Instagram walczy z poprawianiem wyglądu

Rodrigo Alves to król operacji plastycznych i idol wielu użytkowników Instagrama
Shutterstock

Serwis Instagram zdecydował się zablokować część filtrów, które imitują operacje plastyczne i drastyczne zmiany wyglądu użytkowników.

Według psychologów media społecznościowe mają negatywny wpływ na samoocenę, także Instagram. Kilka miesięcy temu portal rozpoczął w Kanadzie, Japonii, Australii, Brazylii oraz Irlandii testy z ukrywaniem liczby polubień. Instagram chce w ten sposób zmniejszyć presję wynikającą z otrzymania jak największej ilości lajków i zachęcić użytkowników, aby skupili się na treści publikowanych postów.

CZYTAJ TAKŻE: Instagram ma pomysł na walkę z dręczeniem w sieci

Następnie portal zabrał się za posty reklamujące produkty dietetyczne i zabiegi kosmetyczne. W lutym tego roku portal rozpoczął walkę z treściami zawierającymi przykłady samookaleczenia się po tym jak 14-letnia Brytyjka zainspirowana zdjęciami na Instagramie popełniła samobójstwo. Teraz przyszła pora na filtry zdjęć imitujące konkretne operacje plastyczne. Dzięki nim użytkownicy mogą sprawdzić, jaki wpływ na ich wygląda będzie miał konkretny zabieg kosmetyczny lub chirurgiczny – informuje BBC.

Już wkrótce znikną filtry powiększające usta, wyszczuplające i wygadzające twarz – potwierdziła firma Spark AR, odpowiedzialna za tworzenie filtrów na Instagramie. Nie wiadomo jeszcze konkretnie, o jakie filtry chodzi i kiedy dokładnie zapowiedziane zmiany zostaną wprowadzone, ale mają one tyle samo zwolenników, co przeciwników. Nie znikną na pewno filtry, które m.in. imitują piegi i dają efekt kolorowego makijażu.

CZYTAJ TAKŻE: Mikroczipy pod skórą zamiast biletu czy kluczy. Niebezpieczna moda

– Chcemy, aby zabawa filtrami była pozytywnym doświadczeniem i w związku z tym zdecydowaliśmy się na zmiany w naszym regulaminie – poinformowała firma Spark AR w oficjalnym oświadczeniu.

Przeciwnicy argumentują, że filtry przyczyniają się do problemów z samooceną użytkowników portalu oraz do presji na idealny, wciąż młodzieńczy wygląd. Natomiast przeciwnicy usunięcia filtrów argumentują, że to nic nie da dopóki w mediach społecznościowych będą lansować się celebryci, których wygląd został poprawiony – i to nie za pomocą filtrów, ale zabiegów estetycznych.

Jednak zwolennicy usunięcia filtrów mają moce argumenty, twierdząc, ze niektóre filtry – jak Plastica pokazują efekty najbardziej ekstremalnych zabiegów chirurgii estetycznej, mogą zachęcać do zmiany wyglądu.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Rosja zablokuje YouTube, Twittera i Facebooka. Zaskakujący powód

W rosyjskim parlamencie jest już projekt ustawy o sankcjach wobec największych zagranicznych platform internetowych. ...

Apple pokazało nowe gadżety. Jest iPhone 11

Apple Special to od lat najważniejsza impreza dla fanów urządzeń spod loga nadgryzionego jabłka. ...

Coraz więcej kobiet w IT. Obejmują kierownicze stanowiska

W zeszłym roku kobieta była co czwartą aplikującą o pracę w sektorze informatycznym. Ten ...

Nadchodzi świat cyborgów. Kto chce ulepszania ciała?

Prawie dwie trzecie mieszkańców najbardziej rozwiniętych krajów Europy Zachodniej rozważyłoby wyposażenie ludzkiego ciała w ...

Rosyjski egzoszkielet dla fabryk. Można pracować bez wytchnienia

Konstrukcja powstała nie z myślą o niepełnosprawnych, ale pracujących na stojąco, aby mogli odpocząć. ...

CES2020. Lewitująca deska nie potrzebuje fal ani wiatru

Autonomiczne auta, drony z paczkami, roboty-akrobaci i wszechobecna sztuczna inteligencja – te trendy nadadzą ...