Elon Musk najbogatszy na świecie. Pokonał Jeffa Bezosa

Bloomberg

Czwartkowy wzrost notowań Tesli o ponad 6 proc. (dane z godz. 20) spowodował, że fortuna Elona Muska przekroczyła 190 mld dol. i jest już o 3 mld dol. wyższa od majątku Jeffa Bezosa, założyciela Amazona, który zajmował pierwsze miejsce w rankingu najbogatszych ludzi świata od 2017 r.

Akcje producenta samochodów elektrycznych zdrożały w ubiegłym roku o ponad 700 proc., a Tesla znalazła się na 6. miejscu wśród największych amerykańskich spółek pod względem kapitalizacji. Dzięki temu Elon Musk znalazł się w gronie liderów pod względem majątku na świecie. Notowania Tesli kontynuują swój rajd również na początku 2021 r.

Elon Musk, oprócz 20 proc. udziałów w Tesli, posiada również opcje na akcje, przyznane mu w ramach pakietu motywacyjnego, z których niezrealizowany zysk wynosi 40 mld dol.

CZYTAJ TAKŻE: Elon Musk rozgoryczony „Cyberpunkiem”

Udany rok ma za sobą również Amazon, jednak walory giganta e-commerce drożały znacznie wolniej niż Tesli. Stopa zwrotu z akcji Amazona w 2020 r. wynosi około 70 proc. Ponadto od początku tego roku notowania spółki spadają. Przez to, majątek Jeffa Bezosa skurczył się od początku 2021 r. o 6,1 mld dol., do 184 mld dol. – wynika z Bloomberg Billionaires Index. W czwartek poprawił ten wynik „tylko” o 3 mld.

Pomimo swoich astronomicznych osiągnięć Musk powiedział, że nie interesuje się rzeczami materialnymi i ma niewiele aktywów poza swoimi udziałami w Tesli i SpaceX. Stwierdził niedawno, że głównym celem jego bogactwa jest przyspieszenie ewolucji ludzkości na drodze do kolonizacji Marsa.

CZYTAJ TAKŻE: Elon Musk nie zaszczepi się na Covid-19. I tak kiedyś wszyscy umrą

Początek roku przyniósł już przetasowania w rankingu najbogatszych ludzi świata. Warren Buffett, który zajmował 6. miejsce w rankingu Bloomberg Billionaires Index, spadł o jedno oczko, a jego miejsce zajął Chińczyk Zhong Shanshan. Akcje jego spółki Nongfu Spring, zajmującej się butelkowaniem wody mineralnej zdrożały już w tym roku o blisko 20 proc., a w całym 2020 r. o ponad 200 proc. Ponadto jego druga spółka Beijing Wantai Biological Pharmacy Enterprise zyskała w ubiegłym roku ponad 2800 proc. Majątek Shanshana wyceniany jest na ponad 93 mld dol.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Ci producenci komputerów wygrali na pandemii

Epidemia koronawirusa, zamknięcie biur i zdalna praca, uderzyły w segment komputerów stacjonarnych. W III ...

Laptop od Lenovo dla biznesmena i gracza

Lider sprzedaży komputerów na świecie wprowadza na nasz rynek swój najnowszy produkt ultrabook ThinkPad ...

Polskie firmy IT przejmują konkurentów za granicą

Grupa Asseco powiększy się o nowe aktywa w Czechach i na Słowacji. Wpisuje się ...

Kaski motocyklowe z AR od polskiej firmy. Rozwiązanie z F-16

Futurystyczna technologia startupu Seemore ma poprawić bezpieczeństwo na polskich drogach. Dzięki innowacyjnemu rozwiązaniu wrocławskiej ...

Algorytm AI błyskawicznie wykrywa koronawirusa

Algorytm AI za pomocą tomografii komputerowej wykrywa u pacjentów infekcje koronawirusem. Jego skuteczność sięga ...

SpaceX umieścił 60 satelitów Starlink na orbicie. To nowa era internetu?

SpaceX rozpoczął budowę satelitarnego internetu, który ma zapewnić dostęp do sieci z każdego zakątka ...