Musk na Marsa wyśle tylko ochotników. „Możecie już nie wrócić”

Elon Musk
Bloomberg

Nie ma chyba większego entuzjasty wysłania ludzi na Marsa niż miliarder Elon Musk. Jednak nawet on przyznaje, że to ryzykowne przedsięwzięcie, które „sporo osób przypłaci życiem”.

Podczas wywiadu z założycielem XPrize, organizacji non-profit wspierającej badania naukowe, Peterem Diamandisem, Musk przyznał: „To niewygodne i nie będzie tam żadnego dobrego jedzenia. To długa podróż, możesz nie wrócić z niej żywy”.

CZYTAJ TAKŻE: Osadnicy na Marsie mają mieszkać wewnątrz klifu

„Nikogo do niej nie zmuszamy” – dodał. „Lecą tylko ochotnicy” – zapewnił Elon Musk, przyznając, że będzie to żmudna i niebezpieczna podróż. Miliarder nigdy nie krył, że podróże kosmiczne są ryzykowne i zapewne będą okupione życiem ludzi, którzy się na nie zdecydują.

Według Muska pierwsza podróż na Marsa będzie przypominać wyprawę Ernesta Shakletona na Antarktykę i będzie długa, niebezpieczna i niewygodna. Shackleton podczas wyprawy w 1914 roku stracił zmiażdżony przez lód statek i z grupą 28 ludzi musiał walczyć o życie na lodowej krze, a potem płynąć łodzią przez morze 1200 km, by uzyskać pomoc dla pozostawionej na wyspie załogi. Tułaczka badaczy trwała w sumie półtora roku. Ale wszyscy przeżyli.

Musk planuje bezzałogowe loty na koniec 2022 roku, a pierwszą załogową misję na Marsa w 2026 roku. Nie chodzi mu tylko o misje badawcze, ale o kolonizację planety, czyli jak najszybszą budowę marsjańskiego miasta, w którym docelowo mieszkać będzie około miliona osób. Właściciel Tesli i SpaceX uważa, że jego statki Starship będą regularnie wozić na Marsa ludzi a pierwsza baza powstanie już za kilka lat, a na pewno za jego życia. Kolonizatorzy planety będą musieli mieszkać pod szklanymi kopułami imitującymi warunki atmosferyczne Ziemi.

CZYTAJ TAKŻE: Elon Musk nie zaszczepi się na Covid-19. I tak kiedyś wszyscy umrą

NASA, która bada już Marsa dzięki bezzałogowej sondzie Perseverance planuje załogowe loty dopiero na początek przyszłej dekady.

Wypadki śmiertelne podczas lotów kosmicznych nie są rzadkością. Trzech astronautów zginęło podczas naziemnych testów do misji Apollo 1 w 1967 roku, a kolejnych 14 straciło życie podczas eksplozji dwóch promów kosmicznych: wracającej z misji Columbii w 2003 roku oraz startującego Challengera w 1986 roku.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Sklepy online mają problem. Zalewają je zwroty

Masowo zwracamy e-zakupy. Według najnowszego badania „Barometr E-shopper 2018”, przybywa internautów, którzy odsyłają towary ...

Jak rozwiązać problem braku fosforu na świecie

W dzisiejszych czasach jednym z głównych problemów cywilizacyjnych są możliwości dostosowania produkcji żywności do ...

Chuck Norris wciąż w grze. Powraca jako dowódca czołgu

Jedna z najpopularniejszych gier wideo jeszcze bardziej wzmocni swoją rozpoznawalność. Mowa o „World of ...

Już nie iPhony nakręcają Apple. Niespodziewany motor wzrostu

Dowodzona przez Tima Cooka firma zaprezentowała wyniki za trzeci kwartał tego roku. Spółka wypracowała ...

Znika popularny brytyjski serial. Zbyt rasistowskie dowcipy

Popularny brytyjski serial „Little Britain” (Mała Brytania) znika z platform streamingowych przez politycznie niepoprawne ...

Wyniki Netflixa rozczarowały. Klienci już się tak nie garną

Liczba płatnych abonentów na świecie wzrosła w trzecim kwartale o 2,2 mln, znacznie mniej ...