Bill Gates stworzył koronawirusa? Wywiad ma być dowodem

Bloomberg

Założyciel Microsoftu Bill Gates jest teraz największą ofiarą spiskowych teorii dotyczących koronawirusa.

Tak przynajmniej wynika z raportu opracowanego przez dziennik „New York Times” i Zignal Labs, firmę analizująca media. Według danych, które udało im się zgromadzić i porównać, założyciel Microsoftu stał się ofiarą teorii spiskowych. Ponad 1,2 miliona razy połączono go z pandemią koronawirusa na YouTube, Facebooku i Twitterze.

CZYTAJ TAKŻE: Pandemię spowodowały sieci 5G? Wielu w to wierzy

Zwolennicy spiskowych teorii uznali, że to on jest winien pandemii koronawirusa. Tak wynika z analizy wpisów internetowych, audycji radiowych i telewizyjnych. Między lutym a kwietniem Gates był o 33 proc. częściej uznawany za winowajcę niż sieć 5G. Jak dotąd to nowa technologia była najpopularniejszym „winowajcą” pandemii.

Z raportu wynika, że jednego dnia pojawiało się nawet 18 tysięcy wpisów czy komentarzy łączących koronawirusa i Billa Gatesa. „New York Times” znalazł 16 tysięcy postów na Facebooku, które skomentowano prawie 900 tysięcy razy. Najpopularniejsze filmy przedstawiające tę teorię spiskową obejrzało niemal 5 mln ludzi na przełomie marca i kwietnia.

CZYTAJ TAKŻE: Seria ataków na maszty 5G w Holandii. Wcześniej była Wielka Brytania

O co chodzi w tych teoriach? Główne przesłanie jest takie, że Bill Gates stworzył chorobę COVID-19 w celu czerpania korzyści ze szczepionki. Jeszcze bardziej niesamowite teorie twierdzą, że miliarder jest członkiem grupy, której nadrzędnym celem jest wybicie ludzkości lub też wdrożenie globalnego systemu permanentnej kontroli.

Twórcy tych teorii twierdzą też, że maja dowód na ich prawdziwość i przytaczają przemówienie, które założyciel Microsoft wygłosił w 2015 roku. Bill Gates powiedział wtedy, że największym zagrożeniem dla ludzkości obecnienie jest wojna atomowa, ale wirus, który z łatwością rozprzestrzeni się po świecie i zagrozi życiu milionów ludzi.

Według autorów raportu Bill Gates padł ofiarą zmasowanej krytyki i fałszywych teorii rozpowszechnianych przez przeciwników szczepień, prawicowych ekstremistycznych publicystów oraz członków internetowej grupy QAnon, która rozpowszechnia teorie konspiracyjne. Wszyscy oni twierdzą, że miliarder rozpętał pandemię, by stać się jeszcze bogatszym, a wywiad z 2015 roku jest tego dowodem.

CZYTAJ TAKŻE: Najbogatszy człowiek jeszcze bogatszy. Dzięki koronawirusowi

Bill Gates wraz z zoną Melinda od lat wspierają firmy farmaceutyczne. Ich fundacja Bill & Melinda Gates Foundation przeznacza miliony dolarów na dofinansowanie programów upowszechniania szczepień a także dofinansowuje firmy, które pracują nad nowatorskimi szczepionkami. Kilka dni temu w wywiadzie dla niemieckiej telewizji publicznej ARD Gates powiedział, że ma nadzieję, że szczepionka przeciwko koronawirusowi będzie gotowa za 18 miesięcy. Fundacja Billa i Melindy Gatesów włączyła się w inicjatywę „COVID-19 Therapeutics Accelerator” i zamierza zbudować fabryki, w których produkowane będą szczepionki przeciwko COVID-19. Gates poinformował, że wybrał siedem najbardziej obiecujących projektów opracowania szczepionek, ale realistycznie tylko dwie z nich będą skuteczne.

CZYTAJ TAKŻE: Wirus to okazja dla oszustów i szaleńców. Amulety i mikstury

Fundacja Gatesów przeznaczyła już 250 mln dolarów na walkę z pandemią, w tym na opracowanie szczepionki oraz na pomoc organizacjom w Afryce i Azji Południowej, które prowadzą działań w zakresie wykrywania, leczenia i izolacji.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Amerykańscy urzędnicy federalni z zakazem chińskiego TikToka

Senator Josh Hawley zamierza przeforsować nowe przepisy, które będą regulować używanie popularnej aplikacji TikTok ...

Prezes CI Games sprzedał pakiet akcji. Nie wierzy w sukces nowej gry?

22 listopada na rynek trafi czwarta część znanej serii autorstwa polskiej firmy CI Games. ...

Polacy zbyt chętnie odkrywają się w sieci

Choć tyle się mówi o prywatności w sieci, to połowa badanych może zdradzić datę ...

Z koronawirusem pomoże walczyć… aluminium. Zaskakujące odkrycie

Nowa antywirusowa i antybakteryjna powierzchnia może ograniczyć rozprzestrzenianie się infekcji w szpitalach. Pandemia koronawirusa ...

Gigant stworzył maskę na baterie. Ułatwi oddychanie w czasie pandemii

Koreański koncern LG ogłosił wprowadzenie nowej kategorii produktów – to maski ułatwiające oddychanie. Zasilana ...

„Czarny Piątek” oszustwem? Ta strona sprawdzi, czy promocja jest ściemą

Choć Black Friday jest dla wielu sklepów okazją do przedstawienia atrakcyjności oferty, nadal zdarzają ...