Polacy będą leczyć zwierzęta komórkami macierzystymi

Startup z Wrocławia pracuje nad innowacyjnym lekiem. Rozwiąże problem zapalenia stawów u koni?
Shutterstock

Wrocławska firma Bioceltix z sektora medycyny weterynaryjnej chce m.in. rozwiązać problem zapalenia dziąseł i skóry.

Biotechnologiczny startup Pawła Wielgusa i Łukasza Bzdziona jako jeden z niewielu na świecie pracuje nad przełomowymi lekami dla zwierząt. Firma, która powstała cztery lata temu, od inwestorów zebrała już kilkanaście milionów złotych. A w kwietniu otrzymała kolejny 1 mln zł na rozwój unikalnego rozwiązania. W Bioceltix zaangażowały się m.in. fundusze Infini, Kvarko Group oraz Leonarto.

Dzięki prywatnemu finansowaniu Bioceltix rozpoczyna teraz projekt wart 7 mln zł.

Powstał izolator dla leków biologicznych

Wrocławska spółka chce opracować, przebadać klinicznie i wyprodukować pierwszy seryjny lek na bazie MSC, czyli allogenicznych mezenchymalnych komórek macierzystych. Nowatorski preparat przeznaczony będzie do leczenia tzw. kulawizny u koni. – Planujemy przejść pełną ścieżkę rejestracyjną w Europejskiej Agencji Leków dla weterynaryjnego produktu leczniczego wykorzystującego jako substancję aktywną komórki macierzyste. To prawdziwy przełom, od lat oczekiwany przez weterynarzy i właścicieli zwierząt towarzyszących – mówi dr Paweł Wielgus, jeden z założycieli Bioceltix.

CZYTAJ TAKŻE: Pakiet medyczny dla psa? Warszawski startup wywęszył okazję

Jak podkreśla, startup jest pierwszym podmiotem na rynku, który oprócz badań nad skutecznością leków rozwinął też technologię tzw. wielkoskalowej hodowli komórek macierzystych z tkanki tłuszczowej.

Zespół Bioceltix
tworzy alternatywę
dla leków o działaniu przeciwbólowym
i przeciwzapalnym
mat. pras.

Spółka uruchomiła już izolowaną linię technologiczną do aseptycznej produkcji weterynaryjnych leków biologicznych opartych na komórkach macierzystych. – Izolator został zaprojektowany i zbudowany według naszych ścisłych wytycznych, a sama jego technologia pozwala na redukcję kosztów utrzymania standardu farmaceutycznego w porównaniu z klasycznym pomieszczeniem typu „clean room” – tłumaczy Łukasz Bzdzion, prezes Bioceltix. – Złożyliśmy już wniosek dotyczący certyfikacji GMP (standard dobrej praktyki produkcyjnej – red.), co jest kamieniem milowym w naszym rozwoju – dodaje.

Wrocławski projekt zdobył już uznanie za granicą. Technologia polskiego startupu była w lutym prezentowana na Animal Health Investment Europe w Londynie.

CZYTAJ TAKŻE: Gogle VR dla krów i muzyka mają zwiększyć produkcję mleka w Rosji

– Widać zainteresowanie branży komórkami macierzystymi. Rozmawiamy z wieloma dużymi uczestnikami tego rynku, a rozmowy z jednym z nich są na tyle zaawansowane, że przeszliśmy już do ustalania finansowych i operacyjnych warunków współpracy – ujawnia dr Wielgus.

Walka z przyczyną, a nie skutkiem choroby

Bioceltix ma ambicję wprowadzenia leków, które stanowić będą bezpieczniejszą i skuteczniejszą alternatywę dla obecnie stosowanych klasycznych leków chemicznych. Używane ksenobiotyki służą do leczenia objawowego, ograniczają się do zmniejszenia stanu zapalnego i redukcji bólu, nie celują jednak w przyczynę choroby. Działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne produktów na bazie mezenchymalnych komórek macierzystych ma zupełnie inne źródło i skuteczność.

Rynek leków weterynaryjnych od lat znajduje się w trendzie wzrostowym, z roczną dynamiką na poziomie 5–6 proc. W 2025 r. jego wartość ma przekroczyć 27 mld dol.

Bioceltix, bazując na substancjach biologicznie aktywnych naturalnie występujących w naszym organizmie, chce umożliwić uzyskanie efektu terapeutycznego przy maksymalnie ograniczonej toksyczności leku. Takie innowacyjne terapie mogłyby być stosowane w leczeniu wielu powszechnych schorzeń u zwierząt towarzyszących: zapalenia stawów, dziąseł i atopowego zapalenia skóry.

W 2019 r. Bioceltix wygrał m.in. konkurs Start-Up Challenge i znalazł się w rankingu 25 najlepszych polskich startupów. Wrocławska firma była też uczestnikiem programu akceleracyjnego Sebastiana Kulczyka – InCredibles.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Urzędnicy uderzają w grupę Komputronik

Fiskus żąda od firmy prawie 60 mln zł. Decyzję tę zarząd Komputronika nazywa absurdalną. ...

Aleksander Czarnowski: Wycieków danych będzie coraz więcej

Dzisiaj już nie chronimy tylko numerów kart kredytowych. Musimy też chronić mocno naszą prywatność ...

Toshiba zainwestuje w Polsce. Japończycy zaczynali od lalek

Twórca pierwszego produkowanego seryjnie laptopa czy telewizora 3D, który nie wymaga specjalnych okularów, zainwestuje ...

To może być hit: Strumieniowanie gier i konsola od Google`a

Amerykański gigant internetowy chce już 19 marca zaskoczyć wszystkich fanów gier wideo. Czym? Przekonamy ...

„Kapitan Marvel” szturmuje kina. Świetny wynik mimo fali hejtu

„Kapitan Marvel” zaliczył kolejny doskonały weekend po swojej rekordowej premierze. Świetne wyniki osiągnął mimo ...

Kobiety zawładną kinem w 2020 roku. Nawet Bond zmieni płeć

Wiele z nadchodzących superprodukcji będzie wyreżyserowanych przez panie, a na ekranach częściej zobaczymy aktorki. ...