Polacy będą leczyć zwierzęta komórkami macierzystymi

Startup z Wrocławia pracuje nad innowacyjnym lekiem. Rozwiąże problem zapalenia stawów u koni?
Shutterstock

Wrocławska firma Bioceltix z sektora medycyny weterynaryjnej chce m.in. rozwiązać problem zapalenia dziąseł i skóry.

Biotechnologiczny startup Pawła Wielgusa i Łukasza Bzdziona jako jeden z niewielu na świecie pracuje nad przełomowymi lekami dla zwierząt. Firma, która powstała cztery lata temu, od inwestorów zebrała już kilkanaście milionów złotych. A w kwietniu otrzymała kolejny 1 mln zł na rozwój unikalnego rozwiązania. W Bioceltix zaangażowały się m.in. fundusze Infini, Kvarko Group oraz Leonarto.

Dzięki prywatnemu finansowaniu Bioceltix rozpoczyna teraz projekt wart 7 mln zł.

Powstał izolator dla leków biologicznych

Wrocławska spółka chce opracować, przebadać klinicznie i wyprodukować pierwszy seryjny lek na bazie MSC, czyli allogenicznych mezenchymalnych komórek macierzystych. Nowatorski preparat przeznaczony będzie do leczenia tzw. kulawizny u koni. – Planujemy przejść pełną ścieżkę rejestracyjną w Europejskiej Agencji Leków dla weterynaryjnego produktu leczniczego wykorzystującego jako substancję aktywną komórki macierzyste. To prawdziwy przełom, od lat oczekiwany przez weterynarzy i właścicieli zwierząt towarzyszących – mówi dr Paweł Wielgus, jeden z założycieli Bioceltix.

CZYTAJ TAKŻE: Pakiet medyczny dla psa? Warszawski startup wywęszył okazję

Jak podkreśla, startup jest pierwszym podmiotem na rynku, który oprócz badań nad skutecznością leków rozwinął też technologię tzw. wielkoskalowej hodowli komórek macierzystych z tkanki tłuszczowej.

Zespół Bioceltix
tworzy alternatywę
dla leków o działaniu przeciwbólowym
i przeciwzapalnym
mat. pras.

Spółka uruchomiła już izolowaną linię technologiczną do aseptycznej produkcji weterynaryjnych leków biologicznych opartych na komórkach macierzystych. – Izolator został zaprojektowany i zbudowany według naszych ścisłych wytycznych, a sama jego technologia pozwala na redukcję kosztów utrzymania standardu farmaceutycznego w porównaniu z klasycznym pomieszczeniem typu „clean room” – tłumaczy Łukasz Bzdzion, prezes Bioceltix. – Złożyliśmy już wniosek dotyczący certyfikacji GMP (standard dobrej praktyki produkcyjnej – red.), co jest kamieniem milowym w naszym rozwoju – dodaje.

Wrocławski projekt zdobył już uznanie za granicą. Technologia polskiego startupu była w lutym prezentowana na Animal Health Investment Europe w Londynie.

CZYTAJ TAKŻE: Gogle VR dla krów i muzyka mają zwiększyć produkcję mleka w Rosji

– Widać zainteresowanie branży komórkami macierzystymi. Rozmawiamy z wieloma dużymi uczestnikami tego rynku, a rozmowy z jednym z nich są na tyle zaawansowane, że przeszliśmy już do ustalania finansowych i operacyjnych warunków współpracy – ujawnia dr Wielgus.

Walka z przyczyną, a nie skutkiem choroby

Bioceltix ma ambicję wprowadzenia leków, które stanowić będą bezpieczniejszą i skuteczniejszą alternatywę dla obecnie stosowanych klasycznych leków chemicznych. Używane ksenobiotyki służą do leczenia objawowego, ograniczają się do zmniejszenia stanu zapalnego i redukcji bólu, nie celują jednak w przyczynę choroby. Działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne produktów na bazie mezenchymalnych komórek macierzystych ma zupełnie inne źródło i skuteczność.

Rynek leków weterynaryjnych od lat znajduje się w trendzie wzrostowym, z roczną dynamiką na poziomie 5–6 proc. W 2025 r. jego wartość ma przekroczyć 27 mld dol.

Bioceltix, bazując na substancjach biologicznie aktywnych naturalnie występujących w naszym organizmie, chce umożliwić uzyskanie efektu terapeutycznego przy maksymalnie ograniczonej toksyczności leku. Takie innowacyjne terapie mogłyby być stosowane w leczeniu wielu powszechnych schorzeń u zwierząt towarzyszących: zapalenia stawów, dziąseł i atopowego zapalenia skóry.

W 2019 r. Bioceltix wygrał m.in. konkurs Start-Up Challenge i znalazł się w rankingu 25 najlepszych polskich startupów. Wrocławska firma była też uczestnikiem programu akceleracyjnego Sebastiana Kulczyka – InCredibles.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Nowe dowody osobiste mogą kusić przestępców

Dowody osobiste, wydawane na podstawie wniosków złożonych od 4 marca, mają już warstwę elektroniczną. ...

Wielka kara dla Facebooka za wyciek danych. Gigant zapłaci 5 mld dol.

Federalna Komisja Handlu nałożyła na Facebooka rekordową karę w wysokości 5 mld dol. za ...

Państwo dolało paliwa startupom. Jest rekord

Kapitał wysokiego ryzyka płynie do młodych, innowacyjnych firm w Polsce szerokim strumieniem. W ub.r. ...

Startupy 2020. Dziesięć firm, które warto obserwować

Do zestawienia wybraliśmy, nie największe polskie startupy z wielkimi nadziejami na uzyskanie statusu jednorożca, ...

Komputer dla fanów Star Treka. Cena zwala z nóg

Lenovo zrobiło komputer dla fanów uniwersum Star Trek oraz wymagających gier sieciowych i komputerowych. ...

Starcie twórców z gigantami sieci

Duże serwisy mogą się demonstracyjnie zamykać, by zablokować korzystną dla twórców i wydawców unijną ...