe niż w analogicznym okresie poprzedniego roku, podczas gdy przychody z działalności zagranicznej wzrosły o 16,3 proc. – mówi Monika Siarkowska, rzecznik Oponeo. – Biorąc pod uwagę dynamikę wzrostu przychodów, w pierwszej trójce są: Słowacja, Czechy i Irlandia – dodaje.

CZYTAJ TAKŻE: Internet wykańcza znane marki odzieżowe

Polskie firmy mają też nowe możliwości, aby mocniej wejść w e-eksport, choć z mniejszymi inwestycjami. Takie możliwości dają globalne platformy, takie jak Alibaba, Amazon czy eBay, choć także Allegro, które również pośredniczy w sprzedaży poza Polskę. Dzięki temu firma nie musi uruchamiać własnej witryny, a często cały proces logistyczny może przekazać pośrednikowi.

Jak już pisaliśmy w „Rzeczpospolitej”, w Chinach za pośrednictwem platformy Tmall.hk z dużymi sukcesami swoje produkty sprzedają m.in. Bell, Bielenda, Dermedic czy Ziaja. Z kolei z pośrednictw Amazona korzysta ponad 7,2 tys. firm z Polski.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Przeniosą szkolenia do wirtualnej rzeczywistości

Choć startup MojoApps.co powstał w tym roku, zdobył już zlecenia wielkich korporacji i planuje ekspansję ...

Maraton okazji i pseudookazji rozpoczęty. Czas na Cyber Monday

Black Week, Black Friday, Cyber Monday, a niedługo później dzień darmowej dostawy i w ...

Panika na akcjach CD Projektu. Wyparowało 2,5 mld zł

Kurs CD Projektu spadał podczas piątkowej sesji aż o 12 proc. To efekt informacji, ...

Na koronawirusie żerują już oszuści. Giganci łączą siły

Zbierający śmiertelne żniwo wirus z Wuhan stał się wodą na młyn dla wszelkiej maści ...

Groźne oblicze SI. To mistrz konfabulacji i fake newsów

Nowy system oparty na sztucznej inteligencji tak szybko nauczył się doskonałej manipulacji i fabrykowania ...

Rewolucyjna soczewka kontaktowa. Mrugając, powiększysz obraz

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego stworzyli zrobotyzowaną soczewkę, która jest w stanie ...